2017 LYS'de Yatılı Okuyan Öğrenci Türkiye Birincisi Oldu

Melek Ozcelik

2017 (LYS)Yerleştirme Sınavı'nda MF-1, MF-2, MF-3 ve MF-4 puan türünde 500 tam puanı okulun yurdunda kalarak alıp Türkiye Birincisi olan Beyza Gürbüz  tıp fakültesi okumak istiyor.

2017 Lisans Yerleştirme Sınavı'nda (LYS) MF-1, MF-2, MF-3 ve MF-4 puan türünde 500 tam puan alarak Türkiye birincisi olan Beyza Gürbüz tıp fakültesini hedefliyor.Ankara Muradiye Nene Hatun Kız Fen Lisesi öğrencisi Gürbüz, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan 2017 LYS'nin sonuçlarının açıklanmasıyla büyük sevinç yaşadı.Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) YGS-1, YGS-2 ve YGS-6'a Türkiye 2'incisi olan Gürbüz, LYS MF-1, MF-2, MF-3 ve MF-4 alanında da Türkiye birincisi olarak başarısını perçinledi.

ÇOK VE DÜZENLİ ÇALIŞTIM  Gürbüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 'Çok çalıştım ve düzenli çalıştım. Ailem ve okulum her zaman yanımda oldu. Her zaman bir programım oldu çalışırken. Haftalık, aylık programlarım vardı ve hangi gün ne çalışacağımı belirlemiştim. Başarı bir anda olmuyor. Çocukluğumdan beri çok çalışıyorum .' dedi.

LYS adaylarına düzenli çalışmaları tavsiyesinde bulunan Gürbüz, 'Sosyal aktivitelere vakit ayırmadım. Çok yoğun bir sene geçirdim. Sosyal faaliyetlerin insanları rahatlattığı düşünülüyor ama çok da rahatlatmıyor. Aslında bizi rahatlatmıyordu. Ders çalışmak kendimizi iyi hissetmemize neden oluyordu.' ifadesini kullandı.

OKULUN YURDUNDA KALIYORDUAilesinin Kahramanmaraş'ta yaşadığını, kendisinin okulun yurdunda kaldığını ve boş zamanlarını ders çalışarak geçirdiğini söyleyen Gürbüz, YGS adaylarının lise birinci sınıftan itibaren çalışmalarının onları başarıya götüreceğini dile getirdi.

TIP OKUMAK İSTİYOR

Gürbüz, tıp fakültesinde eğitim almak istediğini belirterek, 'Özel üniversitelerin tıp fakültelerini hedefliyorum. Net değil ama eskiden beri jinekoloji uzmanı olmayı istiyorum. Akademisyen olmak ve araştırma odaklı çalışmak istiyorum.' dedi.Baba Yusuf Gürbüz ise aile olarak kızının başarısıyla gurur duyduklarını ifade etti.

- 'Öğrenciler birbirlerini rakip olarak görmemeli'

ODA ARKADAŞI TÜRKİYE 3'NCÜSÜ

Beyza Gürbüz'le aynı okulda okuyan ve yurt odasını paylaşan LYS Türkiye MF-1 Türkiye 3'ncüsü Züleyha Seyhan ise arkadaş ortamının üniversite adayları için önemli olduğunu belirterek, 'Öğrenciler birbirlerini rakip olarak değil, dost olarak görürlerse başarıya ulaşırlar.' dedi.

Hedefinin Beyza gibi tıp fakültesi olduğunu söyleyen Seyhan, gelecek sene üniversite sınavına girecek adaylara başarılar diledi.

OKUL MÜDÜRÜNDEN ÖNEMLİ MESAJ

Ankara Muradiye Nene Hatun Kız Fen Lisesi okul müdürü Ahmet Aldanmaz ise öğrencileri emanetleri olarak gördüklerini ve çok çalıştıklarını ifade etti.

Aldanmaz, LYS adaylarına çok çalışmaları tavsiyesinde bulunarak, ' Niçini olan insanın, nasıllarını bulma şansı kolay. Niçin okuduklarına karar versinler ve nasıllara sarılsınlar. Gençlerimiz şuurlu olsun. Vakitlerini, zamanlarını, ömürlerini boşa geçirmesinler. İki günleri birbirlerine eşit olmasın .' dedi.

Okul yönetimi derece yapan öğrencileri tebrik ederek kendilerine plaket takdim etti.

Ogretmenler.com olarak, okulun yurdunda yatılı kalarak Türkiye Birincisi olan  Beyza Gürbüz'ün yatılı okuyan öğrenciler için ilham kaynağı olacağını düşünüyoruz.Ve kendisine tüm hayatında sağlık,mutluluk ve başarılar diliyoruz.

Paylaş: