2016 LYS tercihleri başladı-Kılavuz güncellendi

Melek Ozcelik

2016 ÖSYS tercihleri başladı2016-OSYS Tercih Robotu2016 ÖSYS adaylarına Yükseköğretim Programlarına tercihlerinde rehberlik amacıyla hazırlanan  2016-OSYS Tercih Robotu  https://rehberlik.osym.gov.tr/ adresinde yayınlanmıştır.

2016 YGS ve LYS sonuçlarını aldıktan sonra, adayların tercihlerini belirlemelerinde yardımcı olmak amacıyla hazırlanan 2016-ÖSYS Tercih Robotu'nda adaylar, 2016 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan yükseköğretim programlarında üniversite adı, program adı, puan türü, programın bulunduğu şehir, vb. alanlara göre arama yapabilecek ve her bir puan türündeki başarı sıraları ile girmeyi düşündükleri yükseköğretim programlarına geçen yıl yerleşen en küçük puana karşılık gelen başarı sırasını karşılaştırarak girebilecekleri programları (tercihlerini) belirleyebilecekler.

2016-ÖSYS adaylarının bilgisine saygıyla sunulur.2016-ÖSYS tercih işlemleri,  29 Temmuz 2016  tarihinde başlayacak ve  3 Ağustos 2016  tarihinde sona erecektir. 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM'nin  http://www.osym.gov.tr  internet adresinden yayımlanmıştır.

18 Temmuz 2016 tarihinde ÖSYM'nin internet sayfasından yayımlanan kılavuzda aşağıda belirtilen güncellemeler yapıldığından adayların tercih işlemi için  28 Temmuz 2016 tarihinde ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan kılavuzu esas almaları ve bu tarihler arasında ÖSYM'nin internet sayfasında yer alabilecek duyuruları takip etmeleri gerekmektedir. Kılavuz basımı, dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.

*  2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları KılavuzuAdaylar tercihlerini,  29 Temmuz - 3 Ağustos 2016  tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM'nin  https://ais.osym.gov.tr  internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır.  ÖSYM'ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır.  Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır.  Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki TC kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve hiçbir kimseyle paylaşmamaları gerekmektedir. TC kimlik numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerden adayın kendisi sorumlu olacaktır.

Adaylar, ÖSYM'nin  https://ais.osym.gov.tr  internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Tercih işlemi, ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Adayların tercihlerinin ÖSYM'ye ulaştığından emin olmaları için ekranda ' 2016-ÖSYS Tercihleriniz ÖSYM'ye bildirilmiştir. ' ifadesini görmeleri gerekmektedir. Adaylar, tercih işlemini tamamladıktan sonra  'Tercih Süresi'  içerisinde  https://ais.osym.gov.tr  internet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesinin bir dökümünü edinerek saklamalıdır.

Adaylar, tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra  'Tercih Süresi'  içerisinde  https://ais.osym.gov.tr   internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir. ' Tercih Süresi' tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik/düzeltme yapılamaz.  Merkezimize gönderilen düzeltme/değişiklik taleplerini içerir dilekçeler işleme alınmaz ve cevaplandırılmaz.Tercih işlemleri,  3 Ağustos 2016  tarihinde  saat 23.59'da  sona erecektir.  Tercih süresi uzatılmayacaktır . Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekmektedir. Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları bölümü (2 kısım halinde düzenlenmiştir) mutlaka okunmalı, bu koşul ve açıklamalar dikkatle incelendikten sonra tercihler sonlandırılmalıdır.

2016-ÖSYS adaylarına ve kamuoyuna önemle duyurulur.

18 Temmuz 2016 tarihinde ÖSYM'nin internet sayfasından yayımlanan kılavuzda aşağıdaki güncellemeler yapılmıştır:

1)  Kılavuzda yer alan Tablo-3, Tablo-4 ve Tablo-5'ten aşağıda belirtilen Üniversiteler çıkarılmıştır:

Bursa Orhangazi Üniversitesi (Bursa)

Canik Başarı Üniversitesi (Samsun)

Fatih Üniversitesi (İstanbul)

Gediz Üniversitesi (İzmir)

İpek Üniversitesi (Ankara)

Melikşah Üniversitesi (Kayseri)

İzmir Üniversitesi (İzmir)

Mevlana Üniversitesi (Konya)

Murat Hüdavendigar Üniversitesi (İstanbul)

Selahattin Eyyubi Üniversitesi (Diyarbakır)

Süleyman Şah Üniversitesi (İstanbul)

Şifa Üniversitesi (İzmir)

Turgut Özal Üniversitesi (Ankara)

Zirve Üniversitesi (Gaziantep)

2)  TÜBİTAK tarafından düzenlenen yarışmalarda 'Kimya' alanında alınan dereceler için 'tıp programı' eklenmiştir.

3)  Yeni Yüzyıl Üniversitesi'nin kontenjanları yeniden düzenlenmiştir.

Paylaş: