2018 Yılı Okulların Hizmet Bölgeleri,Alanları ve Hizmet Puanları - İL İL Türkiye

Melek Ozcelik

MEB 2019 Yılı Okulların Hizmet Alanları ve Hizmet Puanları,Zorunlu çalışma süreleri güncelledi.Böylece hangi ilçelerin,hangi okulların zorunlu hizmet bölgelerin de yer aldığı belli oldu.2019 Yılı Okulların Hizmet Puanları İNDİRİN (Güncellendi) ( Ocak 2019 Tarihli)2019 Yılı Okulların Hizmet Alanları ve Hizmet Puanları - İL İL Türkiye (OCAK - 2019 TARİHLİ HABER)
OCAK 2017 TARİHLİ HABER

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’e bağlı okulların puanları güncellendi. MEB tarafından 53 bin 903 eğitim biriminin hizmet bölgesi, hizmet alanı, zorunlu çalışma yükümlülüğü süreleri yenilendi. MEB, yapılan güncellemeleri , Ocak Ek 2018 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı 2724 sayılı Tebliğler Dergisinde yayınladı.Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 38 inci maddesinin 4 üncü fıkrası ile 39 uncu maddesinin 3 üncü fıkrası gereğince, eğitim-öğretime yeni açılan ya da dönüştürülen eğitim kurumları ile bulundukları yerleşim yerinin idari bağlılığının ve benzeri nedenlerle hizmet alanının değişmesi uygun görülen eğitim kurumlarının Valiliklerce elektronik ortamda yapılan tekliflerinin değerlendirilmesi sonucunda hizmet alanları yeniden belirlenmiştir.

Yayınlanan listede Kurum Kodu,İl,İlçe ve Kurum adı birlikte kurumun sağ sütunda sırayla hizmet bölgesi,hizmet alanı,yerleşim yeri,zorunlu çalışma yükümlülüğü süresi (yıl) ve Hizmet Puanı yer alıyor.

Okulların hizmet alanları ve puanları, ilk atamaya başvuracak öğretmenler, zorunlu çalışma yükümlülüğü olan öğretmenler, özür durumu, il içi ve iller arası isteğe bağlı yer değiştirmeye başvuracak öğretmenler için oldukça önemli.SÜRE VE PUANLAR OKULLARIN YERLEŞİM YERİNE VE KONUMUNA GÖRE BELİRLENDİ

Köylerin zorunlu hizmet süreleri ve hizmet puanı belirlenirken okulun bulunduğu konum esas alındı.Aynı şehirde olup hem zorunlu süre,hem de puanlar birbirinden farklı olabiliyor.

Örnek ;2017 yılında Adana şehir merkezinde yer alan iki farklı şu okulların hizmet alanları ve hizmet puanları değişmedi.BAZI İLÇELERİN-OKULLARIN ZORUNLU ÇALIŞMA SÜRELERİ DEĞİŞTİ 

Diğer bir örnek;Aynı ilin farklı iki köyü:Çorum Bayat İlçesi Çukuröz ve Tepekutuğun köyleri.Bu köylerin ilçeye uzaklıkları birbirinden oldukça farklı.Çukuröz köyü ilçeye 28 km iken Derekutuğun köyü 11,7 km.Tabloya dikkat edersek bu köylerin hem hizmet alanları,hem zorunlu çalışma süresi hem de hizmet puanları farklı.Buna göre ilçeye daha uzak olan çukuröz köyünde çalışan bir öğretmen, hem 1 yıl daha az görev yapacak hem de 2 puan daha fazla alacak.Çukuröz köyünde görev yapacak bir öğretmen 5 yılda diğer köyde görev yapan bir öğretmenden 10 puan daha fazla puan biriktirmiş olacak ve böylece ilçe-il de tayinde daha iyi bir okula tayinde puan üstünlüğü elde etmiş olacak.

2017 Yılı Çizelgesi

2018 Yılı Çizelgesi

Bu noktada özellikle köylere tayin isterken öğretmenlerin, hem köyün şehire olan uzaklığına hem de köyün,okulun imkanlarını,şartlarını önceden araştırmalarını tavsiye ediyoruz.

Bu iki örnekten de anlaşıldığı gibi hizmet süresi ve puanlar daha önceki yıllara göre oldukça mantıklı bir noktaya getirilmiş oldu.Önceki yıllarda bir ilçenin köylerinin hepsi de aynı kategoride yer alırdı.Köyler birbirinden bir çok yönüyle farklı olduğu için bu durum çok adil değildi.Ancak bu düzenleme ile sistem çok daha iyi noktaya getirilmiş oldu.

İL İL - İLÇE İLÇE - OKUL OKUL HİZMET SÜRESİ,HİZMET PUANI - İL İL İNDİRİN

Okulların Hizmet Bölgesi, Hizmet Alanı ve Puanını Öğrenmek için ;

Çizelgede tüm İller-ilçeler-köylerdeki toplam  53.908 okul  yer almaktadır.

A - Ç ile başlayan iller için TIKLAYINIZ
(Adana,Adıyaman,Afyonkarahisar,Aksaray,Amasya,Ankara,Antalya,Ardahan,Artvin,Aydın,Ağrı,Balıkesir,Bartın,Batman,Bayburt,Bilecik,Bingöl,Bitlis,Bolu,Burdur,Bursa,Çanakkale,Çankırı,Çorum)

Ç - I ile başlayan iller için TIKLAYINIZ
(Çorum,Denizli,Diyarbakır,Düzce,Elazığ,Erzincan,Erzurum,Eskişehir,Gaziantep,Giresun,Gümüşhane,Hakkari,Hatay,Iğdır)

I - M ile başlayan iller için TIKLAYINIZ
(Iğdır,İstanbul,İzmir,Kahramanmaraş,Karabük,Karaman,Kars,Kastamonu,Kayseri,Malatya)

M - Z ile başlayan iller için TIKLAYINIZ
(Malatya,Kayseri),Kırıkkale,Kırklareli,Kırşehir,Kilis,Kocaeli,Konya,Kütahya,Malatya,Manisa,Mardin,Mersin,Muğla,Muş,Nevşehir,Niğde,Ordu,Osmaniye,Rize,Sakarya,Samsun,Siirt,Sinop,Sivas,Şanlıurfa,Şırnak,Tekirdağ,Tokat,Trabzon,Tunceli,Uşak,Van,Yalova,Yozgat,Zonguldak)

HİZMET BÖLGELERİ NERELERDİR?

Hizmet Bölgeleri; 17.04.2015 Tarihli ve 29329 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin ' Hizmet Bölgeleri ' başlıklı 37. maddesindeki;'(1) Öğretmen ihtiyacı, coğrafi durum, ekonomik ve sosyal yönden gelişmişlik düzeyi, ulaşım şartları ile hizmet gereklerinin karşılanması yönünden benzerlik gösteren iller gruplandırılarak üç hizmet bölgesi oluşturulmuş ve bu iller, bu Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-1 Hizmet Bölgeleri Çizelgesinde gösterilmiştir .' hükümlerine göre belirlenir ve Hizmet Bölgeleri çizelgesinde gösterilir.

ZORUNLU ÇALIŞMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ ÖNGÖRÜLEN HİZMET ALANLARI VE SÜRELERİ NASIL BELİRLENİR?

Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanları ve süreleri Yönetmeliğin  'Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanları ve süreleri'  başlıklı 42. maddesindeki;

'(1) Bakanlık öğretmen kadrolarında 6/5/2010 tarihinden sonra göreve başlayanlar:

a) Birinci hizmet bölgesindeki illerin;

1) 4 üncü hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 7 yıl,

2) 5 inci hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 6 yıl,

3) 6 ncı hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 5 yıl,

b) İkinci hizmet bölgesindeki illerin;

1) 4 üncü hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 6 yıl,

2) 5 inci hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 5 yıl,

3) 6 ncı hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 4 yıl,

c) Üçüncü hizmet bölgesindeki illerin;

1) 4 üncü hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 5 yıl,

2) 5 inci hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 4 yıl,

3) 6 ncı hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 3 yıl, çalışmakla yükümlüdür.

(2) Zorunlu çalışma yükümlülüğü, 4, 5 veya 6 ncı hizmet alanlarından birinde ya da birkaçında yerine getirilebilir.'  hükümlerine göre belirlenir.

Hizmet bölgelerindeki hizmet alanlarında zorunlu hizmet süreleri 

Öğretmenlerin yer değiştirmelerde yüksek puan alınan yerleri tercih etmeleri daha sonraki yer değiştirmelerinde hizmet puanlarına göre yer değiştirildiğinden puan toplamaları açısından kendi menfaatlerine olmaktadır.

Yatılı ilköğretim bölge okullarında görev yapan öğretmenlerin hizmet puanlarına, bu okullarda görev yaptıkları her yıl için; bayan öğretmenlere ayrıca 12 puan, erkek öğretmenlere ayrıca 6 puan eklendiğinden öğretmenlerin tercihlerinde Yatılı ilköğretim bölge okulları seçmeleri yüksek puan almalarına neden olacaktır.

Zorunlu hizmet alanlarına atanıp zorunlu hizmetini tamamladıktan sonra halen aynı okulda görev yapanların hizmet puanları, görev yapmakta oldukları hizmet alanı için öngörülen puan dikkate alınarak azami çalışma sürelerinin üzerinde geçen ilk yıl için %25, ikinci yıl için %50, üçüncü ve sonraki yıllar için %100 artırılarak belirlenir.

Not :Açıklamaların ve tabloların bazıları memurlar.net den alınmıştır.

Paylaş: