8.Sınıf TEOG Kazanım Kavrama Testleri

Melek Özçelik

MEB 2015-2016 Eğitim öğretim yılında takviye ve destekleme kursları için hazırlamış olduğu kazanım kavrama testlerini yayınladı.

BAŞVURULAR BU GÜN SONA ERDİ

MEB 2015-2016 takviye kurslara öğrencilerin başvuruları 21 Eylül'de başlamıştı.MEB bu süreyi 9 Ekim 2015 saat 17:00 kadar uzatmıştı.Bu süre bu gün sona ermiş oldu.Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kurt, lise mezunları için halk eğitim merkezleri ve okullarda düzenlenen ücretsiz takviye kurslarına her 3 öğrenciden birinin başvurduğunu söyledi.Yani kurslara öğrencilerin %35 i başvuru yapmış oldu.Kurslara yoğun ilgi olduğunu söyleyen Kurt, 'Destekleme ve yetiştirme kurslarına şu an itibarıyla 3 milyon 645 bin öğrencimiz müracaat etmiş durumda. 22 bin 268 eğitim kurumumuzda, kurs açıyoruz. 244 bin kadrolu öğretmenimiz bu kurslarda görev almak için müracaatta bulundu. Bunun yanında 34 bin atama bekleyen öğretmenimiz de ücretli öğretmen olarak kurslarda görev almak için başvurdu' diye konuştu.

ÖĞRETMENLER İKİ KAT ÜCRET ALACAKLAR

Kurslarda görev alan öğretmenlere, iki kat ek ders ücreti ödenecek.Örneğin haftada 15 saat ders veren bir öğretmenin 1.200 lira ek gelir sağlamış olacak.

Başvuru yapan 244 bin öğretmenin yaklaşık 175 bininin kurslarda görevlendirildi.Öğretmenler,öğrencilerin tercihine göre görevlendirildi.

KAZANIM KAVRAMA TESTLERİ YAYINLANMAYA BAŞLADI

MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü eğitim öğretim boyunca ortaokul 5,6,7 ve 8.sınıflar,Lise 9.10.11. ve 12.sınıflar başta olmak üzere mezunlar için de her hafta her dersten kazanım kavrama testleri yayınlayacak.Bu testlerin cevaplarını bir hafta sonra yayınlayacak.Bu testleri kurslara devam etmeyen öğrenciler de indirebilecek.Birinci ve ikinci hafta testleri bu gün yayınlandı.

Bu testlere her hafta http://odsgm.meb.gov.tr adresine giriş yapıp üst menüden 'KURSLAR'a tıklayarak ulaşabilirsiniz.Burada solda KAZANIM TESTLERİ başlığı altında sınıf sınıf hatta ders ders listelendiğini göreceksiniz.

8.SINIF TEOG KAZANIM KAVRAMA TESTLERİ

MEB'in yayınladığı kazanım kavrama testleri özellikle iyi bir liseye girebilmenin yolu olan TEOG sınavına katılacak olan 8.sınıflarını çok yakından ilgilendirmektedir.Bu nedenle MEB'in yayınlamış olduğu testleri öğrencilerin ve velilerin her hafta KURS modülünden takip etmelerini öneriyoruz.

8.Sınıf öğrencileri geçen yıl yayınlanan kazanım kavrama testlerine MEB'İN ARŞİVİNDEN ulaşabilirler.