2019 Yılında 20 Bin Öğretmen Alınacak

Melek Ozcelik

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bakanlığın öğretmen ihtiyacının 97 bin 31 olduğunu açıkladı. Atanmayı bekleyen öğretmen sayısının ise 382 bin 595 olduğunu ifade eden Selçuk, 2019 yılında 20 bin öğretmen alınacağını söyledi.

Bakan Selçuk, öğretmen açığı ve ihtiyacına ilişkin çeşitli soru önergelerine yanıt verdi. Kontenjanların öncelikle öğretmen istihdamında güçlük çekilen yerler olmak üzere, ihtiyaç olan alanlarda doluluk oranları dikkate alınarak belirlendiğini vurgulayan Selçuk, 'Başvuru yapanların KPSS puanları esas alınarak alanlar bazında kontenjanların üç katı aday sözlü sınava çağrılmakta ve atamalar sözlü sınav puan üstünlüğüne göre yapılmaktadır' bilgisini paylaştı.Bekleyen 382 bin2018 içerisinde 25 bin 545 öğretmen ataması yapıldığını kaydeden Selçuk, Şubat 2019'da 20 bin öğretmen atanacağını belirtti. Alanlar bazında kontenjan belirlemeleri eğitim kurumlarının 2018-2019 eğitim öğretim yılı norm kadro güncelleme çalışmalarının tamamlanmasından sonra belirleneceğini de ifade eden Selçuk, 'Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın kararı gereğince birden fazla alana kaynak teşkil eden lisans mezuniyetleri esas alındığında bir adayın mezuniyeti birden fazla alana kaynak teşkil edebileceğinden oluşan potansiyel aday sayısı 382 bin 595'tir' dedi.

Selçuk, bakanlık verilerine göre de öğretmen ihtiyacının Ekim 2018 sonu itibarıyla 97 bin 31 olduğunu ve 59 bin sözleşmeli öğretmenin görev yaptığını anlattı. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Anadolu Ajansı Editör Masası'na yaptığı açıklamada, '3 bin 600 ek göstergeyle ilgili 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde bir haberimiz olacak' demişti. Selçuk, ücretli öğretmenlerin maaşlarının iyileştirilmesiyle ilgili çalışmanın ise yılbaşından sonra hayata geçmesini beklediklerini ifade etmişti.

MİLLİYET