2016-2017 Yılı İlkokul-Ortaokul-Lise Yıllık Planları

Melek Ozcelik

2016-2017 Yılı İlkokul-Ortaokul-Lise Ünitelendirilmiş Yıllık Planları buradan ders ders sınıf sınıf indirebilirsiniz.

Plân;öğretmenin öğrencilerini belli sürede, belli hedeflere ulaştırabilmesi için yapacağı öğretim faaliyetlerine hazır olmalarını sağlayacaktır.Öğretmenin, bir öğretim yılı boyunca yapacağı tüm faaliyetleri aklında tutması beklenemez. Plânlı çalışan öğretmen hangi faaliyeti, ne zaman ve nasıl yapacağını bilir ve kendini hazır hissetmenin verdiği bir rahatlıkla derslerini işler. Plân amaca kısa ve doğru yoldan ulaşmada en büyük etkendir.Bu haberimizde daha ziyade İLBAP'a ait yıllık plan örneklerine yer vermeye çalıştık. Yıllık Planlar bölümünden daha farklı plan örneklerini de indirebilirsiniz.Ayrıca burada önceki yıllara ait planlara da ulaşabilirsiniz.

Bir dersin yıllık planı, ait olduğu yılın müfredat programına uyumlu olmalı.Sitemize eklenen planları onaylarken yada eklerken, bu konuda gereken titizliği göstermeye çalıştığımızı belirtelim.İLKOKUL YILLIK PLANLARI

2016-2017 Eğitim-öğretim yılı 1.2.3.ve 4.sınıflar ünitelendirilmiş yıllık plan örneklerini buradan indirebilirsiniz.İndirmek İstediğiniz sınıfa tıklayınız

1.Sınıf Yıllık Planları  (Türkçe,Matematik,Hayat Bilgisi,Görsel Sanatlar,Müzik,Oyun ve Fiziki etkinlikler)2.Sınıf Yıllık Planları (Görsel sanatlar,Hayat Bilgisi,Matematik,Müzik,Oyun ve Fiziki Etkinlikler,Serbest etkinlikler ve Türkçe)

3.Sınıf Yıllık Planları  (Görsel sanatlar,Hayat Bilgisi,Matematik,Müzik,Oyun ve Fiziki Etkinlikler,Serbest etkinlikler,Türkçe;Fen Bilimleri)

4.Sınıf Yıllık Planları (Görsel sanatlar,Sosyal Bilgiler,Matematik,Müzik,Oyun ve Fiziki Etkinlikler,Serbest etkinlikler,Türkçe,Fen Bilimleri,İnsan Hakları-Yurttaşlık ve Demokrasi,Trafik Güvenliği,Din Kültürü)İlkokul daha farklı plan örnekleri için TIKLAYINIZ 

Not: 2-4.sınıflar ingilizce planı daha sonra eklenecek.

ORTAOKUL 2016-2017 YILI PLANLARI

8.Sınıf Matematik ve Fen Bilimleri planları yeni müfredat programına uyumlu olup bu yıl TEOG sınavında sorular buradaki konulara göre sorulacak.Ortaokul 5.6.7.ve 8.sınıfların yıllık ders planlarını buradan kolayca indirebilirsiniz.Bir dersin 5-8.sınıflarının planları tek dosyada yer almaktadır.

İndirmek İstediğiniz derse tıklayınız

Türkçe Yıllık Planları (Bir süre sonra eklenecek)
Matematik Yıllık Planları
Fen Bilimleri Yıllık Planları
İngilizce Yıllık Planları
Sosyal Bilgiler Yıllık Planları
Din Kültürü Yıllık Planları
Beden Eğitimi Yıllık Planları
Müzik Yıllık Planları
Görsel Sanatlar Yıllık Planları
8.Sınıf İnkılap Tarihi Yıllık Planları
5-6.Sınıflar Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Yıllık Planları

Ortaokul daha farklı plan örnekleri indirmek için  TIKLAYINIZ   

2016-2017 TEOG Ortak Sınav Konuları,Kazanımları ve Tarihleri

LİSE YILLIK PLANLARI 

2016-2017 yılında ilk kez okutulacak,yeni müfredata uygun 9.sınıf Türk Dili ve Edebiyatı,10.Sınıf İngilizce,12.Sınıf İleri fizik,kimya ve biyoloji,12.Sınıf Temel ve İleri matematik yıllık planları başta olmak üzere ders ders sınıf sınıf tüm lise planlarını buradan indirebilirsiniz. 

İndirmek İstediğiniz derse lütfen tıklayınız

Matematik Yıllık Planları (9-10.sınıflar)
İleri Matematik Yıllık Planları (11-12.Sınıf- 6 Saatlik)
Temel Matematik Yıllık Planları (11-12.Sınıf)
Biyoloji Yıllık Planları
Fizik Yıllık Planları
Kimya Yıllık Planları
9.Sınıf Sağlık Bilgisi Yıllık Planı

Lise 1-2 Matematik Planları (Fatih YILMAZ )
Lise 3 Matematik Planları  (Fatih YILMAZ)
Lise 4 Matematik Planları  (Fatih YILMAZ)

9.Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Yıllık Planı ( 5 Saatlik - Yeni müfredata uyumlu )
Dil ve Anatım Yıllık Planları (10.11.ve 12.Sınıflar)
Türk Edebiyatı Yıllık Planları (10.11.ve 12.Sınıflar)
Felsefe Grubu Yıllık Planları  (Felsefe,Mantık,Sosyoloji,Psikoloji,Eğitim Psikolojisi,Demokrasi,Uluslararası İlişkiler,Bilgi Kuramı,Sosyal Etkinlik) -Alper ÜNVERMİŞ
Coğrafya Dersi Yıllık Planları  (2 ve 4 saatlik)
Tarih Dersi Yıllık Planları (9-10-11.Sınıflar Tarih,11.Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük,12.Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi)

10.Sınıf İngilizce Yıllık Planı (2016-2017)

İngilizce Dersi Yıllık Planları (Anadolu, Sosyal Bilimler, Anadolu İmam Hatip ve Teknik Lise İngilizce yıllık planları tek dosyada)
Beden Eğitimi Yıllık Planları
Müzik Yıllık Planları
İkinci yabancı dil Almanca Yıllık Planları
Bilgi ve İletişim Teknolojisi Yıllık Planı

LİSE SEÇMELİ DERSLER

2016-2017 Yılı Ekonomi Yıllık Planı
Lise Girişimcilik Yıllık Planı (2016-2017)
Lise İşletme Yıllık Planı (2016-2017)

OKULÖNCESİ YILLIK PLANLAR

Okulöncesi yıllık plan bölümü için TIKLAYINIZ

HATIRLATMA!

İndirilen örnek planlarda öğretmene,okula ve çevreye özel noktaları değiştirmeyi unutmayalım.Özellikle yazılı sayılarının zümrede alınan kararlara uyumlu olup olmadığını kontrol edelim.Örneğin siz zümrede iki yazılı sınav kararı almışken yararlandığınız yıllık plan üç yazılıya göre yapılmış olabilir.

Yıllık Planları Nasıl İndireceksiniz?
Yukarıda yer alan İlkokul-Ortaokul-Lise planları bölümünde indirmek istediğiniz dersin planına tıkladıktan sonra açılan sayfada '  tıklamanız yeterli.İndirdikten sonra hemen hemen her bilgisayarda olan 'zip', 'rar' sıkıştırma programları ile kolayca açabilirsiniz.

Akıllı telefonlarda indirilen dosyaları açmak için,eğer yoksa, Google Playdan rar yada zip uygulamalarını kurmanız gerekiyor.Ancak planlarla ilgili çalışmayı bilgisayar yada tablet ile yapmanızı tavsiye ederiz.Yine de iş sizin maharetinize kalmış:)

 

Plânlı çalışmanın yararlarından bazıları:

a) Öğretimin plânlaması; öğretmenin, eğitim-öğretimde neyi, niçin ve nasıl okutacağını düşünmesini sağlayarak verimi artırır.
b) Konuların ne zaman ve ne kadar süre içinde işleneceğinin zaman sırasına göre düzenlenmesini, ayrıca, programların süresi içerisinde tamamlanmasını sağlar.
c) Plânlı çalışma, öğretmen ve öğrencileri dağınıklıktan kurtarır, onlara güven kazandırır.
d) Amaçları gerçekleştirecek en uygun yöntem, teknik, araç ve gereçlerin seçilmesini, derslere hazırlıklı girilmesini sağlar.
e) Plânlama öğrencilerin ilgi, ihtiyaç ve yeteneklerine göre yetiştirilmesini sağlar.
f) Plânlı çalışma eğitim öğretimin değerlendirilmesinin sağlam ve güvenilir olmasını sağlar.
g) Öğretmen ve öğrencilere düzenli ve birlikte çalışma alışkanlığı kazandırır.
h) Eğitim faaliyetlerinde düşünceye açıklık kazandırır.Plân, harfiyen uyulması gereken bir materyal olmayıp,gerektiğinde bulunduğu yere ve zamana göre değişebilmelidir.

MEVZUATTA ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANLAR 

Türk eğitim sisteminde, üniversiteler hariç, tüm derece ve türdeki okullarda öğretimin plânlı yapılması bir zorunluluktur.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM VE ÖĞRETİM ÇALIŞMALARININ PLÂNLI YÜRÜTÜLMESİNE İLİŞKİN YÖNERGE

En son 2005'de değişikliklerin olduğu çalışmaların planlı yürütülmesine daire yönergenin üçüncü bölümünde 'Plân Çeşitleri, Yıllık ve Günlük Plânların Yapılışı' başlığında yıllık ve ders şeklinde iki farklı plan ele alınıyor.10.ve 11.maddelerde ünitelendirilmiş yıllık plan ile ilgili tüm ayrıntılar yer almaktadır:

'Madde 9
-Eğitim-öğretim çalışmalarında; ünitelendirilmiş yıllık plân ve ders plânı olmak üzere iki çeşit plân hazırlanır.

Ünitelendirilmiş yıllık plân

Madde 10 - Öğrenme ve öğretme sürecinde plân yapmak esastır. Ayrıca plân ve plânlama çalışmalarının zamanla güncelleştirilmesi ve ortaya çıkan öğretimle ilgili ihtiyaçlara cevap vermesi zorunludur. Özel eğitime ihtiyacı olan bireyler için ünitelendirilmiş yıllık plân hazırlanırken her öğrenci için uygun yıllık amaçlar belirlenmeli ve bütünlük içinde ele alınarak ünitelerin seçimi ve süresi konusunda öğrenci performansı dikkate alınmalıdır.

Okul öncesi eğitimi öğretmenleri, ünitelendirilmiş yıllık ders ve plânlarını kendi mevzuatı hükümlerine göre hazırlar.

Ünitelendirilmiş yıllık plân, öğretim yılı süresince ders vermekle yükümlü olunan sınıflarda, program uyarınca belli üniteleri ya da konuları hangi aylarda yaklaşık olarak ne kadar zamanda işleyeceklerini gösteren, duruma göre zümre öğretmenler kurulu veya şube öğretmenler kurulu tarafından ortak hazırlanarak ders yılı başında okul yönetimine verilen çalışma plânıdır.

Ünitelendirilmiş yıllık plân hazırlanırken aşağıdaki hususlar göz önünde bulundurulur:

a) Plân; Öğretim yılının başında hazırlanır. Özel eğitime ihtiyacı olanlar için yapılacak plânlamada, öğrenci ihtiyaçlarının saptanması için belirli bir süre ayrılmalı ve bu süre plânda gösterilmelidir.

b) Ders işlenirken hazırlanan plânda yer alan başlıklar dikkate alınır.

c) Plân yapılırken zümre öğretmenleri ve şube öğretmenleri okulda, o yıl uygulanacak haftalık ders dağıtım çizelgesinin kesin biçimini almasını bekler. Hangi sınıflarda ve hangi günlerde derslerinin olduğunu öğrenir. Özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler için plânlama, Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğinin ilgili hükümlerine göre Bireysel Eğitim Programları Geliştirme birimince yapılır,

d) Önerilen süre bölümünde, her ay hangi sınıfta haftada kaç saat ders okutulacağı belirlenmelidir.

e) İşlenecek derslere ait ünitenin kaç konuya ayrılacağının mümkün olacağı ve konunun işlenişi için kaç ders saatine ihtiyacı olacağı saptanır.

f) Ünitelendirilmiş yıllık plân hazırlanırken zümre öğretmenleri, haftalık ders saatleri toplamına ve aylar, yarıyıl esasına göre bir öğretim yılında toplam kaç gün ve kaç saat ders işleneceğini saptar. Bu yapılırken tatil, bayram ve diğer özel günler belirlenerek çalışma takvimi hazırlanır.

g) Yıllık plân aylara göre haftalık çalışma süresini gösterir.

Ünitelendirilmiş yıllık plânın yapılışı

Madde 11 - Ünitelendirilmiş yıllık plân aşağıdaki şekilde yapılır:

a) Zümre öğretmenler kurulu ve şube öğretmenler kurulunda gezi, gözlem, inceleme, deney, ödev ve değerlendirme çalışmalarının belli hafta veya günler de toplanıp toplanmadığını araştırılır, bu konuda ortak önlemler alınmasını sağlanır.

b) Öğretmenler geçmiş yıllardaki uygulamaları da gözden geçirerek okulun durumuna göre plânlarını, kendileri veya zümre öğretmenler kurulu ya da şube öğretmeler kurulundaki diğer öğretmenlerle beraber yaparlar.

c) Hazırlanan plân okul müdürüne öğretim yılının başlamasından itibaren 15 gün içinde onaylattırılır.

d) Öğretmen, ünitelendirilmiş yıllık plânın onaylanmış bir örneğini yararlanmak üzere yanında bulundurur. Yıl içinde meydana gelebilecek aksaklıkları nedenleri ile birlikte not eder.

e) Öğretmenler, özel eğitim gerektiren çocukların ihtiyaçları ve öğrenme hızları doğrultusunda BEP geliştirme birimi ile iş birliğine giderek plânlarını gücleştirirler.'

Ortaöğretim Yönetmeliğinde Yıllık Plan

Ortaöğretim yönetmeliğinde yıllık plana dört maddede yer verilmiştir.İlgili Maddeleri ve fıkraları;

Müdür, görev, yetki ve sorumlulukları ile ilgili 78.maddenin b fıkrası:'Ünitelendirilmiş yıllık planların hazırlanması amacıyla öğretmenler kurulu ve zümre toplantılarının yapılmasını sağlar. Zümrelerden derslere yönelik ünitelendirilmiş yıllık planı ders yılı başlamadan önce alır, inceler, gerektiğinde değişiklik yaptırarak onaylar ve bir örneğini iade eder.'

Öğretmenlerin görevleri ve sorumlulukları ile ilgili 86.maddenin g fıkrası:'Ünitelendirilmiş yıllık plan ve ders planlarını yapar, kendilerine verilen dersleri okuturlar. Derslerle ilgili öğrencilerin de aktif olarak yer aldığı araştırma, uygulama ve deneylerin yapılmasını sağlar.'

Öğretmenler kurulu ile ilgili 109.maddedin t fırkası:'Ünitelendirilmiş yıllık planlar ve ders planları,'...ve benzeri konuları gündeme alınarak görüşülür.

Sınıf ve şube öğretmenler kurulu ile ilgili 110.maddenin ğ fıkrası:'Ünitelendirilmiş yıllık plan ve ders planlarında birlik ve beraberliğin sağlanması' ....görüşülür.

YILLIK PLANLAR HEM GEREKLİ HEM DE ZORUNLU

Görüldüğü gibi ünitelendirilmiş yıllık planlar, mevzuatlar çerçevesinde ,öğretmenler için, eğitim-öğretimden gerekli verimi almak için hem gerekli hem de zorunlu bir çalışma.

Müfredat Programları

2016-2017 Yılı MEB Çalışma Takvimi Örnekleri