2014 LYS-4 yorumlar

Melek Ozcelik

Tarih, coğrafya-2 ve felsefe grubu ile din kültürü ve ahlak bilgisi testlerinin yer aldığı LYS-4, Türkiye'de 81 il merkeziyle Lefkoşa'da gerçekleştirildi. Sınava, 431 bin 97 aday katıldı. Tek oturumda uygu- lanan sınav, 135 dakika sürdü. Üniversite adayları tarihten 44, coğrafya-2'den 14, felsefe ile din kültürü ve ahlak testinden ise 32 soru yanıtladı.Sınavlar, bugün yapılacak LYS-1 ve LYS-5 ile devam edecek. LYS-2, 21 Haziran Cumartesi ve LYS-3 ise 22 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek.LY4'i SABAH için Uğur Dershanesi bölüm başkanları şöyle değerlendirdi: 

ÖSYS Koordinatörü Gülay Hasdemir: Öğrencilerimizden edindiğimiz bilgilere göre 2014 LYS-4 soruları beklenenden farklı değil. Dikkatli okuma, okuduğunu anlama, yorumlama ve bilgiyle birleştirebilme yeterliliklerini ölçmeyi hedefleyen sorular olduğu anlaşılıyor. Tarih dersinde ayrıntı bilgiler istenirken, Coğrafya soruları çok kolay yanıtlanabilir nitelikte. Felsefe grubu soruları ise uzun ve dikkatli okuma gerektiriyor. 

Tarih Bölüm Başkanı Ercan Türköz: Beklenen, müfredat çerçevesinde sorular. İlk Çağ'dan ya da İnkılap Tarihi'nden soru olması müfredat dışı olarak algılanmamalı. Kültür tarihi konusunda bu konular işlenmiştir. Sınavda detay bilgilere yer verilmiş. Örneğin Doğu Anadolu'da sahipsiz çocuklara yurt yapan komutan aşağıdakilerden hangisidir? Şeklindeki bir soru gerçekten detay bilgiye kanıttır.' dedi. Coğrafya Bölüm Başkanı Davut Gürler : Zorlayıcı sorular değil. Beklendiği gibi ağırlıklı 11. ve 12. sınıf müfredatından hazırlanmış. Konu dağılımı dengeli. 

Uğur Felsefe Grubu Bölüm Başkanı Gülay Ataç: Müfredat dışı soru yok. Sorular doğrudan bilgi gerektiren ve ayrıntılı sorgulama yaptıran tarzda. Sorular uzun ve bilgiyi gündelik hayata uyarlayan bir dille hazırlanmış. Psikoloji, doğrudan kavram sorgulayan; Sosyoloji, yorum gücünü de irdeleyen; Mantık ise işlem gerektiren sorulardan oluşuyor. 

Paylaş: