17 Nisan'da Öğretmenlere Ek Ders Ücreti Ödenecek Mi?

Melek Özçelik

Malumunuz olduğu gibi MEB Bakanı 17 Nisan 2017 Pazartesi günü okulların tatil edildiğini açıkladı.Şimdi cevabı merak edilen sorulardan bazıları '17 Nisan'da Öğretmenlere Ek Ders Ücreti Ödenecek Mi?' 'Öğretmenler 17 nisan tatilinde ek derslerini alacaklar mı?' vb..

 Konuyla İlgili Memurlar.net in yayınladığı haberi aynen paylaşıyoruz:

Eğitim öğretim kurumlarında alınan idari tatil kararlarına yönelik olarak, 2016-2017 yıllarını kapsayan toplu sözleşmede şu hüküm yer almıştır:



'Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller
Madde 2- (1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.'

Alınan bu karar uyarınca, yönetici ve öğretmenler, 17 Nisan 2017 Pazartesi günü, okuttukları aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacaktır. Yani 17 Nisan'daki ek dersler ödenecektir.