2018 Yılı Liseye Giriş Sınavı 8.Sınıf Örnek Soruları(Sayısal-Sözel)

Melek Ozcelik

2018 Liselere Giriş Sınavı Sayısal ve Sözel Bölüm Örnek Soru Kitapçıkları yayınladı.

Sınav 2 Haziran 2018 Cumartesi Saat 10:00'de yapılacak.

MEB Bakanı Liseye giriş sınavı ile ilgili bir takım açıklamalar yapmıştı daha önce.Bu açıklamalardan biri de örnek soruların Aralık ayında yayınlanacak olmasıydı.2018 LGS DENEME SINAVLARI  İNDİRİN

MEB bu gün saat 15:00 da liseye giriş sınavı için örnek soruları yayınlandı.

İki farklı örne ksoru kitapçığı yayınlandı.Sayısal soru kitapçığında 10 matematik, 10 fen bilimleri örnek soru yayınlandı.Sözel soru kitapçığında ise 25 örnek soru yayınlandı.

SAYISAL örnek sorular için TIKLAYINIZ

SÖZEL örnek sorular için TIKLAYINIZ

MEB in yeni liseye geçiş sınavı ile ilgili yaptığı açıklama şöyle:

Eğitim sisteminde yer alan öğretim programlarının hedefleri, öğrencilerin okulda ne öğrendiği ve öğrendikleriyle neler yapabildikleri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu doğrultuda gerçekleştirilecek liselere geçiş sınavı, 8.sınıf kazanımlarıyla birlikte kazandırılmak istenen becerilere odaklanan bir sınav olacaktır.

Sınavla öğrenci alan liseler ise Fen, Sosyal Bilimler ve Proje okullarından oluşacak. Bu okullara, haziran ayı başında yapılan ve isteğe bağlı girilen bir sınav ile kayıt yapılacak. Sınav, sadece 8. sınıf müfredatını kapsayacak. 135 dakika sürecek sınavda 90 çoktan seçmeli soru sorulacak. Sınav, sayısal ve sözel iki bölümden oluşacak. Matematik, Fen ve Türkçe testinden 20'şer soru, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Yabancı Dil testinden 10'ar soru yöneltilecek. Sınavda, 3 yanlış bir doğruyu götürecek.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın liseye girişte uygulanacak merkezi sınava ilişkin, “Yaş grubu dikkate alınarak belki bir 10 dakika ara verilebilir” açıklamasının detayları netleşmeye başladı. Buna göre ‘sayısal’ ve ‘sözel’ olmak üzere iki ayrı soru kitapçığı hazırlanacak. 45 örnek soru bu ayın sonunda açıklanacak.

2 HAZİRAN GÜNÜ YAPILABİLİR

Merkezi sınava ilişkin örnek soruların ne zaman açıklanacağı da belli oldu. Buna göre öğrenci ve velilerin merakla beklediği örnek sorular bu ayın son haftasında açıklanacak. Kamuoyu için bakanlık 45 örnek soru hazırladı. Örneklerin içinde, sınavda çıkma oranına göre tüm derslerden sorular yer alacak. 

Kılavuz hazırlanmadığı için tarihler netleşmedi. Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre yeni sistemin ilk sınavının 2 Haziran 2018’de yapılması öngörülüyor. Başvuru, sınav gibi tarihler, bu hafta bakanlık bürokratlarının katılımıyla yapılacak toplantının ardından kesinlik kazanacak.

Her yıl haziran ayının ilk hafta sonunda yapılacak sınavın sonuçları, yine bu ay içerisinde ilan edilecek.

YALNIZ SINAV PUANI İLE YERLEŞTİRME YAPILACAK

Sınavla yerleştirme, yalnız sınav puanı ile yapılacak.

Sınava giren öğrenciler, girmeyen öğrenciler ile aynı zamanda okul tercihi yapacak. Sınav puanı ile tercihlerine yerleşemeyenler, diğer öğrenciler gibi adreslerine bağlı olarak eğitim bölgelerinden yerleştirilecek. Sınavla öğrenci alan okullarda, boş kalan kontenjanlar doğrultusunda, sınav puanına göre nakil yapılabilecek.

MEB 2017-2018 YILI KAZANIM KAVRAMA TESTLERİ

MEB 2017-2018 Yılı 8.sınıf kazanım kavrama testlerini ÖDSGM adresinde yayınlamaya başlayalı epey süre oldu.Henüz örnek sorular yayınlanmadı ancak örnek soruların MEB'in yayınladığı kazanım kavrama testlerine uyumlu olması bekleniyor.Bu nedenle örnek soruları çok merak edenler kazanım kavrama testlerine göz atabilirler.

8.Sınıf Kazanım Kavrama Testleri

Türkçe

Matematik

Fen Bilimleri

İnkılap Tarihi

Din Kültürü

İngilizce

2018 yılında ilk kez yapılacak olan 8.Sınıflar Liseye Giriş Sınavı örnek sorularını deneme sınavı demedi ama MEB ÖDSGM sitesinde '8.Sınıf 1.Değerlendirme Sınavı' adı altında yayınladı.

8.SINIF 1.DEĞERLENDİRME SINAVI için TIKLAYINIZ

2018 LGS DENEME SINAVLARI İNDİRİN

2018 LGS Deneme Sınavı