2015 Yılı MEB 2.il içi ve il dışı tayinleri yapılacak mı?

Melek Ozcelik

MEB Bakanı Avcı 25 Ağustos 2015 günü 2.il dışı ile ilgili açıklama yaptı.

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Genel Başkan Vekili Latif Selvi, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’yı ziyaret etti.Şuan kamuoyunda olup olmayacağı merakla beklenen ikinci il dışı tayinlerinin durumunu Bakan Avcı’yla görüşen Genel Başkan Ali Yalçın’a, Bakan Avcı; “Atama takvimleri dolayısıyla böyle bir atama artık mümkün değil” dedi.

Okulların geç açılma kararının alınmasının ardından, mezun olacak öğrencilerin tek ders sınav takvimlerinin sıkıntı yaşanmayacak şekilde ayarlanmasını, bu konuda herhangi bir mağduriyete izin verilmemesini gündeme getiren Genel Başkanımız Ali Yalçın’a Bakan Avcı; “Bugün bununla ilgili adım atıyoruz” dedi.
MEB norm kadro ile 2.il içi tayin yapacak - (2 Ekim 2015 tarihli haber)  


Bu soruya şimdilik net bir cevap veremeyiz.Ancak öyle görünüyor ki,rotasyonun iptal olması ile 2.il içi ve il dışı tayinlerinin yapılma ihtimali artmıştır.Öğretmenlere rotasyonun iptal edilmesini yorumlayan iki büyük sendika başkanları Öğretmenlere acil olarak 2. kez İl İçi ve İl dışı tayin hakkı verilmesi konusunda birleştiler.

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın konu ile ilgili olarak sosyal medya üzerinden ' Milli Eğitimde Rotasyon iptal edildi. Rotasyon uygulamasında ilçe sınırlamasının dışına çıkılıp,grup oluşturulmasının hata olduğu anlaşıldı. Milli Eğitim Bakanlığı uyarıları dikkate almak yerine bildiğini okuma alışkanlığından vazgeçmediği sürece bu hataları yapmaya devam edecek. Ikinci il dışını bari yapıp, doğru düzgün bir iş yapılsın. MEB ayak üstü elli karar almaktan vazgeçmeli,istişareli doğru kararlar alabilmeli ' açıklamasında bulunarak öğretmenlere 2.kez il içi ve il dışı tayin hakkı konusunda destek vermiş oldu.

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'ta rotasyon kararının ardından sosyal medya üzerinden konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. İsmail Koncuk ' Rotasyon iptal edildi.Öncelikle bize göre büyük bir hatadan dönülmüştür.Bu konuda talepleri değerlendiren Sy Nabi Avcı'ya teşekkür ediyorum. MEB rotasyon konusunda devam deseydi, tercihlerine yerleşemeyen yaklaşık 5000 öğretmen resen tercihleri dışında okullara gideceklerdi.Bu durumu da göz önüne alan MEB ve Sy Nabi Avcı Rotasyonu iptal etmiş ve doğru bir karar vermiştir.Bundan sonra ne yapılmalıdır? MEB hemen 2. Il içi ve 2. İllerarası tayin istekleri için harekete geçmelidir.Bunda Sy.Avcı'nın aynı hassasiyeti göstereceğine inanıyorum.' açıklamasındaa bulunarak 2.kez il içi ve İl Dışı tayin hakkı konusunda Eğitim Bir Sen Başkanı Ali Yalçın ile otrtak bir noktada buluştular.2015 Yılı 2.defa İl İçi ve il dışı tayin konusunda eğitim sitelerinde yapılan anketlerin sonuçları %80 üzerinde çıkmaktadır.

Umarız MEB,Ağustosta 47 bin öğretmeni atamadan önce,norm kadrolarını güncelleyerek,bu konuda somut adım atarak öğretmenlerin beklentisine cevap vermiş olur.Sendikalarda zaten bu konuda görüş birliği halindeler.

MEB Rotasyon kararında her şeye rağmen inat ederek sonuca gitmeye çalışırken nasıl tökezlediği herkes görmüş oldu.Bu konularda da umarız inat etmez! Bu kadar insan ısrar ediyorsa demek ki ortada yapılması gereken bir şeyler var.BU KONUDA SOMUT BİR GELİŞME OLURSA BURADA HEMEN KONUYLA İLGİLİ BİLGİLENDİRME YAPILACAKTIR