2016 LYS Başvurularını kaçırmayın!

Melek Ozcelik

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) kapsamında 18-19 ve 25-26 Haziran 2016 tarihlerinde yapılacak olan  Lisans Yerleştirme Sınavı  (LYS) başvuruları  son günü 14 Nisan olarak belirlendi.

Öğrenciler bu tarihe kadar sınav ücretlerini ödeyerek ve diğer işlemlerini tamamlayarak başvurularını yapabilirler. Öğrenciler, LYS-1 (Matematik), LYS-2 (Fen Bilimleri) ,LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) , LYS4 (Sosyal Bilimler) ve LYS-5 (Yabancı Dil) bölümlerinden oluşan LYS sınavları için çalışmalarına devam ediyor. İşte LYS başvuruları hakkında merak edilen tüm detaylar.Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) Başvuru Tarihleri : 1-14 Nisan 2016 (Ücret ödeme için son gün, 15 Nisan 2016)

LYS-4: Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler) Tarihi, Saati ve Süresi : 18 Haziran 2016 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika

LYS-1: Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (Matematik) Tarihi, Saati ve Süresi : 19 Haziran 2016 (Pazar), 10.00, 135 dakika

LYS-2: Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri) Tarihi, Saati ve Süresi : 25 Haziran 2016 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika

LYS-5: Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil) Tarihi, Saati ve Süresi : 25 Haziran 2016 (Cumartesi), 14.30, 120 dakika

LYS-3: Lisans Yerleştirme Sınavı-3 (Edebiyat-Coğrafya) Tarihi, Saati ve Süresi : 26 Haziran 2016 (Pazar), 10.00, 120 dakika

Ücretler:

YGS Sınav Ücreti : 55,00 TL

Sınavsız Geçiş Başvuru Ücreti : 15,00 TL

LYS Sınav Ücretleri  (Girmek istediğiniz her bir LYS için) : 35,00 TL (Farklı alanlarda puan türlerinin hesaplanabilmesi için, adayların 2016-LYS'lerin tamamında sınava girmeleri önerilmektedir.)

Ek yerleştirme ücreti : 15,00 TL

Başvuru Hizmeti Ücreti : 3,00 TL

ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Yeniden Şifre Edinme Ücreti : 5,00 TL

ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Fotoğraf Güncelleme Ücreti : 10,00 TL

Sınav Ücretinin Yatırılabileceği Bankalar :

Akbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Halkbank, Ziraat Bankası

LİSANS YERLEŞTİRME SINAVLARI (LYS)

YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar isterlerse LYS'lere başvurabileceklerdir. LYS'ler çok oturumlu sınavlardır. LYS'lere başvurular 1-14 Nisan 2016 tarihleri arasında yapılacaktır (Sınav Ücreti ödeme için son gün 15 Nisan 2016). LYS'ler 81 il merkezi ve Lefkoşa'da birden fazla oturumda yapılacaktır. LYS başvuruları ile ilgili ayrıntılı bilgi daha sonra ÖSYM'nin internet sayfasından duyurulacaktır.

LYS puan türleri ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına girmek isteyen adayların, YGS'ye ek olarak tercih edecekleri yükseköğretim programları için gerekli olan LYS'lere de girmeleri zorunludur. Yükseköğretim programlarının puan türleri Tablo 4'te verilmiştir. Bu programların puan türlerinin hesaplanmasında hangi testlerin kullanılacağı Tablo 1E'de gösterilmiştir. Adaylar, Tablo 4 ve Tablo 1E'yi inceleyerek hangi sınavlara girmeleri gerektiğini belirleyebilirler. LYS'lerde adaylar, Millî Eğitim Bakanlığı öğretim programlarından (müfredat) sorumludur. LYS'lerde uygulanacak testler ve kapsamları Tablo 1C'de gösterilmiştir.

LYS'lere giren adayların sınava giriş, sınavın uygulanması ve sınav sonuçlarının geçerli sayılması ile ilgili olarak kılavuzun 3. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) maddesinde yer alan tüm kurallara LYS'lerde de aynen uymaları zorunludur. Bu nedenle adayların sınava girmeden önce ÖSYM tarafından yapılacak duyuruları ve kılavuzun ilgili sayfalarını bir kez daha okumaları yararlı olacaktır. LYS'lerde her test için ayrı bir soru kitapçığı kullanılacaktır. Adaylar kendilerine verilen her soru kitapçığının “soru kitapçık numarasını' cevap kâğıdının ilgili alanlarına ayrı ayrı kodlayacaktır. Bir test için tanınan süre bittiğinde ilgili teste ait soru kitapçıklarının toplanması ve diğer teste ait soru kitapçıklarının dağıtılması ile karekod etiketinin yapıştırılması dışında ara verilmeyecektir. Bu toplama ve dağıtım işlemleri sırasında adaylar ve salon görevlileri sınav salonundan dışarı çıkmayacaklardır. Her test için tanınan cevaplama süresi, ilgili testin soru kitapçığı dağıtılıp salon başkanının “Sınav başlamıştır.' dediği andan itibaren hesaplanacaktır. Adayların sınav salonundan çıkmalarının yasak olduğu süreler her LYS için ayrı ayrı aşağıda verilmiştir. Bu süreler dışında sınavını tamamlayan adaylar soru kitapçığı ve cevap kâğıdını salon görevlilerine eksiksiz teslim ederek sınav salonundan ayrılabilecektir. Sınav evrakı dağıtıldıktan sonra sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun ayrılan bir aday tekrar sınav salonuna alınmayacaktır. LYS'lerde sınav yapılacak alanlar aşağıda açıklanmıştır:

MATEMATİK SINAVI (LYS-1)

19 Haziran 2016 Pazar günü yapılacak olan LYS-1, sabah saat 10.00'da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve toplam 135 dakika sürecektir. LYS-1'de, Matematik Testi ve Geometri Testi yer alacaktır. Matematik Testinde 50 soru bulunacak ve 75 dakika cevaplama süresi verilecektir. Geometri Testinde 30 soru bulunacak ve 60 dakika cevaplama süresi verilecektir. Her bir test ayrı soru kitapçığında bulunacak, tek cevap kâğıdı kullanılacaktır.

Adaylar, LYS-1'de ilk testin (Matematik Testi) cevaplama süresi içinde ve ikinci testin (Geometri Testi) ilk 15 ve son 15 dakikası içinde sınav salonundan ayrılamazlar.

FEN BİLİMLERİ SINAVI (LYS-2)

25 Haziran 2016 Cumartesi günü yapılacak olan LYS-2, sabah saat 10.00'da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve toplam 135 dakika sürecektir.

LYS-2'de, Fizik Testi, Kimya Testi ve Biyoloji Testi yer alacaktır. Testlerde 30'ar soru bulunacak ve 45'er dakika cevaplama süresi verilecektir. Her bir test ayrı soru kitapçığında bulunacak, tek cevap kâğıdı kullanılacaktır.

Adaylar, LYS-2'de birinci ve ikinci testin (Fizik Testi ve Kimya Testi) cevaplama süresi içinde ve üçüncü testin (Biyoloji Testi) ilk 15 ve son 15 dakikası içinde sınav salonundan ayrılamazlar.

EDEBİYAT-COĞRAFYA SINAVI (LYS-3)

26 Haziran 2016 Pazar günü yapılacak olan LYS-3, sabah saat 10.00'da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve toplam 120 dakika sürecektir. LYS-3'te, Türk Dili ve Edebiyatı Testi ile Coğrafya-1 Testi yer alacaktır. Türk Dili ve Edebiyatı Testinde 56 soru bulunacak ve 85 dakika cevaplama süresi verilecektir. Coğrafya-1 Testinde ise 24 soru bulunacak ve 35 dakika cevaplama süresi verilecektir. Her bir test ayrı soru kitapçığında bulunacak, tek cevap kâğıdı kullanılacaktır.

Adaylar, LYS-3'te ilk testin (Türk Dili ve Edebiyatı Testi) cevaplama süresi içinde ve ikinci testin (Coğrafya-1 Testi) ilk 15 ve son 15 dakikası içinde sınav salonundan ayrılamazlar.

SOSYAL BİLİMLER SINAVI (LYS-4)

18 Haziran 2016 Cumartesi günü yapılacak olan LYS-4, sabah saat 10.00'da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve toplam 135 dakika sürecektir. LYS-4'te, Tarih Testi, Coğrafya-2 Testi ve Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi yer alacaktır. Tarih Testinde 44 soru bulunacak ve 65 dakika cevaplama süresi verilecektir. Coğrafya-2 Testinde 14 soru bulunacak ve 20 dakika cevaplama süresi verilecektir. Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testinde ise 32 soru bulunacak ve 50 dakika cevaplama süresi verilecektir. Her bir test ayrı soru kitapçığında bulunacak, tek cevap kâğıdı kullanılacaktır.

Adaylar, LYS-4'te birinci ve ikinci testin (Tarih Testi ve Coğrafya-2 Testi) cevaplama süresi içinde ve üçüncü testin (Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi) ilk 15 ve son 15 dakikası içinde sınav salonundan ayrılamazlar.

YABANCI DİL SINAVI (LYS-5)

25 Haziran 2016 Cumartesi günü yapılacak olan LYS-5, öğleden sonra saat 14.30'da başlayacak, tek oturumda uygulanacak ve toplam 120 dakika sürecektir. Sınavda adaylara 80 soru sorulacaktır. Yabancı Dil Sınavı Almanca, Fransızca ve İngilizce olmak üzere üç dilde yapılacaktır. Yabancı dil testinde her dil için ayrı bir soru kitapçığı bulunacaktır. Sınavda adaya LYS başvurusunda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir. Adaylar, LYS-5'te sınav süresinin ilk 90 dakikası ve son 15 dakikası içinde sınav salonundan ayrılamazlar.

ÖSYS'YE BAŞVURU İŞLEMİ NASIL TAMAMLANACAKTIR?

a) Başvuru Merkezinde Yapılacak Başvurular

Başvuru Merkezleri, aday başvurularını sadece resmî çalışma saatleri içinde alacaklardır. Başvuru işleminin yapılabilmesi için adayın başvuru merkezine şahsen gitmesi zorunludur.

Adayın başvuru merkezine gitmeden önce aşağıdaki işlemleri tamamlamış olması gerekir:

- 2016-ÖSYS Aday Başvuru Formu eksiksiz ve doğru doldurulmuş olmalıdır.

- Son sınıf düzeyinde olup da okulu başvuru merkezi olmayan adayların, 2016-ÖSYS Aday Başvuru Formundakieğitim bilgileri kendi okul müdürlükleri tarafından onaylanmış olmalıdır (MEB e-okulda bilgisi olanlar hariç).

Başvuru merkezine giderken adayın yanında bulundurması gereken belgeler aşağıda belirtilmiştir:

- Eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş 2016-ÖSYS Aday Başvuru Formu (MEB e-okulda eğitim bilgisi olmayan adaylardan son sınıf öğrencisi olanların okul onayı alanı onaylanmış olmalıdır.),

- Nüfus cüzdanı veya pasaport (Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga ile adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan (T.C. Kimlik Numarası elle veya daktilo ile sonradan yazılmış veya ilave edilmiş olmamalıdır.) nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaportlar kabul edilmeyecektir),

- Engelli Adaylar İçin;

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde engel/sağlık bilgisi yer almayan veya engel bilgisi değişen adaylar için bir üniversite veya devlet hastanesinden alınmış engelli sağlık kurulu raporu/sağlık raporunun bir örneği Engellerine ilişkin öz geçmişlerini ayrıntılı olarak anlatan bir dilekçe Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formu (Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formu tam ve doğru olarak doldurulmuş olmalıdır. Bu belgeler, başvuru merkezine teslim edilmeyecek aday tarafından başvuru süresi içinde doğrudan ÖSYM'ye gönderilecektir.),

- MEB e-okul sisteminde ve ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde eğitim bilgisi olmayan adaylar ile MEB e-okul sisteminde eğitim bilgisi olmayanlardan ÖSYM Aday İşlemleri Sistemindeki (ÖSYM arşivindeki) eğitim bilgilerinde değişiklik olan adaylar için eğitim bilgilerini gösterir resmi belgelerinin onaylı bir örneği (Bu durumdaki adayların eğitim bilgilerini gösterir (diploma, mezuniyet belgesi, öğrenci belgesi vb.) resmî belgelerinin onaylı bir örneğini (Belge noter onaylı veya mezun olduğu okul müdürlüğünden ön ve arka yüzü onaylı olmalıdır. Belgenin aslı ve bir fotokopisi adayın yanında bulunmak kaydıyla fotokopi belge, aslı kontrol edilerek başvuru merkezi görevlisi tarafından da onaylanabilecektir.) başvuru merkezi görevlisine teslim etmeleri gerekmektedir. Bu belgeler, teslim alındığı tarihten itibaren en az 1 takvim yılı süresince başvuru merkezlerinde muhafaza edilecek ve ÖSYM tarafından talep edilmesi halinde başvuru merkezlerince ÖSYM'ye gönderilecektir.)

Başvuru merkezi görevlisi tarafından 2016-ÖSYS Aday Başvuru Formundaki bilgiler ile birlikte Merkezimiz kayıtlarında geçerli bir fotoğrafı bulunmayan adayların web kamerayla çekilecek fotoğrafı da elektronik ortama aktarılacaktır. Merkezimiz kayıtlarında geçerli bir fotoğrafı (*) bulunan adayların fotoğraflarının çekilmesi sistem tarafından engellenmektedir. Bu kural nedeniyle başvuruda fotoğrafı yeniden çekilemeyen adaylardan fotoğrafının değişmesini talep edenler, bu taleplerini başvurularını tamamladıktan sonra ÖSYM'ye Genel Amaçlı Dilekçe örneği ile ileteceklerdir. Adayın talebi ÖSYM tarafından uygun görüldüğü takdirde fotoğraf değişikliği ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri tarafından gerçekleştirilecektir.

Web kamerayla çekilecek fotoğrafın, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde cepheden ve yüzü açık olarak çekilmesi gerektiğinden, adayların bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir. Sınav günü adayı tanımada önemli rol oynayacak, fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi görünüm özelliklerinde bir değişiklik bulunmamalıdır. Adayın kimliğini belirlemede, fotoğrafından tanınmasında güçlük çekilmesi halinde salon başkanının adayı sınava almayabileceği veya adayın sınavının geçersiz sayılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Başvuru merkezi görevlisi, adayın bilgilerini ve fotoğrafını elektronik ortama aktardıktan sonra yazıcıdan alacağı 2016-ÖSYS Aday Başvuru Kayıt Bilgileri adlı belgeyi kontrol etmesi için adaya verecektir. Aday bu belgeyi dikkatlice kontrol etmeli, fotoğrafı uygun çekilmiş ve diğer bilgileri sisteme doğru olarak işlenmiş ise imzaladıktan sonra onaylaması için görevliye geri vermelidir. Fotoğraf uygun çekilmemiş ve/veya bilgiler sisteme doğru olarak işlenmemiş ise görevliden düzeltilmesi istenmelidir.

Belgede yer alan şifre, adayın geçici şifresidir. Aday bu şifreyi en kısa sürede ÖSYM'nin internet adresinden değiştirmelidir. Aday, daha sonraki işlemlerde de kullanacağından şifresini unutmamalı ve hiç kimse ile paylaşmadanözenle saklamalıdır.

DİKKAT: Başvuru bilgilerinizin doğruluğundan ve fotoğrafınızın uygunluğundan, başvurunuz onaylandıktan sonra ortaya çıkabilecek yanlışlıktan veya eksiklikten sorumlu olduğunuzu unutmayınız. Onaylanmış, fotoğraflı belgeyi alınız ve 2016-ÖSYS'nin bütün aşamalarında size gerekli olabileceğinden saklayınız.

BU AŞAMADA BAŞVURU İŞLEMİNİZ HENÜZ TAMAMLANMAMIŞTIR! Bilgilerinizin doğruluğunu kontrol ettikten sonra ONAY KODUNU GÖREVLİYE BİLDİRİNİZ. Görevli onay kodunu girdikten sonra başvuru bilgileriniz sisteme kaydedilecektir. Onay kodu girilmeyen başvurularda sınav/sınavsız geçiş başvuru ücreti yatırılamayacağından sorumluluk adayın kendisine aittir. Başvuru işleminizi yaptıktan sonra sınav/sınavsız geçiş başvuru ücretini süresi içinde yatırarak BAŞVURUNUZU TAMAMLAYINIZ. Başvurunuzu başvuru tarihleri içinde https://ais.osym.gov.tr üzerinden MUTLAKA KONTROL EDİNİZ.

Adayların Sağlık/Engel Bilgileri: Adayların 2014 yılından itibaren başvurdukları sınavlarda (EKPSS hariç) alınan engel durumu bilgileri, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine yansıtılmıştır. ÖSYS'ye başvuru esnasında engel durumu bilgisi sistemde yer almayan adaylar, başvuru merkezinde sağlık raporlarını ibraz ederek bu bilgilerinin sisteme kaydını yaptırabileceklerdir. Bu alanda yapılacak tüm işlemler resmî belgeye dayalı olarak yapılır. Sistemde mevcut olan engel durumu bilgisinde değişiklik sadece ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Başvuru merkezlerinde engelli olarak ilk defa kaydı yapılan adaylar ile sistemde mevcut olan engel durumu bilgisinde değişiklik olan adayların Sağlık/Engel Bilgi Formunu, Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinin bir fotokopisi ile sağlık raporlarının onaylı bir örneğini, engel durumlarını belirten dilekçeleri ile birlikte başvuru süresi içinde ÖSYM'ye ulaştırmaları gerekmektedir.

Belgelerin asılları ÖSYM'ye gönderilmemeli, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine ve diğer başvuru merkezlerine de teslim edilmemelidir.

Tutuklu/hükümlü olan adaylar ise başvurularını, kendileri için oluşturulan başvuru merkezlerinden yapacaklardır.

b ) İnternet İle Bireysel Başvurular

2016-ÖSYS'ye bireysel olarak internet aracılığıyla başvuru hakkı olan adaylar, ÖSYM'nin internet sayfasında “2016- ÖSYS Bireysel Başvuru' alanındaki açıklamalar doğrultusunda işlemlerini yaparak başvurularını süresi içinde tamamlayacak ve sınav/sınavsız geçiş başvuru ücretini yatıracaklardır. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru 20 Ocak 2016 tarihinde, saat 23.59'da sona erecektir.

DİKKAT: Başvuru işleminin yapılması için başvuru ekranında “Başvuru İşlemi ÖSYM'ye Bildirilmiştir.' açıklamasının mutlaka görülmesi ve sınav/sınavsız geçiş başvuru ücretinin yatırılması, aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünün yazıcıdan alınarak başvurunun diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklanması gerekmektedir.

İnternet aracılığıyla bireysel başvuru yapan engelli/sağlık sorunu olan adaylardan, sistemde engel/sağlık bilgisi bulunmayanların veya değişiklik olanların, sağlık/engel bilgilerinin sisteme girilebilmesi için, Sağlık/Engel Bilgi Formunu, Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinin bir fotokopisi ile sağlık kurulu raporu / sağlık raporlarının onaylı bir örneğini, engel durumlarını belirten dilekçeleri ile birlikte başvuru süresi içinde ÖSYM'ye ulaştırmaları gerekmektedir.

Her 100 öğrenciden 72'si üniversite için şehir değiştirdi

YÖK Program Atlası'ndan derlenen 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi'nin (ÖSYS) lisans geneli ortalamalarına göre öğrencilerin yüzde 28'i barındığı şehirde, yüzde 72'si de farklı kentlerden gelerek üniversite eğitimi almaya başladı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, kamuoyu ile paylaşılan YÖK Program Atlası'nın, üniversiteye girişte, adaylar için tercihte başka hiçbir kişi veya kurumun elinde olmayan bilgilerin derlenmesi ile rehberlik hizmetinin sunulması amacını taşıdığını hatırlattı.

'Öğrencilerin ve bütün kamuoyunun gösterdiği ilgi, emeğimizin hak ettiği değere kavuştuğunu göstermektedir' ifadesine yer veren Saraç, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonrasındaki tercihlerde bu hizmetin yine tek üst düzey rehber olma konumunu koruyacağını ve adaylara yardımcı olacağını belirtti.

Saraç, YÖK Program Atlası'nın üniversite öğrencilerinin profilini belirlemede yardımcı olacağını, toplumu dönüştürücü fonksiyonlara sahip bulunması gereken üniversitelerin evrilip evrilmediğine dair de öğrenci esaslı veriler sunduğunu vurguladı.

Bu bakış açısıyla hazırlanan, 2015 ÖSYS ile lisans ve ön lisans programlarına girenlerin yerelleşme dağılımını içeren bilgi notunu paylaşan Saraç, üniversite ve program bazında YÖK Program Atlası kullanılarak herkes tarafından daha detaylı bilgiye sahip olunabileceğini duyurdu.

- Üniversitelere yerleşenlerin yerelleşme dağılımı

Saraç'ın paylaştığı YÖK Program Atlası kullanılarak hazırlanan 2015 ÖSYS ile lisans ve ön lisans programlarına yerleşenlerin 'yerelleşme dağılımı'nı içeren tabloya göre, lisans programlarında devlet üniversitelerine girenlerin yüzde 22'si, vakıf üniversitelerine yerleşenlerin ise yüzde 62'si yaşadığı şehirde eğitime başladı.

Lisans geneli ortalamalarına göre öğrencilerin yüzde 28'i yaşadığı şehirde, yüzde 72'si de farklı illerden üniversiteye girdi.

Tabloya göre, lisans programlarında Marmara Bölgesi'ndeki öğrencilerin yüzde 68'si yine aynı bölgeden, yüzde 32'si ise değişik bölgelerden yerleşti.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde öğrencilerin yüzde 67'si aynı, yüzde 33'ü farklı bölgelerdeki üniversitelerde eğitim almaya başladı.

Akdeniz Bölgesi'ndeki üniversitelere yüzde 51, Ege Bölgesi'ndeki üniversitelere yüzde 45, İç Anadolu Bölgesi'ndeki üniversitelere yüzde 43, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki üniversitelere yüzde 41, Karadeniz Bölgesi'ndeki üniversitelere yüzde 37 oranında yaşadığı bölgeden gelen öğrenciler yerleştirildi.

Lisans genelinde, aynı bölgeden yerleşen öğrencilerin oranı yüzde 51, farklı bölgeden yerleşen öğrencilerin oranı ise yüzde 49 oldu.

- Ön lisans istatistikleri

Tablolarda ön lisans programlarına ilişkin veriler de yer aldı. Buna göre, ön lisans programlarında devlet üniversitelerine yerleşenlerin yüzde 29'u, vakıf üniversitelerine yerleşenlerin ise yüzde 66'sı yaşadığı şehirden, devlet üniversitelerine yerleşenlerin yüzde 71'i, vakıf üniversitelerine yerleşenlerin ise 34'ü başka şehirlerden geldi.

Ön lisans programlarında bölge dağılımına göre, öğrencilerin yüzde 80'i Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki üniversitelere yaşadığı bölgedeki illerden yerleşti. Öğrencilerin yüzde 20'si başka bölgelerden gelerek üniversite eğitimi almayı tercih etti.

Marmara Bölgesi'ndeki üniversitelere, öğrencilerin yüzde 75'i aynı, yüzde 25'i ise farklı bölgelerden gelerek eğitim aldı.

Akdeniz Bölgesi'ndeki üniversitelerde yüzde 61, Ege Bölgesi'ndeki üniversitelerde yüzde 58, Karadeniz Bölgesi'ndeki üniversitelerde yüzde 56, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki üniversitelerde yüzde 44, İç Anadolu Bölgesi'ndeki üniversitelerde ise yüzde 35 oranında aynı bölgede yaşayan öğrenciler eğitime başladı.

Ön lisans genelinde, aynı bölgeden yerleşen öğrenci oranı yüzde 55, farklı bölgeden yerleşen öğrenci oranı yüzde 45 olarak gerçekleşti.

2016 LYS başvuruları  son gün ne zaman? Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılacak olan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) başvuruları devam ediyor. Bir çok öğrenci başvuruların son gününün ne zaman olduğunu merak ediyor. Sizler için hazırladığımız bu haberden LYS başvuru işlemlerini görebilir ve net tarihleri öğrenebilirsiniz.Paylaş: