2016 Eylül İl içi ve İl dışı yer değiştirme başvuruları başladı

Melek Özçelik


MEB 2016 Yılı Eylül İkinci İl İçi ve İl Dışı Yer Değiştirme-tayin başvuruları bu gün başladı.

MEB geçtiğimiz günlerde ikinci kez il içi ve il dışı tayin yapacağını duyurdu.Duyuru için TIKLAYINIZ

Kılavuzda yer alan önemli hususlarDuyuruya göre 2-8  Eylül 2016 tarihlerde öğretmenlerden 30 Eylül 2016 tarihi itibarıyla kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar il içinde, bulundukları ilde üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar ise iller arasında yer değiştirme isteğinde bulunabilecektir.

İl içi ve il dışı atamalar 9 Eylül 2016 tarihinde, ataması yapılanların ilişik kesme işlemleri ise 19 -23 Eylül 2016 tarihleri arasında yapılacak.

İl içi ve İl Dışı Kontenjanları İçin Tıklayınız

Öğretmenler, yer değişikliği başvurularında en çok 40 eğitim kurumu tercih edebilecektir.Yer değişikliği başvurusunda bulunan öğretmenlerin hizmet puanları, 08 Eylül 2016 tarihi dikkate alınarak belirlenecektir.

Yer değiştirmeler, öğretmenlerin tercih ettiği eğitim kurumlarındaki norm kadro açığı dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğü esasına göre yapılacaktır. Hizmet puanının eşitliği hâlinde sırasıyla; öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana, öğretmenliğe daha önce başlayana öncelik verilecek; eşitliğin devamı hâlinde ise atanacak öğretmen bilgisayar kurasıyla belirlenecektir.

İl içi ve il dışı başvuruları kontenjanları - İL İL Türkiye

MEB tüm illere ait kontenjanı tek listede yayınladı.

Kontenjanlar İçin Tıklayınız

İl Milli Eğitim müdürlükleri açık kontenjanları sitelerinde bu günden itibaren duyurmaya başladılar.İlk duyuran illerden biri de Tunceli.Başvuru yapacak öğretmenlerin bu günlerde ara ara bağlı bulundukları müdürlüğün internet sitesine bakmalarını öneriyoruz.

Kontenjanı yayınlayan illerden ulaşabildiklerimizden bazıları:

Tunceli

2.İl İçi-İl Dışı Yer Değiştirme MEBBİS Başvuru Ekranı Açıldı

Akşam saatlerinde MEB il içi ve il dışı başvuru ekranlarını aktif hale getirdi.Hem il içine hem de il dışına aynı ekrandan başvuru yapılacak.

2016 Eylül dönemi İl içi ve il dışı başvurusu için MEBBİS'e giriş yapıp önce Başvuru Modülünü ardından da aşağıdaki ekranları takip etmelisiniz.

Eylül ikinci il içi ve il dışı MEBBİS başvuru ekranı aynen şöyle:

Eylül İl dışı ve İl Dışı Başvuru Ekranı

KHK ile görevden uzaklaştırılan (ihraç edilen) öğretmenlerin yerine atama yapılacak mı?

1 Eylül 2016 tarihinde 672 sayılı KHK ile binlerce öğretmen görevden alındığı için doğal olarak okullarda boş normlar oluştu.İl içi ve il dışı başvurular başlar başlamaz tayin isteyecek öğretmenler görevden alınan öğretmenlerin yerine atama yapılacağını düşündükleri için başvurularda çok sayıda kontenjanların açık olacağı beklentisi içine girdiler.Ancak dün başlayan başvurularla hiç de öyle olmadığı görüldü.Bu konuda MEB bir açıklama yapmadı.Sadece MEB Bakanı 15 bin öğretmen daha atanacağını söyledi.Öğretmenlerin okullarda oluşan boşluğun nasıl doldurulacağı konusunda kafaları oldukça karışık.Bu günlerde, öğretmenlerin yoğun olarak tartıştıkları forumlarda, bu konu en çok konuşulan konulardan biri.

Konuyla ilgili öğretmenlerin görüşlerinden bazıları:

'Günaydın,kontenjanlar yenileniyor,ihraç edilenlerin yeri meb kontenjanda ihtiyaç görünüyor.'

'Arkadaşlar mebbis il içi ve il dışı için sanırım güncellemeler yapılıyor. Daha tam anlamıyla açılmamış acele etmeyin.'

'Haziran da İl içi il dışı yapmışsınız. Ağustosta il içi il dışı özür grubu ataması yapmışsınız. Bu şekilde boş yerleri doldurmuşsunuz.  Ayrıca 28 bin öğretmeni ihraç etmişsiniz. Ve bu güne kadar Eylülde yapmadığınız ikinci bir il içi ve il dışı ataması yapıyorsunuz. Sistemde neredeyse boş yer yok. O zaman bu ikinci il içi il dışı atamayı niye yapıyorsunuz ki? Yani bana bu çok anlamsız geliyor. O yüzden ihraç edilenlerin normlarının ekleneceğini düşünüyorum. Sadece vaktin darlığından dolayı yetişmediği kanaatindeyim.'

'Tam bir rezalet yaşanıyor 13 yıldır Batman'da branş öğretmeniyim il dışı batıda yazabileceğim inanın doğru düzgün bir yer yok 20 milyonluk İstanbul'da 2 tane açık var ikisi de berbat yerler egeyi akdenizi zaten görmüyorum bile hani bu atılan öğretmenlerin yerleri neden boş gösterilmedi dönüştürülen okullar neden gösterilmedi amaçları nedir arkadaş ya'

'Bir sitede okudum boşalan kadrolara norm fazlaları ve eş durumu mağdurları getirilecekmiş!!!ne kadar doğru bilemedim ama açılan okullara bakınca mantıklı geldi...ilk atama yapmasınlar da artık ne olursa olsun modundayım..'

'Hayatımda böyle saçma bir tayin isteme sayfası görmedim.O zaman il içi açacağız neden dediler? 11 yıldır aynı yere gitmekten perişan olduk.Dünden beri psikolojim bozuk Mesleğimden soğuttular'

'Atılmadığınıza şükredin diyen arkadaşlar,neden atılalım ?Ne yaptık da atılacağız ?'

'Sınıf öğretmeniyim bana da il içi gözükmüyor ama aynı okuldan matematikçi bir arkadaşıma il içi gözüküyor. Anladığım kadarıyla alanınızda hiç kontenjan yoksa il içi açılmıyor. Yani Aksaray'da sınıf öğretmenliği için kontenjan yok.'

'tweter da pkk li öğretmen istemiyoruz baslığı zirvede. 40 binden fazla twet atılmış 1 gunde. il dışına bu kadar az yer açılmasının sebebi de bu 14 bin kişinin batıya gönderilecek olması olabilir mi sizce'

'O kadar görevden alınan var memlekette boş yer yok'

'30 bin ögretmen alınacakmış sözleşmeli.Açılmamasının sebebi bu gün belli oldu işte.6 yıl çakılı kadro merkezde ohh ne güzel.Bize de yollar yollar yollar'

Başvuru için acele etmeyin,pazartesi salıyı bekleyin!

'Saygı değer Öğretmenlerim,

Biliyorum, çok heyecanlısınız haklı olarak. İl içi, il dışı, özür grubu bütün umutlar tükenmişken, Bakanlığın verdiği bu yeni hak sayesinde; annenize, babanıza, eşinize, çocuğunuza ve memleketinize kavuşabilme, yaklaşabilme fırsatı elde ettiniz. Heyecana kapılmamak elde değil.

Yıllardır bu işleri takip eden bir arkadaşınız olarak sizlere naçizane tavsiyem; biraz daha sabırlı olup, karar vermeden önce biraz daha beklemeniz.

Malumunuz Bakanlık, tarihinde görülmemiş bir yoğunluk yaşıyor. Birçok işlemi aynı anda yapmaya çalışıyor. Bu da birtakım aksaklıkların ortaya çıkmasına neden oluyor tabii olarak.

Bildiğiniz gibi başvurular 08 Eylül'de bitecek. Ayrıca MEBBİS sayfalarındaki işlemleri her il kendisi yapıyor. Bu nedenle iller arasında farklılıklar oluşuyor.Kimi il işlemleri tamamlamışken kimi illerde henüz işlemler tamamlanmamış.Sayfaları açtığınızda gördüğünüz hataların nedeni bundan kaynaklanıyor.Haziranda il içi yer değişikliği yapan öğretmenlerimizin, çalıştıkları ilde 3 yılını tamamladıkları halde, sayfaya girdiklerinde 'İliçi atamanız olması nedeniyle başvuru hakkınız yoktur' uyarısı ile karşılaşmaları, bunlardan yalnızca bir tanesi.

