2019-2020 Yılı 2.Dönem (AÖL)Açık Öğretim Lisesi İlk Kayıt ve Kayıt Yenileme

Melek Ozcelik

 2019-2020 Yılı 2.Dönem Açık Öğretim Lisesi İlk Kayıt ve Kayıt Yenileme İşlemleri Başladı.

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı 2. dönem ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri 06 Ocak 2020 - 31 Ocak 2020 tarihleri arasında yapılacaktır. 

Açık Öğretim Lisesi'ne ilk defa kayıt olacak olan öğrenciler Halk Eğitim Merkezleri'nde kayıt işlemlerini yaptırdıktan sonra, anlaşmalı bankalara veya anlaşmalı bankaların ATM' lerine sınav ücretini yatırmaları gerekmektedir.MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Açık Öğretim Lisesi(AÖL) hem ilk kayıt için hem de kayıt yenileme için kılavuz yayınladı.Kılavuzda kayıt tarihleri,kayıt yeri başta olmak üzere, kayıt ile ilgili tüm hususlara ayrıntılı bir şekilde yer verdi.Biz de kılavuzda ilk kayıt ve kayıt yenileme ile ilgili kayıt tarihleri,kayıt şartları,kayıt ücreti vb önemli konuları burada özetlemeye çalıştık.

AÖL Kayıt Başvuru Tarihleri

Açık Öğretim Lisesi (AÖL) 2019 – 2020 Eğitim Öğretim Yılı 2. Dönem İlk Kayıt ve Kayıt Yenileme Başvuru Tarihleri : 6 - 31 Ocak 2020 tarihleri arasında.

AÖL Kayıtları İçin Başvuru Yeri

Hem ilk kayıt hem de kayıt yenileme için İl ve İlçelerde bulunan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri'ne başvuru yapılacak.

Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıracak olan öğrenciler;
-Kayıt için gerekli evrakları ile öncelikle Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne başvurarak Ön Kayıtlarını yaptıracaklardır.
-Halk eğitimi merkezi müdürlükleri eksik evrak ve evrakında eksik bilgi olan öğrencilerin ilk kayıt evraklarını teslim almayacak ve eksik belge ile işlem yapmayacaktır.
-Ön kayıt işlemi gerçekleşen öğrenci ilk kayıt sınav ücretini anlaşmalı bankalara yatıracaklardır.
-Eksik belge ve bilgi ile ilk kayıt alan halk eğitimi merkezi müdürlüğü öğrencinin ilk kayıt evrakındaki eksik belge ve bilgileri tamamlamakla yükümlüdür.

AÖL Kayıt yenileyecek öğrencilik durumu “ Silik, Donuk veya Aktif ” olan öğrencilerimizden kayıt yenileme  sınav ücretini anlaşmalı bankalara yatırmış öğrencilerimizin kayıt yenileme işlemleri sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. Bu öğrencilerimizin kayıt yenileme işlemlerini tamamlatmak için Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine müracaat etmelerine gerek yoktur. Kayıt yenileme ücretini anlaşmalı bankalara yatırdığı halde bir iş günü geçtikten sonra halen kayıt yenileme işlemi yapılmamış öğrencilerimiz kayıt yenileme işlemini yaptırmak için halk eğitimi merkezi müdürlüğüne müracaat ederek kayıt yenileme işlemini yaptırması gerekmektedir.

Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıran öğrenci ; mezun oluncaya kadar sınava girmek istediği her dönem iş takviminde belirlenen tarihler arasında kaydını yenileyerek derslerini seçmek zorundadır. (Ortaokul veya ilköğretim okulu mezunu olarak kayıt yaptıran öğrencilerin ilk kayıt yaptırdıkları dönemin ders seçimi Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden otomatik olarak yapılacaktır.)

Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıracak olan öğrencilerden, 18 yaşını doldurmamış olanların velileri ile birlikte, 18 yaşını doldurmuş olanların ise zorunlu durumlar dışında bizzat kendilerinin Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne başvurması gerekmektedir.

AÖL Kayıt Yenileme İşlemini Kimler Yaptıracak?

Öğrencilik durumu Silik, Donuk veya Aktif olan öğrencilerimiz kayıt yenileme işlemi yaptıracaktır. Kayıt yenileme işlemini yaptırmayanlar 2. Dönem sınavına katılamaz.

AÖL  İlk Kayıt ve Kayıt Yenileme Ücreti

Açık Öğretim Lisesine İlk kayıt için toplam 40 TL , kayıt yenileme için toplam 35 TL ödeme yapılacak. 

Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptıran öğrenci , sınava girmek istediği her dönem için “ Sınav Ücretini ” ödemek zorundadır. 2020 yılında, bir dönem için İlk Kayıt Sınav Ücreti olarak; 30 TL ve Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği hesabına; 10 TL olarak belirlenmiştir.
(30 TL Açık Öğretim Lisesi İlk Kayıt Sınav Ücreti olarak anlaşmalı bankalara yatırılacak.10 TL ise Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği banka hesabına veya makbuz karşılığında teslim edilecektir.)

Açık Öğretim Lisesine kayıt yenileme yaptıracak öğrenciler, her yıl belirlenen kayıt yenileme sınav ücretini ödemek zorundadır. 2020 yılında bir dönem için kayıt yenileme Sınav Ücret olarak; 30 TL ve Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği hesabına; 5 TL olarak belirlenmiştir.
(30 TL Açık Öğretim Lisesi Kayıt Yenileme Sınav Ücreti olarak anlaşmalı bankalara yatırılacak. 5 TL ise Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği banka hesabına veya makbuz karşılığında teslim edilecektir.)

Belli şartları taşıyanlardan sınav ücreti alınmaz.Kimlerden ücret alınmayacağına detaylı açıklamayı kılavuzdan öğrenebilirsiniz.

AÖL  İlk Kayıt-Kayıt Yenileme Sınav Ücretini İki Şekilde Yatırabilirsiniz:

Tüm ödeme kanallarından yapılacak ödemelerde adayların katılacağı ilgili sınavın adıyla ücret yatırmaları gerekmektedir.
1) https://odeme.meb.gov.tr adresinden tüm bankaların kredi kartı ile ilk kayıt sınav ücretini yatırabilirsiniz.
2) T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının internet bankacılığını kullanarak ilk kayıt-kayıt yenileme sınav ücretini yatırabilirsiniz.
İlk kayıt-kayıt yenileme sınav ücretini anlaşmalı bankaların ATM’lerinde yatırılmaktadır. ATM’lerden yatıracağınız ücretin mutlaka Açık Öğretim Lisesi ilk kayıt-kayıt yenileme sınav ücreti olarak yatırıldığına dikkat ediniz.

Açık Lise ( AÖL)  Ücretini Bankamatikten Öderken İzlenecek Adımlar:

1 -GİRİŞ tuşuna basınız.
2 -Dil seçeneklerinden TÜRKÇE tuşuna basınız.
3 -Ana sayfadan ÖDEME İŞLEMLERİ tuşuna basınız.
4 -EĞİTİM ÖDEMELERİ tuşuna basınız.
5 -Karşınıza gelen seçeneklerden “MEB ÖDEMELERİ” ni seçiniz.
6 -Ödeme yapmak istediğiniz sınav türünü seçiniz. AÇIK ÖĞRETİM KURUMLARI (LİSELER/ORTAOKUL) İLK KAYIT/KAYIT YENİLEME
7 -ATM tuşları yardımıyla T.C. KİMLİK NUMARANIZI girin ve GİRİŞ tuşuna basınız.
8 -Yatıracağınız ücreti düzgün biçimde hazırlayın ve DEVAM tuşuna basınız.
9 -Paranızı ekranda gösterildiği şekilde bölmeye yerleştirin ve GİRİŞ tuşuna basınız.
10 -Para tanımlama işlemi için lütfen bekleyiniz.
11 -Yatırdığınız tutarla ekrandaki tutarı karşılaştırıp kabul edilen tutarı onaylamak için DEVAM tuşuna basınız.
12 -Ekranda görünen bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra onay için EVET tuşuna basınız.
13 -Paranız yatırılırken lütfen ATM’den ayrılmayınız.
14 -İşleminiz tamamlandıktan sonra makbuzunuzu almayı unutmayınız

Açık Öğretim Lisesine Kimler Başvurabilir?

a) İlköğretim Okulu/Ortaokul mezunu olanlar,
b) Ortaöğretim kurumlarından ayrılanlar,
c )Ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar,
ç )Bir yükseköğretim kurumundan ayrılan veya mezun olanlardan, meslek liselerinin 3 yıllık veya 4 yıllık sisteminden mezun olanlar ile genel liselerimizin 3 yıllık veya 4 yıllık alanlı sisteminden mezun olanlar,
başvurabilir.Ayrıca Açık Öğretim Lisesine ortaokul/ilköğretim mezunları ile Lise dengi okullardan ayrılan öğrencilerin kayıtları alınmaktadır.

İlk Kayıt İçin Gerekli Evraklar;

a) e-Okulda Kaydı Olan Öğrencilerden;
İlköğretimi tamamlayanlar, Ortaöğretim kurumlarının ara sınıflarından ayrılanlar,Ortaöğretim kurumlarından/bir yükseköğretim kurumundan mezun olanlar ile bir yükseköğretim kurumunda ayrılanlardan;
• Açık Öğretim Lisesine kaydının yapılmasını istediğine dair dilekçe,
• T.C. Kimlik Numarasını gösteren belge istenir.Ayrıca sistem üzerinden alınan kayıt raporunu imzalamaları gerekmektedir. (18 yaşından küçük öğrencilerin kayıt raporu velileri tarafından imzalanacaktır).

b) e-Okulda Kaydı Olmayan Öğrencilerden;
İlköğretim Okulu veya Ortaokul Mezunu Öğrencilerden;
• T.C. Kimlik Numarasını gösteren belge,
• Ön cepheden ve son altı ay içinde çekilmiş 4,5x6 cm. ebadında bir adet renkli vesikalık fotoğraf,
• İlköğretim okulu veya ortaokul diplomasının aslı (diploması kayıp olanlardan Diploma Kayıt Örneğinin aslı) istenir.
• T.C. Kimlik Numarası olmayanlardan ilk kayıt sınav ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı,

Ortaöğretim (Lise) Ara Sınıflarından Ayrılan Öğrencilerden;
• T.C. Kimlik Numarasını gösteren belge,
• Ön cepheden ve son altı ay içinde çekilmiş 4,5x6 cm. ebadında bir adet renkli vesikalık fotoğraf,
• Tasdikname/tasdikname kayıp belgesinin aslı ve ekinde okuduğu tüm sınıflara ait not döküm çizelgesinin aslı/onaylı örneği,
• T.C. Kimlik Numarası olmayanlardan ilk kayıt sınav ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı,

Açık Lise Sınav Şekli ve Tarihi;
Açık Öğretim Lisesi sınavları, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün belirlediği okullarda merkezi sistemle, çoktan seçmeli test metodu kullanılarak yapılmaktadır.
Sınavlarda;
➢ Her dersten 20 soru sorulmaktadır.
➢ Her soru 4 seçeneklidir.
➢ Her doğru cevabın değeri 5 puandır.
Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemez (götürmez).
➢ Sınavların değerlendirilmesi Açık Öğretim Lisesi yönetmeliğine göre yapılır.

Açık Öğretim Lisesi Mezuniyet Şartları;
• Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
• Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
• Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım/Türk Dili ve Edebiyatı dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
• Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması gerekmektedir.

Ders Seçimi;
Öğrenciler, öğrencilik durumu “Aktif” olduktan sonra sınavına gireceği dersleri seçmek zorundadır. Öğrencilerin ders seçimlerini; öğrenci numaralarını ve kişisel şifrelerini kullanarak “http://aol.meb.gov.tr/” internet adresinden yapmaları gerekmektedir. Ders seçiminde tüm sorumluluk öğrenciye aittir. 
Ders seçimini çalışma takviminde belirtilen süre içerisinde yapmayan öğrencilerin sınava gireceği dersler Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi tarafından atanır ve öğrenciler seçilen bu derslerden sınava girmek zorundadır.

Kitapların Alınması;
Öğrenciler; sistem üzerinden seçtikleri derslerin listesi ile birlikte Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne müracaat ederek kitaplarını alabilir.

Sınav Merkezinin Belirlenmesi;
Öğrencilik durumu Aktif hale gelen öğrenciler çalışma takviminde belirtilen ilk kayıt tarihleri arasında öğrenci numarası ve şifresiyle sisteme girerek isterlerse sınav giriş merkezini değiştirebilir.

Sınav Giriş Belgesinin Alınması;
-Sınav Giriş Belgeleri “http://aol.meb.gov.tr/” resmî web sitesinde yayınlanmaktadır. Bu adresten alınacak Sınav Giriş Belgesine ait bilgisayar çıktısı ile sınava girilmelidir.
-Sınav Giriş Belgesi fotoğrafsız ise irtibat bürolarınca öğrencinin fotoğrafı sisteme eklenerek, fotoğraflı giriş belgesinin alınması gerekmektedir.
-Öğrencilerin adreslerine herhangi bir sınav evrakı gönderilmemektedir.
-Öğrencilerin Sınav Giriş Belgesindeki bilgiler ile açıklamaları dikkatlice okumaları gerekmektedir.
-Sınav Giriş Belgenizde belirtilen okul ve salonda sınava girmeniz gerektiğini unutmayınız.
-Sınav gününden önce sınava gireceğiniz yeri mutlaka görünüz.

Sınav Günü Yanınıza Almanız Gerekenler;
-Geçerli Fotoğraflı Kimlik Belgesi (Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı, Pasaport veya Ehliyet belgelerinden biri).
-Sistem üzerinden alınan Sınava Giriş Belgesi (belgenin fotoğraflı olması doğabilecek aksaklıkları gidermesi acısından önemlidir).
-Kurşun kalem ve silgi.

2019-2020 yılı 2.dönem Açık öğretim lisesi ilk kayıt ve kayıt yenileme ile ilgili önemli hususları kılavuzlara göre özetlemeye çalıştık ama yine de gözden kaçan,yer vermediğimiz,cevabını bulamadığınız hususlar olabilir.Bunun için kılavuza bakmanız yeterli.Kılavuzları da buraya ekliyoruz.

2019-2020 Yılı 2.Dönem Açık Öğretim Lisesi (AÖL)Kayıt Kılavuzları

2019-2020 Yılı 2.Dönem Açık Öğretim Lisesi İLK KAYIT Kılavuzu için TIKLAYINIZ

2019-2020 Yılı 2.Dönem Açık Öğretim Lisesi  KAYIT YENİLEME Kılavuzu   için  TIKLAYINIZ