2018 LGS Sınav Sonuçları Açıklandı

Melek Özçelik

2018 LGS Sonuçları açıklandı.

2018-2019 Yılı Sınavla Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Sonuç Bilgileri öğrenmek için TIKLAYINIZ

2018 LGS Tercih İşlemleri Nasıl ve Neye Göre Yapılacak? TIKLAYINIZ2018 LGS'de Yerel-Mahalli Yerleştirme Nedir ve Nasıl Yapılacak? TIKLAYINIZ

2018 LGS Tercih ve yerleştirme kılavuzuna ulaşmak için TIKLAYINIZ

Sorulara, cevap anahtarlarına ve sonuçlara yapılacak itirazlar, soruların, cevap anahtarlarının ve sonuçların www.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanmasından itibaren en geç 5 iş günü içinde ÖDSGM resmi internet sayfasında yayımlanan sınav itiraz bölümünden elektronik olarak yapılabilecek. 

2018 LGS sonucuna 02/07/2018 23:59 tarihine kadar itiraz edebilirsiniz.

İtiraz Sayfası için TIKLAYINIZ

2018 ortaöğretim kurumlarına resmi ve özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları ve geçici eğitim merkezlerini (GEM) bitiren öğrenciler, kayıt alanı, bilgi, beceri ve yetenekleri doğrultusunda sınavlı veya sınavsız olarak yerleştirilecek.

Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre, tercihleri doğrultusunda Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılacak. Merkezi sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği halinde, Ortaokul Başarı Puanı'na (OBP), öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana, 8. 7. ve 6. sınıflardaki yıl sonu başarı puanı (YBP) üstünlüğüne, okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliği durumlarına bakılarak yerleştirme yapılacak.

Merkezi sınav ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre yerleştirme yapılacak.

MEB'İN BASIN AÇIKLAMASI

Öğrenciler, sonuç sayfasından merkezi sınav puanlarını ve Türkiye/İl geneli yüzdelik dilimlerini öğrenebileceklerdir.

Sınava başvuran 1 milyon 9 bin 260 öğrenciden 971 bin 657’si sınava girmiştir. 112 öğrenciye evde, 4 öğrenciye ise hastanede sınav hizmeti verilmiştir.

Sınava giren öğrencilerin yerleştirme işlemleri için merkezi sınav puanı hesaplanmış ve yayımlanmıştır. Öğrencilerin tercih ve yerleştirme işlemleri ile ilgili bilgilendirmeler tercih ve yerleştirme kılavuzunda yayımlanacaktır. Tercihlerin alınmasında hem bu sınav sonuçlarına göre öğrenci alan sınavlı okul tercihleri hem de yerel yerleştirme tercihleri birlikte alınacaktır. Öğrencilerimizin sınavla öğrenci alacak okullar için tercihlerini yüzdelik dilimlerini dikkate alarak yapması önerilmektedir.

Sınav sonuçlarına ilişkin istatistiksel analizler daha sonra yayımlanacaktır. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

MEB-Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği                                                                                                                                       

2018-2019 Yılı LGS İle Öğrenci Alacak Liselerin Listesi - (İL İL Türkiye) (Tıklayınız)

Aşağıdaki sonuç sayfasında da görüldüğü gibi öğrencinin merkezi sınav puanı,genel yüzdelik ve il yüzdelik dilimi belli ancak öğrencinin sıralaması belli değil.

ÖRNEK SONUÇ SAYFASI:


İlk kez yapılan 2018 LGS Sınav Sonuçları Saat Kaçta Açıklanacak? 

Şu an sonuçlara ortaokul müdürlükleri ulaşabiliyor.Ancak öğrenciler ve veliler ulaşamıyor!

MEB'in 2 Haziran 2018 tarihinde düzenlediği ve TEOG sınavın yerine gelen LGS sınavı sonuçları için 8.sınıfların heyecanı zirvede. Liseye devam etmek isteyen öğrencilerin ve velilerin gözü kulağı sonuçların ne zaman açıklanacağı sorusunun cevabında...

Liseye Geçiş Sınavı iki oturum halinde gerçekleştirildi ve öğrencilere 90 soru yöneltildi.

MEB 2018 8.Sınıf LGS Sınav sonuçları26 Haziran 2018 Salı günü açıklanacağını ilan etmişti.

Saat 15:00 oldu henüz açıklanmadı.Biz de bunun üzerine 147 hattına sorduk.

147 hattından bize verilen cevap:'Gün içerisinde her an açıklanabilir.Saat konusunda net bir şey söyleyemeyiz'

2018 LGS Sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesi meb.gov.tr dışında hiç bir yerden öğrenilemeyecek ve sınav sonuçları posta yoluyla gönderilmeyecek. 2018 Liseye Geçiş Sınavı sonuçları açıklanır açıklanmaz buradan ayrıntıları paylaşmış olacağız.

Aldığımız bilgilere göre,14.12 itibarı ile okulların e-okul hesaplarına Yerleştirme Puanlı Listeler yayınlandı.Yani bu şu demek:An itibariyle Sonuçlara ortaokul müdürlükleri ulaşabiliyor.Ancak öğrenciler ve veliler ulaşamıyor!

Bize gelen son duyumlara göre sonuçlar saat 16:00 da açıklanacakmış.

İnşaallah yüzdelik dilim, il ve Türkiye sıraları ile tercih ve kayıt kılavuzları da açıklanır.Ailelerin cevabını bekledikleri o kadar soru var ki.Bakalım soruların cevapları kılavuzda yer alacak mı?

AİLELER DİKKATLİ DAVRANMALI

Hoşunuza gitmeyen LGS puanı sizi üzmesin! Çünkü puan değil,sıralama önemli..

Aileler 2018 LGS sonucu açıklandığında sonuç ne olursa olsun çocuklarına anlayışla yaklaşmaları gerekir.Sosyal ağlarda öğrencilerin paylaşımlarına bakıldığında bu konuda uyarı yapmamızın nedeni daha net anlaşılacak.

Öyle paylaşımlar var ki;burada yer vermeyi bile uygun bulmuyoruz,o derece üzücü görüşler var ki....