Tayin isteyecek arkadaşlara naçizane tavsiyem, en azından pazartesi, salıya kadar beklemeleri. MEBBİS'teki hataların, eksikliklerin giderilmesi için biraz daha sabır. Salı gününe kadar düzelmezse ilçe veya il milli eğitim müdürlüklerine başvurup karşılaştığınız hatanın düzeltilmesi için istekte bulunmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Yanlış anlaşılmasın lütfen, kimseye yeni yerler açılır diyerek ümit vermek istemiyorum. Sadece iller MEBBİS'teki eksiklikleri tamamlayınca, şu an gördüklerinizden farklı şeylerle karşılaşabilirsiniz. Görevden alınan meslektaşlarımızın yerleri, bazı illerde henüz sisteme yansımamış olabilir. 

Yani dostlarım, kısaca biraz daha sabır. Anormal bir süreçten geçtiğimiz bu günlerde böyle davranmanız, kanaatimce en doğru karar olacaktır.

Herkesin istediği yere gidebilmesi dileğiyle saygı ve selamlarımı sunarım.'

'Dediğiniz gibi olur. Çünkü bir sınıfçı olarak tablo haziran dan daha kötü. Ama bazı arkadaşlar tablonun değişmeyeceğini çünkü erken tercih yapan olursa haksızlık olacağını söyledi. Açıkçası bu da mantıklı geldi. Siz ne dersiniz?'

'Öğretmenim, başta kimseye yeni yerler açılır diye ümit vermek istemediğimi tekrar etmek istiyorum.Erken tercih yapan arkadaşlarımıza tabii ki haksızlık olur. İşte bu nedenle acele edilmemesi gerektiğini söylüyorum zaten.

Tabii ki herkes bu forumu takip etmiyor ve bu yorumu okumuyor olabilir.

Merak etmeyiniz, bu aksaklığa meydan vermemek için, ilçe veya il onayları son güne bırakılır. Değişiklik yapmak isteyen olursa, okul veya ilçeden başvurular iptal edilerek öğretmenlerimizin tekrar tercih yapması sağlanır.

Özellikle okul müdürü veya yardımcısı arkadaşlarımızın bu durumu gözeterek başvuru onaylarını geciktirmelerinin doğru olacağını düşünüyorum. Onlar da öyle yapacaktır zaten.'

(Kaynak:Egitimhane)

Görüşlerden çıkan sonuç:Tayin başvurusu için 6-7 Eylül'ü beklemek en mantıklısı.

Başvuru Ekranındaki HA ve HB nedir?

1 HA. = 1. Hizmet Alanı
2 HB. = 2. Hizmet Bölgesi

Hizmet bölgeleri

MADDE 37 – (1) Öğretmen ihtiyacı, coğrafi durum, ekonomik ve sosyal yönden gelişmişlik düzeyi, ulaşım şartları ile hizmet gereklerinin karşılanması yönünden benzerlik gösteren iller gruplandırılarak üç
hizmet bölgesi oluşturulmuş ve bu iller, bu Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-1 Hizmet Bölgeleri Çizelgesinde gösterilmiştir.

Hizmet alanları
MADDE 38 – (1) Öğretmen ataması ve çalıştırılmasında güçlük derecesi bakımından benzerlik gösteren eğitim kurumları gruplandırılarak altı hizmet alanına ayrılmıştır.

MEB'den yer değiştirmede zorunlu hizmet uyarısı geldi

1., 2., ve 3. hizmet alanlarında görev yapan ve İKBS Atama modülünde durumu Zorunlu çalışma yükümlüsü (Yer değişikliği gerekiyor) olarak tespit edilen öğretmenlerden, HERHANGİ bir şekilde 6 aydan eksik hizmeti kalan öğretmenler 2 Eylül 2016 itibari ile açılacak olan İl İçi Ve İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme işlemlerinde başvuru YAPMAK ZORUNDA DEĞİLLERDİR.