26 Nisan TEOG 2.Dönem Matematik-Türkçe-Din Kültürü Soruları ve Cevapları

Melek Ozcelik

26 Nisan 2017 Çarşamba Günü Yapılan Merkezi Ortak Sınavı 2.Dönem Matematik-Türkçe-Din Kültürü Soruları ve Cevapları

MEB tarafından ortaokul 8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen 2016-2017 yılı ikinci dönem TEOG merkezi ortak sınavların ilk oturumu bu gün yapıldı.8.Sınıf öğrenciler, Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden sınava girdiler.Saat 09:00 da Türkçe dersi ile başlayan sınav saat 12:00 da Din Kültürü sınavı ile sona erdi.Öğrenciler sınavdan çıkar çıkmaz soruları ve cevapları google'de aramaya başladılar bile... 09:00 - Türkçe - 20 - 40 dakika

10:10 - Matematik - 20 - 40 dakika11:20 - Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi -20 - 40 dakika

2016-2017 YILI 2.DÖNEM TEOG 26 NİSAN 2017 İLK OTURUM SINAV SORULARI VE CEVAPLARI 

Türkçe Soruları ve Cevapları için TIKLAYINIZMatematik Soruları ve Cevapları  için TIKLAYINIZ

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Soruları ve Cevapları  için TIKLAYINIZ

2016-2017 YILI 2.DÖNEM TEOG 27 NİSAN 2017 İKİNCİ OTURUM SINAV SORULARI VE CEVAPLARI Fen Bilimleri Soruları ve Cevapları için  TIKLAYINIZ

İngilizce Soruları ve Cevapları  için  TIKLAYINIZ

İnkılap Tarihi Soruları ve Cevapları  için  TIKLAYINIZ

ALMANCA DERSİ Soru Kitapçığı için TIKLAYINIZ

FRANSIZCA DERSİ Soru Kitapçığı için TIKLAYINIZ

İTALYANCA DERSİ Soru Kitapçığı için TIKLAYINIZ

ÇÖZÜMLER EBA'da YAYINLANDI

Türkçe, matematik, fen bilimleri, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, İngilizce, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerine ait merkezi ortak sınav soru ve cevapları yazılı olarak, çözümleri ise derslerin branş öğretmenlerinin anlatımlarıyla video olarak yayımlanacak. 

Tüm sınavlara ait soru ve cevaplar pdf ortamında yazılı olarak 27 Nisan Perşembe günü saat 14.00’te  www.eba.gov.tr ve odsgm.meb.gov.tr adreslerinde yayımlanacak. Bu saatten sonra da sınavlara ait soru çözüm videoları yapımlarının tamamlanmasının ardından www.eba.gov.tr adresinde yayımlanacak.

SORULARLA İLGİLİ UZMAN GÖRÜŞLERİ -YORUMLARI

İKİNCİ GÜNÜN BELİRLEYECİSİ İNGİLİZCE OLACAK

İki aşamalı gerçekleştirilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sisteminin (TEOG) ikinci dönem sınavlarının ikincisi bugün gerçekleşti. Bugün yapılan birinci oturumda öğrenciler, sırasıyla Fen Bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil derslerinden sınava girdiler.

Bilfen Ortaokulları Bölüm Başkanlarının sınava giren öğrencilerden aldıkları bilgiler doğrultusunda hazırlanan TEOG yorumları aşağıdadır:

Bilfen Ortaokulları Fen Bilimleri Bölüm Başkanı – Yasemin DÜNDAR FEN’DE İYİ YORUM YAPAN KAZANDI

Fen Bilimleri sınavı kazanımlara uygun olup yoruma dayalı sorulardan oluşmaktadır. Sorular açık, net ve anlaşılır yapıdadır. Soruda verilen bilgileri ve şekilleri doğru kullanıp yorumlayabilen öğrenciler sınavı başarı ile tamamlamışlardır. Sorularda günlük hayattan örnekler verilmesi Fen Bilimleri dersinin yaşamla ne kadar iç içe olduğunu göstermiştir. Sorularda çevre sorunlarına dair örnekler verilmesi çocukların çevre duyarlılığını artırmak açısından önemlidir.

Bilfen Ortaokulları Sosyal Bilgileri Bölüm Başkanı – Havva GÜNEŞ DÜZENLİ ÇALIŞAN KAZANDI

Sınav müfredata ve kazanımlara uygun olarak hazırlanmıştır. Sınavda 1. ünite “Bir Kahraman Doğuyor”dan hiç soru çıkmazken 2. ünite “Milli Uyanış: Yurdumuzun İşgaline Tepkiler”den 1 soru yer almıştır. Sınavda 3. ünite “Ya İstiklal Ya Ölüm”den 6 soru, 4. ünite “Çağdaş Türkiye Yolunda Adımlar”dan 6 soru, 5. ünite “Atatürkçülük”ten 7 soru yer almaktadır. Soruların genellikle TEOG 2 kazanımlarından seçildiği görülmektedir. Sorular, kavram bilgisi ve yorum yeteneği güçlü öğrenciler tarafından rahatlıkla yapılabilecek düzeydedir.

Bilfen Ortaokulları İngilizce Bölüm Başkanı – Müjgan YEŞİLOĞLU İNGİLİZCEDE DİKKATLİ OLANLAR BİR ADIM ÖNE GEÇTİ

Sınavımız genel olarak kazanımlara uygundu. Ağırlıklı olarak 2.TEOG kazanımlarının sorgulandığı bir sınavdı. TEOG-1’de yer alan 3.üniteden hiç soru sorulmadı. Okuma parçaları ile ilgili sorularda öğrencilerden çıkarım yapmaları beklenirken kelime bilgisinin ölçüldüğü sorularda öğrencilerin doğrudan bilgilerini kullanmaları istenmiştir. Parçaya dayalı okuma anlama soruları ve diyalog sorularının çeldiricileri yüksek ayırt edici nitelikte olduğu görülmektedir. Görsele dayalı sorular ise çok net ve birçok öğrenci tarafından yapılabilecek niteliktedir. “Jill ve Adam arasında ki diyaloğu içeren soru çeldiricisi yüksek olan bir soru olduğu için ayırt edici olacaktır.

Sınavdan hemen sonra öğrenciler twitter aracılığı ile sınav soruları ile ilgili görüşlerini paylaştılar:

'Güzeldi, türkçe ve din kültürü güzeldi matematik biraz zordu.'
'Yaa matematik çok zordu ben o kadar eslik benzerlik çalıştım bir soru bile gelmedi eşlikten'
'Sınav çok iyi geçti. Türkçe soruları çok kolaydı. Bu sınav, birinci dönem girdiğimiz sınavdan daha kolaydı. 40 dakika sürem vardı ama ben 15 dakika kala soruları bitirdim. Tüm soruları doğru yaptığımı düşünüyorum'
'“Stresliydim ama sınav beklediğim kadar zor değildi. İlk sınavım çok iyi değildi. Bu sınavda puanımı düzeltmeye çalışacağım” derken, İpek Göneç ise “Tüm soruları yaptığımı düşünüyorum. Sınavdan erken çıktım. Bu sınav daha kolaydı”