2016 YGS Matematik Çözümleri

Melek Ozcelik

2016 YGS Matematik sorularının tek tek ayrıntılı çözümleri burada.

Her yıl milyonlarca öğrencinin girdiği sınavlardan biri de YGS.Ve bu sınavın en önemli dersi matematik.Hem sayısal öğrencileri hem de diğer öğrenciler için belirleyici bir ders. 

YGS sınavında öğrencilerin en çok zorlandığı,asıl sıralamaları etkileyen sorular matematik soruları.Bu nedenle üniversite sınavında iyi bir bölüm kazanmanın yolu matematikten geçiyor.2016 YGS istatistiğinde de görüldüğü gibi matematik dersinin ortalaması diğerlerine göre oldukça düşük. Sınava girenlerin ortalaması düşük olan derste hangi öğrenci başarılı ise diğer öğrencilere göre oldukça avantajlı demek.


2017 YGS Matematik-Fen Bilimleri-Türkçe-Sosyal Bilimler Soruları ve Cevapları İNDİRİN


2017 YGS MATEMATİK SORULARININ ÇÖZÜMLERİNİ ÖSYM SORULARI YAYINLADIĞINDA ÇÖZÜP YAYINLAYACAĞIZ


LYS Matematik Açık Uçlu (Kısa Cevaplı) Soru Örnekleri

 

Kısaca hedefi güzel bir üniversite olan öğrenciler için daha önce sorulmuş YGS matematik sorularının çözümleri onlar için oldukça önemli.Biz de bunun için 2016 YGS Matematik sorularının çözümlü resimlerini paylaşıyoruz.Umarız bir nebze de olsa katkımız olmuş olur.

2016 YGS Matematik Sorularının Ayrıntılı Çözümleri

1.Soru Çözüm:

2.Soru Çözüm:

3.Soru Çözüm:

4.Soru Çözüm:

5.Soru Çözüm:

6.Soru Çözüm:

7.Soru Çözüm:

8.Soru Çözüm:

9.Soru Çözüm:

10.Soru Çözüm:

11.Soru Çözüm:

12.Soru Çözüm:

13.Soru Çözüm:


14.Soru Çözüm:

15.Soru Çözüm:

16.Soru Çözüm:

17.Soru Çözüm:

18.Soru Çözüm:

19.Soru Çözüm:

20.Soru Çözüm:

21.Soru Çözüm:

22.Soru Çözüm:

23.Soru Çözüm:

24.Soru Çözüm:

25.Soru Çözüm:

26.Soru Çözüm:

27.Soru Çözüm:

28.Soru Çözüm:

29.Soru Çözüm:

30.Soru Çözüm:(Ünlü,tartışmalı Vagon Sorusu )

31.Soru Çözüm:

32.Soru Çözüm:

33.Soru Çözüm:

34.Soru Çözüm:

35.Soru Çözüm:

36.Soru Çözüm:

37.Soru Çözüm:

38.Soru Çözüm:

39.Soru Çözüm:

40.Soru Çözüm:

Bu arada soruların çözümünü yapan Matematik Öğretmeni Niyazi Kurtoğlu  öğretmenimizi yürekten kutluyoruz.

2017 YGS Hazırlık Matematik Testleri (MEB)

2017 YGS DENEME SINAVLARI (YENİ MÜFREDATA UYGUN)

2017 YGS MEB Deneme Sınavı-1

MEB 2017 YGS 2.Deneme Sınavı

2017 YGS-LYS'de Geometri Testi Olmayacak,Kısa Cevaplı Sorular Sorulacak

LYS Coğrafya Açık Uçlu (Kısa Cevaplı) Soru Örnekleri

2017 YGS-LYS'DE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER 

 

2016 YGS MATEMATİK UZMAN GÖRÜŞLERİ-YORUMLARI:

Fen Bilimleri Temel Liseleri Matematik Bölüm Başkanı:

Matematik:  40 matematik sorusunun 7’si geometri, 33’ü matematik konularıyla ilgili. Müfredat dışı soru yok. Sorular 2015 YGS matematik sorularına benzer biçimde düzenlenmiş. Son yıllarda olduğu gibi uzun metinli ve öğrencinin muhakeme gücünü ölçen problem sorularına yer verilmiş. Müfredata hâkim olan öğrencilerin fazla zorlanmadan çözebileceği sorular.

Geometri:  Soru dağılımı geçmiş yıllarda alışık olduğumuz biçimde. Her seviyeden öğrenciye hitap eden, zorluk dereceleri farklılık gösteren bir sınav. Geometri soru sayısının 8’den 7’ye indiği görülüyor. Sürpriz sayılabilecek bir soru yok. Bilinçli çalışan öğrenciyi yormayacak bir sınav olmuş.

Fem Yayınları Matematik Zümre Başkanı:

MATEMATİKTE 3 SORU SEÇİCİ

Bu seneki YGS matematik daha yalın, anlaşılabilir ve özenle hazırlanmış sorulardan oluşmuş. Daha önce 10 civarı gelen problemler konusundan 13 soru geldi. Cebir ve geometri soru ayırımı 33-7 olarak gerçekleşti. Matematikte seçiciliği fazla 3 soru vardı. Geçen sene herkesin yapabileceği 5 tane çok kolay soru sayısını bu sene 10 tane geldi. Matematik adına zorluk dercesi orta sayılabilecek bir sınav. Pratik yapan öğrencilerin zorlanmayacağı sınav olmuş.

Uğur Okulları Akademik Kurul Üyeleri

MATEMATİK 4 İŞLEMİ ÖLÇÜYOR
Sorular 9 ve 10’uncu sınıf matematik müfredatını kapsıyor. MEB kazanımlarına uygun. Matematik soruları öğrencinin okuduğunu anlayıp yorum yapabilme gücü ile dört işlem becerisini ölçüyor. Problem konusuyla ilgili soru sayısında diğer yıllara göre artış olduğu gibi paragraf biçiminde hazırlanmış zorlayıcı sorular bulunuyor. Geometri soruları geçmiş yıllara göre daha kolay sorulardan oluşturulmuş.

Bilfen Liseleri Matematik Bölüm Başkanı: 

MATEMATİK’TE PROBLEM SORULARININ SAYISI ARTTI

Öğrencilerden aldığımız bilgiler doğrultusunda soruların müfredata uygun olduğu belirtildi. Problem sorularının sayısı artmış ve bir kısmında da okunduğunda anlaşılmasında güçlük çekildiği belirtiliyor. Bunun yanında bazı problem sorularının anlık algılama ve analiz yeteneklerini ölçecek şekilde olduğu görülüyor. Problem dışındaki soruların yapılabilir düzeyde olduğu, geometri sorularının 2015 yılına göre daha kolay olmasına rağmen matematik testinin çözüm için ortalama bir dakikalık sürenin yeterli olmadığı ifade edildi.

Kültür Temel Liseleri Mat.Bölüm Başkanı:

MATEMATİKTE BİRKAÇ ELEYİCİ SORU VAR

Müfredat dışı sorulara rastlamadık. Soruların 1/3’ü her adayın cevaplandırabileceği zorluk derecesinde. Kalan sorularda da birkaç tane eleyici soru bulunuyor. Eleyici sorular olasılık ve problem sorularından oluşuyor. Geçen seneye oranla daha kolay bir sınavdı. Ortalamaların artacağı kanaatindeyiz. Alışılmışın dışında sıra dışı bir soru formatına rastlamadık. İlk 10-15 soru kolay ve yapılabilir sorulardı. Denemelerde sıklıkla karşılaştığı soru tipleriydi.

Hadi geçmiş olsun:) 2017,2018 YGS Sınavlarında bol bol matematik netleriniz olması dileğiyle....