2018 LGS Zor Muydu Kolay Mıydı? - İşte Yorumlar

Melek Özçelik


2018 LGS Zor Muydu Kolay Mıydı? 2018 LGS Sayısal ve Sözel sorularının hangisi kolay hangisi zordu?

Şimdilik öğrencilerin yorumlarını paylaşıyoruz.İlerleyen saatlerde uzman yorumlarına da yer vereceğiz.

İlk kez bu yıl yapıldığı için 2018 LGS sınav sorularının nasıl olduğu şu saatlerde çok merak ediliyor.Henüz sorular yayınlanmadı ancak eskisi gibi değil. Sosyal medya ile anında konuyla alakalı bilgi almak kolay.Atılan twitlerden öyle anlaşılıyor ki,herhangi bir uzmanın çıkıp yorum yapmasına gerek bile yok gibi,2018 LGS Sayısal bölüm dersleri olan matematik ve fen çok zormuş.Bunu twitter'da  #lgs2018 hashtag ile atılan twitlerden anlayabilirsiniz.LGS 2018 twtitter'da uzun süre sınavdan sonra TT'de #lgs2018 ile 2.sıradaydı..

2018 LGS İLE İLGİLİ ATILAN TWİTLER (MATEMATİK-FEN ZOR!)-ÖĞRENCİ YORUMLARI

İşte öğrenci yada yakınlarının 2018 LGS soruları ile ilgili değerlendirmeleri

-#lgs2018 üniversite sınavına soru bırakmamışsınız be

-Ya uzun yaptınız soruları tamam ama 60 dakika ne ya biz onu nasıl çözelim sizin hiç mi beyniniz yok biri açıklasın ya bir sayfaya bir soru koymuşsunuz hiçbir şeyi haketmiyorsunuz . #lgs2018

-Duyduklarıma göre (kuzenimin verileri) sözel çok basitmiş bu yüzden herkes umutlanmış ama sayısal çok çok zormuş,çoğu kişi yetiştiremeyip ağlamış #lgs2018

-Allah sizi bildiği gibi yapsın emi bu mu sınav stresini kaldırmak. Tüm çocuklar ağlıyor #lgs2018

-Matematiği keşke 8. Sınıf öğrencisine sorar gibi sorsaydınız #lgs2018

-#lgs2018 geçmiş yıllardaki sbs teog sorularının kolaylığının hıncını bu dönem ortasında sistem değişikliğini öğrenen çocuklardan kazık sorular sorararak çıkardınız... alkışlıyorum sizi.

-Mübarek gün üzdünüz çocuklarımızı, biz de sizi üzeceğiz.  #lgs2018

-Malumun ilanı gibi.. Matematik soruları ile denge sağlamaya çalışmaktan, matematiği tek ölçme aracı olmaktan çıkaramadığımız sürece gerçekten üreten, düşünen sorun çözen bir nesil nasıl yetişecek!  sınavlardan ve hazırlayanlardan kurtulduğumuz bir ülke hayal ediyorum #lgs2018

-Sayısalda paramparça olan çocuklar soruyu hazırlayanların bile çözmekte zorlanacağı sayısal soruları sen gel o stresin içindeki.çocuklara sor..#lgs2018iptal #lgs2018

-Çocuklar stresden kurtulsun diye sınavı kaldırdık deyip.Beş beterini yaptınız. Eskiyi arar olduk.

-#lgs2018 sözel bölüm dalga geçer gibi aşırı kolayken sayısal bölümü bu kadar zor yapmak hangi zihnin ürünü

-sayısalda ağlatmışlar çocukları. sözel kolaymış. genel olarak yorum sorularının farklılığı anlamayı güçleştirmiş ve bir klasik olarak örnek sorularla alakası yokmuş. 

-Gerçekten de sınav kaldırılmış matematikte soru yoktu kazık vardı resmen
 

-#lgs2018 .... eğitim sisteminize gavura sorar gibi sormuşsunuz. Çocukların kendine güvenlerini yok ettiniz. Bu kadar çocuğu ağlatmaya ne gerek vardı?? Günahtır.

-Bu LGSbeni kanser etcek özellikle matematiğin bir girişi var off nalet olsun

-Sözelden çıktım çok mutluydum falan. Sayısala girince neye uğradığımı şaşırdım çok fena zordu  #lgs2018

-Sayısalı iyi derecede olan bir öğrenci sözelin çok olmasından dolayı hem sayısalı hem sözeli yapabilecekken sözeli iyi derece olan bir öğrenci için sözel soruları oldukça kolay. Yani ya ikisi de zor olsaydı ya da ikisi de orta derecede olsaydı çok daha mantıklı olurdu. #lgs2018

-Küçücük çocuklar yaşlandı çıktılar

-3 14 yaşında çocuklar bunlar ya ambulans ne demek ağlıycam üzüntüden bu kadar korkunç bir şey olamaz #lgs2018

-Yemyeşil gözleriyle gözlerimin içine bakıp çok zor demesi aklımdan çıkmayacak...#lgs2018

-O sınavdan ağlayarak çıkan çocukların gözyaşlarına kurban olun. Batsın sizin hükümetiniz. Batsın sizin sisteminiz. #lgs2018

-Teogu kaldırmadaki gaye stresi azaltmaktı. 100 kat zor bir sınav sistemiyle stresi milyon kat arttırdınız . Ve 8 yıl ezber yaptırdığınız çocuklara mantık sordunuz.

-#lgs2018 paragraf sorularını matematikte değil Türkçe'de soracaktınız.

-SBS 2013 ü hatırladım çocukların ağlayışlarını görünce. Önemli olan yüzdelik. Sıkmayın canınızı 

-Türkçe uzun paragraf soruları hariç sözel bölüm çok kolay matematik başta olmak üzere sayısal bölüm çok zor bence zorluk derecesi eşit olsa daha adaletli olabilirdi.

-Okulda verilmeyen eğitimin on katının istendiği bir sınav #lgs2018 Yazık bu çocuklara

-Bu nasıl bir sınavdır Allah aşkına, ağlamadan çıkan çocuk yok, yazık çocuklarımıza bu yaşta bu kadar stress günahtırr, daha hayatın başında bu çocuklar ne verdiniz ki, ne soruyosunuz #lgs2018

UZMAN GÖRÜŞLERİ-TWİTLERİ

Abbas GÜÇLÜ: LGS’de sanki Matematik testi belirleyici olacak! İlk izlenimler, “Sözel kolay, Fen zorlayıcı ama Matematik zordu” yönünde! Türkiye genelinde değerlendirmeler geldikçe sizlerle paylaşacağız. Sevgili öğrencilere ve özellikle de velilerimize, geçmiş olsun. En çok hak eden kazansın!

8. sınıf öğrencilerinin 'Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav'ı bugün gerçekleşti. Uzmanlar sınavda matematiğin belirleyici olduğunu kaydetti.

Bugün gerçekleştirilen liseye giriş sınavı uzmanlar tarafından değerlendirildi. Sınavın TEOG'a göre daha eleyici bir sınav olduğunu kaydeden uzmanlar, Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Dil bölümünü içirik bakımından ayrıntılarıyla ele aldı.

'Türkçe sorularında akıl yürütme becerisi ön planda' 

Sınavın 8. sınıflar için MEB tarafından yayımlanan kazanım çizelgesinde belirtilen kazanımları kapsadığını ifade eden Bahçeşehir Koleji Türkçe Bölüm Başkanı Tülay Uğurludural, Türkçe sorularını değerlendirdi. Uğurludural, 'Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav'da Türkçeden 20 soru yer aldı. Sınavın kapsam geçerliliği ve soru tiplerinin MEB tarafından paylaşılan örnek sorularla benzer olduğu görüldü. Bununla birlikte sınav, 8. sınıflar için MEB tarafından yayımlanan kazanım çizelgesinde belirtilen kazanımları kapsamaktadır. Bununla birlikte öğrenciler; cevaplarda kendilerini ikileme düşürecek, çeldiriciliği yüksek sorularla karşılaşmadıklarını dile getirmişlerdir. Metin sorularında ise 'teknoloji bağımlılığı, çevre bilinci kazanma gibi öğrencilerin günlük hayatlarıyla ilişkilendirilmiş içeriklere yer verilmiştir' dedi.

'Karşılaştırma içeren soru tipine de yer verilmiş'

Türkçe sorularının bir önceki sınav sistemi ile karşılaştırdığında soru tiplerinde farklılık olduğunu kaydeden Uğurludural, 'Sınavda okuma, anlama ve yorumlama becerisi ile beraber sözel mantık ve ortak metin üzerinden çoklu sorulara yer verilerek akıl yürütme becerisinin de ölçüldüğü ortaya çıkmıştır. Bununla beraber metinler arası karşılaştırma içeren soru tipine de yer verilmiştir. Geçmiş sınavlarda bir paragraf üzerinden tek bir yorum sorusu sorulurken bu sınavda uzun bir metin üzerinden çoklu sorulara yer verildiği görülmüştür. Bu özellikler; öğrencilerin günlük yaşam becerisi açısından okuma, anlama, yorumlama becerisi ile beraber analiz ve muhakeme yeteneğine sahip olmalarının yani akıl yürütme becerilerinin ön plana çıkarıldığını göstermektedir. Dolayısıyla dil bilgisi soruları, kazanımları kavramış olmayı gerektiren ayırt edici özelliğe sahip olup konuya hakim öğrencilerin çözebileceği, cevabı net olan sorulardır. Bu sınavı genel olarak değerlendirdiğimizde Türkçe soruları; kitap okuma alışkanlığı edinmiş, konuların kazanımlarına hakim, soru çözüm tekniklerini bilen ve düzenli çalışan öğrenciler tarafından rahatlıkla çözülebilir niteliktedir' yorumlarında bulundu.

'Sınavda sosyal bölüm soruları zorlamadı'

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi sorularını içerik bakımından inceleyen Bahçeşehir Koleji Sosyal Bilgiler Bölüm Başkanı Ferda Gençel, 'T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersine ait sorular açık anlaşılır, 8. sınıf kazanımlarına uygun ve TEOG sınavına göre daha kolay sorulardan sorulmuştur. Sınavdaki konu dağılımları bütün üniteleri kapsayacak şekilde hazırlanmıştır. Sınavda ekonomi, sosyal, kültürel ve milli gibi bu dersin terminolojisine ait kelimelere vurgu yapıldığı görülmüştür. Soruların, bilgilerden yola çıkarak yorumlama ve çıkarım becerisini ölçtüğü dikkat çekmektedir. Bununla birlikte sınavda TBMM ile ilgili soruda 'teslimiyetçi politikalar, fedakarlık ' gibi kavramların anlamını bilmeyen öğrencilerin bu sorunun çözümünde zorlanacağını söyleyebiliriz. Atatürk'ün spora verdiği önemi sorgulatan soruda ise hükümetin para sıkıntısı çektiği bilgisi yer almaktadır. Bu bilgi öğrencileri spor yerine ekonomi seçeneğine yönelterek yanlış seçeneğe gitmesine neden olabilir. Düzenli tekrar yapmış, ders kitabı ve çalışma kitabını takip etmiş, temel kavramlara hakim ve geçmiş sınav sorularını çözen öğrencilerin zorlanmayacağı bir sınav olmuştur' şeklinde konuştu.

'İngilizce sorularında geçen yıllara göre değişiklikler vardı'

İngilizce sorularını değerlendiren Bahçeşehir Koleji İngilizce Bölüm Başkanı Altan Azaplar, 'İngilizce'de açık, anlaşılır ve 8. sınıf kazanımlarına uygun sorular sorulmuştur. TEOG ve SBS sınavlarının aksine bu sene bir ilk olarak soru yönergeleri İngilizce olarak yazılmış olup, grafik ve tablo yorumlama sorularına yer verilmemesi dikkat çekicidir. Yine geçmiş yıllarda yapılan TEOG sınavları ile bu sınav karşılaştırıldığında, resimlerin kullanıldığı soru sayısının arttığı görülmüştür. Soruların dağılımı bir ve ikinci dönem konularını kapsamaktadır. Bu yıl da önceki yıllarda olduğu gibi ilk sekiz üniteden sorular sorulmuş, beklenenin aksine dokuz ve onuncu ünitelerden soru sorulmadığı görülmüştür. Düzenli bir çalışma programına sahip olan öğrencilerin doğru yanıtlara kolay ulaşacağı bir sınav olmuştur' dedi.

'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi bölümünde ezber sorular çıkmadı'

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi bölümünün sorularının açık, anlaşılır ve net ifade edildiğini belirten Bahçeşehir Koleji Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Bölüm Başkanı Yasemin Arayan, 'Tüm sorular 8. sınıf kazanımlarından oluşmaktadır. Sınavda bilgi ve yorum düzeyinde sorular yer almaktadır. Sorular metinden yola çıkarak, öğrencinin çıkarım yapma becerisini ölçmüştür. Yardımlaşma ve dayanışma, kötü alışkanlıklardan korunma, yanlış kader anlayışı gibi konular günlük hayatla ilişkilendirilerek sorulmuştur. Bu sınavda TEOG'da olduğu gibi ezber bilgi soruları bulunmamaktadır. TEOG'a göre yorum soruları daha anlaşılır ve kolaydı' ifadelerinde bulundu.

'Fen Bilimleri bölümünde eşit konu dağılımı yapılmış' 

Fen Bilimleri bölümünde konu dağılımının orantılı olarak hazırlandığını belirten Bahçeşehir Koleji Fen Bilimleri Bölüm Başkanı Senem Ertün, 'Sorular MEB tarafından yayımlanan konu ve kazanımlara uygun olarak hazırlanmış deneysel içeriğe sahip olan soru tiplerinin ağırlıkta olduğu bir sınavdır. Soru metinleri anlaşılır bir dille yazılmış olup konuya hakim olmanın yanı sıra; okuma, anlama ve yorumlama gücünün de ölçüldüğü sorulara yer verilmiştir. Fen Bilimleri sınavı, gündemi takip eden ve kazanımları günlük yaşantısıyla ilişkilendirebilen öğrencilere avantaj sağlayan sorulardan oluşan bir sınav olmuştur. Konu dağılımları orantılı olarak hazırlanmıştır. TEOG'a göre daha eleyici bir sınav olmuştur' dedi.

'Sınavın belirleyicisi Matematik bölümü oldu'

'Sınavın tamamını dikkate aldığımızda bu sınavın belirleyici dersinin matematik olduğu görülmektedir' diyen Bahçeşehir Koleji Matematik Bölüm Başkanı Alaattin Gülmez ise , 'Matematik testinin tamamı göz önüne alındığında öğrencilerden okuduğunu anlaması, analiz etmesi ve yaptığı çıkarımlarla çözüme ulaşması beklenmektedir. Bununla birlikte TEOG sınavıyla kıyasladığımızda bir soru içerisinde birden fazla kazanımın sorgulandığı sorular bu sınavın çoğunluğunu oluşturmaktadır. Sınavının yarısının zor geri kalanının ise orta güçlükte olduğunu söylemek mümkündür. Sınavda ' en az ve en çok' ifadelerinin sıklıkla yer alması, soru köklerinin ve işlem adımlarının uzunluğundan dolayı öğrenciler matematik testinde zorlanmış ve zaman problemi yaşamışlardır' şeklinde konuştu.

OGRETMENLER.COM YORUMU:

MEB ODSGM sitesinde 8.sınıflar için iki farklı değerlendirme sınavı, buna 2018 LGS denemesi de diyebiliriz, yayınlandı.Eğer 2018 LGS soruları bu değerlendirme sınavına göre çok zorsa sınava giren 8.sınıf öğrencilerine haksızlık yapıldığı rahatlıkla söylenebilir..