2017 TEOG Tercih Robotu Hizmete Sunuldu

Melek Ozcelik

MEB 8.sınıf öğrencilerinin lise tercihleri için tercih robotunu hizmete sundu.

Lise tercih robotu ile ilgili MEB'in açıklaması:

'Millî Eğitim Bakanlığının hizmete sunduğu tercih robotu sayesinde, ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri kapsamında lise tercihinde bulunacak öğrenciler, e-okul sistemi üzerinden tercih robotu kullanarak daha sağlıklı tercih yapabilecek. 8. sınıf öğrencilerinin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri kapsamında, öğrenciler ve veliler, ' e-okul.meb.gov.tr ' adresi üzerinden hizmete sunulan tercih robotu kullanarak daha sağlıklı tercih yapabilecek.

Tercih robotunda okul türleri, il, ilçe ve yüzdelik dilimlere göre listeleme yapılabilecek. Ayrıca bilgilendirme amaçlı olarak da yüzdelik dilimin daha altında ve üstündeki değerlerle de tercih listeleri oluşturulabilecek.

Öğrenciler, tercih listesinde okulların yüzdelik dilimleri, türü, öğretim şekli, kontenjanı, yabancı dil ve pansiyon durumu gibi detaylı bilgileri de inceleyebilecek.

Ancak bilinçli tercih yapılması için yönlendirme amacıyla hazırlanan robotun, öğrenciler için bağlayıcılığı bulunmuyor. 

Ayrıca, öğrenci ve velilere danışmanlık hizmeti verilmesi amacıyla 81 ilde kurulan tercih danışmanlığı komisyonlarındaki rehber öğretmenler, e-okuldaki tercih robotlarından yararlanacak.'

2016-2017 TEOG Tüm Liselerin Yüzdelik Dilimleri ve Kontenjanları -İL İL Türkiye (TERCİH ROBOTU)

(8.Sınıfı bitirip liseye başlayacak öğrenciler, puanlarını dikkate alarak buradaki bilgilere göre tercih yapacaklar)

2017 TEOG YEP'e Göre Tercih,Nakil İş ve İşlemleri