2016 LYS-1 Matematik zor muydu kolay mıydı? İşte Yorumlar

Melek Ozcelik

2016 LYS-1 Matematik-Geometri sınav soruları, zor muydu kolay mıydı? İşte Yorumlar

2016 Lisans yerleştirme sınavlarının ikincisi de tamamlandı.Saat 10:00 da başlayıp 135 dakika süre verilen LYS-1 Matematik-Geometri sınavı saat 12:15 de tamamlandı.Şimdilik bu sınavla ilgili öğrencilerin ve velilerin en çok merak ettiği konulardan biri de ,sınav sorularının zorluk derecesi;zor mu,kolay mı...Gerçi bu bir sıralama sınavı olduğu için soruların zorluk derecesi çok da sonucu etkilemiyor.Ama şu da var;sınavlardaki soruların çalışanla çalışmayanı ayırt edici özelliği olması gerekiyor.Öyle sanıyoruz ki bu tip sorular sınavda sorulmuştur.Zaten ÖSYM başkanı bu soruların bu özelliğinin olduğunu açıklamıştı.

Dün yapılan 2016 LYS-4 Sosyal Bilimler sorularının kolay olduğu yolunca yorumlar oldukça fazlaydı.Yapılan anketlerde öğrencilerin %64 civarı, soruların beklediğinden daha kolay olduğunu belittiler.Hatta bazı öğrenciler,twitter'da yaptıkları yorumlarla, LYS-1 Matematik sorularının da kolay olması yönünde temennide bulundular:'Tek umudum yarın LYS Matematik`in bugün ki sosyal bilgiler kadar kolay olması.', 'Sosyal sınavına bu kadar kolay denildiğine göre edebiyatta ve matematikte canımızı çıkarabilirler.', 'LYS Sosyal soruları 6.sınıf Sosyal Bilgiler soruları gibi kolay olmuş. İnşallah yarın ki Matematik de öyle olur.'..


2016 LYS-4 ve LYS-1 SORULARI VE CEVAPLARI - YENİ


2016 LYS-2 Fen Bilimleri zor muydu kolay mıydı? İşte Yorumlar


Biz de matematik-geometri sorularının,YGS de olduğu gibi, önceki yıllara göre daha kolay olacağı yönünde öngörüde bulunmuştuk...Bakalım sınavdan sonra, sınava katılan öğrenciler diyecek..Bu konuda en doğru görüşü onlardan alabiliriz.

İŞTE ÖĞRENCİLERİN LYS-1 MATEMATİK-GEOMETRİ SORULARI İLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİ-YORUMLARI

Sınavın bitimine 20-25 dakika kala, öğrencilerin yorumları twitter'a gelmeye başladı.İşte yorumlarından ulaşabildiklerimiz:

Hani 80 sorudan en fazla 10 tanesi çok zor olurdu, diğerleri çalışan herkesin yapabileceği düzeydeydi

Geometri sorularını görünce öğrenci sınava girmedi kutucuğunu işaretleyip çıktım

lys-1  bile bu kadar basitse diğer tüm sınavlar basittir şükürler olsun.

Geometriden 6 tane soru yaptım kendimle gurur duyuyorum.

#LYS1 niye herkes geometri zordu diyo bence hem matematik hem geometri zordu 

LYS-1  Geometri kitapçığına bakınca 'Ögrenci sınava girmediyse işaretleyiniz' yazısıyla bir süre bakıştık

Ulan matrisi okuduğumda aklıma gelen tek şey Aziz'in yattığı Metris cezaevi benden çok bir şey beklemeyi


LYS'de hangi bölüm için hangi puan türü önemli?


Babalar gününde babalara gelen  LYS1  mağdurları çok tatlısınız :)

Geometri sorularına ayıp olmasın diye şekillerin devamını çizip örüntü oluşturdum

Geometri başlar başlamaz salonu terk etmek  LYS-1

LYS-1  de çok güzel geometri okudum o kadar güzel yazmışlar ki konusu acayipti bir tembelin hayatını anlatıyordu.

LYS-1  zordu.. Zorladı... Moral bozdu. 

Ben aylarca türev integral çalıştım Allahtan korkmazlar. #Lys1

15 dakika boyunca geometri sorusu izlemek çok zevkliydi.

Son 4 gün integral çalışıp integral sorularını çözememek #LYS1

Valla sınav kolaymiydi zor muydu bilmiyorum önemli olan katılmaktı teşekkürler lys1.Allah belanı versin matematik

Arkadaşımı teselli için geldiğim LYS-1 sınavında çıkışta ağlayan kızları teselli ediyorum.Bizde böyle delikanlıyız. 

Lys1 mat grubu merak etmeyin standart sapmayi düşürdüm hatta yerle bir ettim,rahat olun siz

LYS1 de ben uçmaya çalışan devekuşu gibiydim.

Bence Geometri sorularını soranlar bile o soruların cevabını bilmiyordur!

LYS-1 UZMAN GÖRÜŞLERİ

'Sorular kolay ve anlaşılırdı'

Nesibe Aydın Okulları Matematik Zümresi:  Geçmiş yıllara göre matematik kısmı aynı zorlukta, geometri kısmının ise daha kolay ve soruların alışılan tarzda olduğu gözlenmiştir. Matematik soruları tanım ve kavram bilgisi eksik olan, yeterince uygulama yapmayan öğrenciler için zaman sıkıntısına neden oldu. Türkiye genelinde bu çerçevede değerlendirildiğinde, Matematik ve Geometri toplam net ortalamalarının 2015'e göre artması beklenmekte. Üniversiteye giriş sınavlarında artık pratik çözüm, kısa yol gibi öğrenciye sadece test çözdürerek başarıya ulaşma devri bitti. Öğretmenler, konuları kavramlar arasındaki ilişkileri vurgulayarak anlatmalı, öğrenciler ise konuları çok iyi kavramalı ve düşünerek öğrenmenin bilincinde olmalılar. Aksi durumda öğrencilerin sadece soru tipi ezberleyerek başarılı olma şansı çok az.

Geometri de zaman sorunu vardı

Uğur Okulları Akademik Kurul Matematik Üyesi Nilda Kiraz:Bugün uygulanan LYS 1 Matematik – Geometri sınavından çıkan öğrencilerimizden edindiğimiz bilgilere göre matematik sınavındaki soruların son yıllarda sınavlarda sorulan sorulara benzer sorular olduğu, rahat bir şekilde çözülebildiğini ancak geometri sınavındaki soruların geçen yıl gibi zor olduğunu, ağırlıklı olarak alan bilgisi içeren sorulardan oluştuğunu öğrendik. Öğrenciler matematikte akıcı olarak ilerleyebildikleri halde geometride soruların çözümünü yetiştirmekte zorlandıklarını ifade ettiler.

Türkiye ortalaması artar

İrday eğitim Matematik Bölüm Başkanı Mehmet İrday: Matematik Sınavı'nın çok kolay, kolay ve orta zorluktaki sorulardan oluştuğu, soruların kavrama düzeyinde hazırlandığı görülmüştür. Önceki yıllarda olduğu gibi analiz ve sentez düzeyinde olan zor ve çok zor olan soruların hiçbiri bu yıl sorulmadı.

Sorular piyasadaki test kitaplarında bulunan son derece sıradan ve konuların alıştırma soruları düzeyindeydi.

Geometri soruları incelendiğinde de matematik için geçerli olan ifadelerin bir soru hariç aynı olduğu söylenilebilir. Geometri'deki 'vektör' sorusu analiz ve sentez düzeyinde olup sınavın zor düzeyde sayılabilecek tek sorusudur.

Sorularda herhangi bir bilimsel hata tespit edilmedi. Tüm sorular mevcut müfredata uygundu. Hatta gelecek yıl için geçerli olan müfredata ÖSYM'nin bu yıldan bazı soruları sormayarak hazırlandığı da söylenebilir. Gelecek yıl müfredatta olmayacak 'İşlem, Karmaşık Sayıların Kutupsal gösterimi, Bağıntı konusundan ve Trigonometri Ters Dönüşüm formüllerinden soru gelmemiştir.

Sınavın daha önceki LYS'lere göre çok daha kolay olduğu ve onlarca öğrencinin Matematik ve Geometri sorularını full yapmış olduğunu düşünüyoruz. Adayların bir kısmının bu sorulara bile zor demelerinin nedeni eğitim sistemimizdeki eksik ve bir türlü giderilemeyen sıkıntılardır.

Türkiye ortalamaları önceki LYS'lere göre kayda değer bir oranda artacaktır. Ama bu artış sınav sorularındaki kolaylıktan oluşan sanal bir başarı olacaktır.

Müfredat dışı soru yok

Fem Yayınları Matematik Bölümü Zümre Başkanı Murat İnce:  Sorular her öğrencinin anlayacağı düzeyde olup müfredat içerikliydi. Beklenmedik tarzda soru gelmedi. Bu yıl sınav orta düzeyde zorluk derecesine sahip sorulardan oluşmuş. Geçmiş yıllarda seçici soruları türev, integral gibi zor konulardan gelirken, bu yıl tüm konulardan farklı zorluk derecesinde sorular gelmiş. Geometri testinde soruların zorluk derecesi normalin üstünde olmuştur. Müfredat dışı soru sorulmamış. Bazı sorular anlatıma dayalı olup şeklin çizilmesi öğrenciden istenmiştir.

Bol işlemli sorulardı'

Bilfen Liseleri Matematik Bölüm Başkanı Mahmut Şişmanoğlu:  Soru tipleri ve dağılımları alışılageldik LYS formatının dışına çıkmamış. Soruların çözümü konu bilgisine hakim olunmasının yanı sıra çok iyi işlem yapılmasını gerektirdiği için çok fazla soru çözerek hazırlanan öğrencilerin avantajlı olabileceği bir sınav olduğu gözlenmiştir. Çünkü her bir soru tek basamak işlemle sonuçlanmayıp kısa yorumlarla birden fazla işlem yapmayı gerektirmiştir. Bilgiyi işlemle yoğuran tempolu bir sınav olmuş.

Geometri testi ise daha çok orta ve zor soru tipinde hazırlanmış. Soru dağılımı yönünden ele alındığında geçmiş yıllardan farklı olarak dörtgen ve çokgenler konularından 8 soru ve analitik geometrinin nokta ve doğru analitiği kısmından 5 soru sorulması konulara göre soru dağılımını değiştirmiştir. Geometride başarı için temel kurallara çok iyi hakim olup yorumlama becerisinin yüksek olması gerektiği görülmüştür. Bu testte de üst düzey işlem becerisi ön plana çıkmıştır.

LYS-1 İLE İLGİLİ ANKETLERDE SON DURUM

Twitter'da LYS-1 matematik ve geometri soruları ile ilgili anketler devam ediyor.Son durumu paylaşıyoruz.Ara ara güncelleyeceğiz:


ANKETE SİZ DE KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

2016 LYS-1 MATEMATİK-GEOMETRİ 

Üniversite adaylarının katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) kapsamında matematik alanında yapılan LYS-1, 10.00'da başladı.Saat 12:15 de ailelerin heyecanlı bekleyişi sona erdi.

Türkiye'de 81 il merkezi ile Lefkoşa'da gerçekleştirilen sınava, 863 bin 176 aday başvurdu. Sınav tek oturumda uygulandı ve 135 dakika sürdü.

LYS-1'de matematik ve geometri testleri yer aldı.

Adaylara, matematik testindeki 50 soru için 75 dakika; geometri testindeki 30 soru için 60 dakika süre verildi.

Her bir test ayrı soru kitapçığında yer aldın ancak tek cevap kağıdı kullanıldı.

Geçen yıllarda olduğu gibi,hatta daha fazla güvenlik önlemleri alındı.İlk kez ÖSYM ajan görevliler sınavda görev aldılar.Yani; sınavın yapılış aşamalarının güvenlik açısından denetleyen ÖSYM görevlileri, sınava bir öğrenci gibi katıldı.


2017 YGS-LYS Matematik Fizik-Kimya-Biyoloji Konuları -GÜNCEL


SINAV SORULARI BU GÜN AÇIKLANACAK

ÖSYM Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden alınan bilgiye göre, dün tamamlanan LYS-4 sosyal bilimler sınavı ile bu gün yapılan LYS-1 matematik sınavının soru ve cevapları, LYS-1'in tamamlanmasından 2 saat sonra ÖSYM'nin internet sitesinden yayımlanacak.

2016 LYS-4 Sosyal Bilimler ve LYS-1 Matematik-Geometri soruları ÖSYM sitesinde yayınlanır yayınlanmaz biz de buradan soruların linkini paylaşmış olacağız.

3 LİSANS YERLEŞTİRME SINAVI DAHA YAPILACAK

2016 Lisans yerleştirme sınavlarının ikisi tamamlandı;LYS-1 ve LYS-4.Diğer üç sınav haftaya yapılacak.Bunlardan LYS-2 Fen bilimleri ve LYS-5 Yabancı Dil 25 Haziran cumartesi ve son olarak LYS-3 Edebiyat-Coğrafya pazar günü yapılacak.LYS-2'de yine 135 dakika,diğerlerinde 120 dakika süre verilecek.

LYS-2: Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri) Tarihi, Saati ve Süresi : 25 Haziran 2016 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika
LYS-5: Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil) Tarihi, Saati ve Süresi : 25 Haziran 2016 (Cumartesi), 14.30, 120 dakika
LYS-3: Lisans Yerleştirme Sınavı-3 (Edebiyat-Coğrafya) Tarihi, Saati ve Süresi : 26 Haziran 2016 (Pazar), 10.00, 120 dakika