2017 LYS'de açık uçlu sorulara tepki artıyor,Açık uçlu soru nedir? İşte Örnekler

Melek Ozcelik

2017 LYS'de açık uçlu sorulara tepki artıyor.YÖk Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ilk kez 2016 YGS ve LYS'de uygulanacak değişiklikleri geçtiğimiz gün açıklamıştı.Bunlardan biri de LYS'de açık uçlu sorular ın sorulacak olmasıydı.Yaptığı açıklamada 2017 LYS'de açık uçlu soru soracağız demedi ancak sormayı düşünüyoruz dedi.Bakalım ÖSYM bu tepkiler üzerine, 2017 LYS'de açık uçlu soru ile ilgili tekrar bir açıklama yapacak mı?


2017 LYS İçin Örnek Açık Uçlu(Kısa Cevaplı) Sorular - ÖSYM

2017 YGS-LYS'de Geometri Testi Olmayacak,Kısa Cevaplı Sorular Sorulacak
AÇIK UÇLU SORU İLE İLGİLİ YAPILAN AÇIKLAMA

Üniversiteye girişteki ikinci aşama olan LYS'de öğrencilerin açık uçlu sorularla tanışmasını sağlayacak şekilde az sayıda soru sorulacağını belirten Saraç, 'Ö ğrencilerimizi hiçbir şekilde tedirginliğe sevk etmememiz lazım. Açık uçlu soruya yavaş yavaş geçilecek. Bu bağlamda öğrencilerimizin açık uçlu sorularla tanışmasını istiyoruz .' diye konuşmuştu.

'#LYSUygulamasıSeneye' TT de ilk sıradaydıBu açıklamadan sonra 2017 LYS sınavında uygulanmasına ciddi tepkiler gelmeye başladı.Bu gün Türkiye Gündeminde '#LYSUygulamasıSeneye' Twitter'da bir ara ilk sıradaydı.

LYS'de açık uçlu sorularla ilgili atılan,tepki dolu twitlerden bazıları:

Yol üstünde at değiştirilmez..
Peki bu açık uçlu soruların cevapları kime göre neye göre doğru olucak?
Sınava ramak kala verilecek haber değil bu,kardeşlerimiz mağdur olmasın
# LYSUygulamasıSeneye onca sene yapmadınız şimdi mi aklınıza geldi yapmak , hani emeğimiz emanetinizdi Emeğimize sahip çıkın !
Ev Kızı Maide ‏@maide_kose:Yok yok valla bu sistem diyoki ne okuycan git evlen diyo yani başka bi açıklaması olamaz abi bu ne ya #LYSUygulamasıSeneye 
Esra Zeynep Karadağ ‏@annoyingesra_ :Biri yök'ün kafasına saksı filan atsın olmuyor böyle #LYSUygulamasıSeneye
Torpil yapmak için yapılan bir uygulama olduğu geliyor aklıma #LYSUygulamasıSeneye
FÂKİHE@glsrnhanim :Arkadaşlar bu taga destek olana benden kocamaaan dua hadi lütfeeen #LYSUygulamasıSeneye
Orhan ‏@orhan_askiner:Açık uçlu sorulara 'Abi 350 puan yetiyo, bi el atıverin be' yazarsak sınavımız iptal olur mu?
EmineDursun ‏@Emine_Drsn:#LYSUygulamasıSeneye yapacakları varsa yapıyorlar yormayın kendinizi bu MEB'in ÖSYM' nin son dk gollerini en iyi bizim nesil biliyor.
herhangi birisi ‏@wdnnwtfjtmh:#LYSUygulamasıSeneye kağıdımı okuyan hocanın vicdanına mı kalacak benim sınav sonucum çok saçma
Olduttururuz. ‏@oldutturamadik:#LYSUygulamasıSeneye açık uçlu olacakmış. İyi tarafından bakın, gidişattan puan alırsınız. Biz çelişkili şıklardan kaybettik hep...AÇIK UÇLU SORU NEDİR? AÇIK UÇLU SORU ÖRNEKLERİ-ÖSYM

ÖSYM 'nin üniversite sınavlarında açık uçlu sorular  sormayı düşündüğünü açıkladıktan sonra bu soru sorulmaya başlandı.Açık uçlu soru,cevabı şıklarla verilmeyip yazılması istenen bildiğimiz anlamda klasik soru demek kısaca ancak en güzeli ne olduğu öğrenmek için ÖSYM'nin hazırladığı 'örnek Açık Uçlu Sorular' a bakmanızı öneriyoruz.ÖSYM daha öcne örnek soruları yayınlamıştı.MEB'de zaten uzun bir süreden beri açık uçlu sorular üzerinde çalışma yürütüyor.

ÖSYM 2013 yılında açık uçlu sorularla deneme sınavı yapmıştı.Bu deneme sınavında İki farklı türde 60 adet soru sorulmuştu.30 tanesi açık uçlu,30 tanesi ise 5 seçenekli çoktan seçmeli soru.Sınav süresi 120 dakika olarak verildi.

ÖSYM yaptığı bu denemede açık uçlu sorulara verilen cevapların okunaklı,ifadelerin anlaşılır olmasını ayrıca vurguluyor.

İşte açık uçlu sorularla yapılan deneme sınav soruları

Örnek Açık Uçlu Türkçe Sorusu

Örnek Açık Uçlu Matematik Sorusu

Örnek Açık Uçlu Coğrafya Sorusu

AÇIK UÇLU ÖRNEK SORULAR -DENEME SINAVI-ÖSYM (İNDİRİN) - PDF 

 

Paylaş: