2016 YGS Sorularının tamamı yayınlanacak

Melek Ozcelik

2016 YGS Matematik,Türkçe,Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Sorularının tamamı sınavdan sonraki 14 Mart pazartesi günü yayınlanacak.2014 ve 2015 YGS-LYS sorularının tamamı yayınlanmamıştı.Mahkeme kararları da açıklanması yönünde olduğu için,geçtiğimiz günlerde ÖSYM Başkanı Ömer Demir YGS Sorularının tamamının yayınlanması ile ilgili bir soru üzerine,şöyle demişti:'YGS'nin tüm soruları açıklanabilir mi' sorusuna Demir, 'Bunu ÖSYM Yönetim Kurulunda görüşmemiz lazım. Bu hafta yönetim kurulunda görüşeceğiz. Kamuoyunda tümünün açıklanmaması, soruların saklı kalması diye bir şey söz konusu değil' yanıtını verdi.

Soruları adayların gördüğüne değinen Demir, 'Bu sene bir değişiklik yapabiliriz o konuda. Bunun ne faydası vardır, onu da hep birlikte göreceğiz. Malum böyle bir talep var, onu bir değerlendireceğiz' dedi.


2016 YGS soruları pazartesi veya salı açıklanacak
Ve bu gün konuyla ilgili kamuoyunun merakla beklediği açıklama geldi:

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 13 Mart'ta yapılacak 2016-Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sorularının tamamının , kurumun internet sitesinden kamuoyunun bilgisine sunulmasını kararlaştırdı.

Yaklaşık 2 milyon 200 bin adayın gireceği üniversiteye girişin ilk aşaması olan YGS (Yükseköğretime Giriş Sınavı) 13 Mart Pazar günü yapılacak. ÖSYM sınav öncesinde YGS sorulan soruların tamamının 'Temel Soru Kitapçığı' adı altında ÖSYM'nin internet sitesinden tüm kamuoyunun bilgisine sunulacağını açıkladı.Bildiğiniz gibi Matematik,Türkçe,Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri derslerinden 40 ar olmak üzere toplam 160 soru sorulacak.Ve herbir derse ait soruları sinava giren yada girmeyen herkes tek tek görmüş olacak.Dolayısıyla sorularla ilgili şaibeli soru olup olmadığı gibi bir takım olumsuzluklar önlenmiş olacak.Ayrıca soruların hepsinin yayınlanması gelecek yıllarda YGS'ye ilk kez girecek liselilere ışık tutmuş olacak.

Soruların açıklanmamasıyla ilgili süreç 2013 yılında başlamıştı. ÖSYM'nin, 2013 Temmuz ayında yapılan değişiklikle sınav sorularını açıklaması, soru havuzu oluşturduğu gerekçesiyle Bilgi Edinme Kanunu kapsamından çıkarılmıştı. Soruların yalnızda yüzde 10'unun açıklanmasına karar verilmişti. CHP, uygulama ile ilgili Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. Anayasa Mahkemesi 4 Aralık 2014'te verdiği kararda soru ve cevapların, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamı dışında bırakılmasını öngören kanun hükmünü iptal ederek, yürürlüğünü durdurdu. Bu arada Ankara Barosu'da uygulamayı Danıştay'a taşımıştı. Danıştay 8. Dairesi, ÖSYM kararının 'hak arama özgürlüğü', 'adil yargılanma hakkı' ve 'mahkemeye başvuru hakkını' doğrudan ve dolaylı olarak ihlal ettiği sonucuna varmıştı.

Danıştay'ın kararının ardından ÖSYM geçen sene sınavın ardından soruların yüzde 20'sini açıklamış. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra soruların tümünü(sadece sınava giren adaylar için tabi) açıklamıştı.Bu haberle birlikte,bu günlerde Google'ye sorulan.'2016 ygs soruları yayınlanacak mı?' 'YGS Soruları ne zaman yayınlanacak' 'YGS Soruları açıklanacak mı' 'Soruların hepsi de yayınlanacak mı' 'Soruları nereden indirebiliriz' 'Hangi forum da sorular indirilebilir' vb..sorular da cevabını bulmuş oldu.

Sınava girecek öğrenciler, soru soru ekran görüntüsü almaktan da böylece kurtulmuş oldular:)

Böylece ÖSYM çok basit bir gerekçe ile soru açıklamama yanlışından dönmüş oldu.Bu anlamda ÖSYM yönetimini kutluyoruz..

Paylaş: