8.Sınıflar TEOG Değerlendirme Sınavları Başladı

Melek Özçelik


8.Sınıflar için 4, 12. sınıflar için 5 değerlendirme sınavı yapılacak.Bunlardan 8.sınıflar için 1.değerlendirme sınavı başladı.

DEĞERLENDİRME SINAVLARI 4-5 GÜN DEVAM EDECEK

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına devam eden 8. ve 12. sınıf öğrencilerine kendi kazanım durumlarını değerlendirmek maksadıyla yıl içinde yapılacak olan değerlendirme sınavları 8.sınıflar için başladı.Ayrıca her ay tarama sınavları da yapılacak. 8. sınıflar için 4 sınav, 12. sınıflar için de 5 sınav yapılacak.Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt,yaptığı açıklamada:'740 bin öğrenci bugün 4 gün, 5 gün boyunca bu sisteme girerek bu sınavları yapacaklar. Şu an öğrencilerimiz online olarak ilk soruları gördüler. Burası gerçek bir sınav. Gerçek bir kursta öğrencilerimiz okuldan sonra sınava girmek için öğretmenleriyle birlikte sınava girecekler. Şu an hepsine aynı şekilde veriyoruz. Aynı dizilimle ama bunları biz istersek karıştırabiliriz de, yani yan yana oturan iki arkadaşı birbirine aynı olmalarına rağmen aynı soruları, aynı seçenekleri görmeyebilirler. Şu anda 740 bin kişi bu sınava aynı anda girer ve aynı anda yapabilecek kapasitemiz var. Bu ne demektir; ileriye dönük olarak belki de e-sınav merkezleri kurarak, şu an zaten ehliyet sınavlarını e-sınav olarak Ankara'da, Eskişehir'de yapıyoruz. Bu sene sonuna kadar da 110 UZEM'i de hayata geçirerek bu sınavlarla başlayacağız. Burası aslında bir sınav merkezi. Burada istediğiniz ehliyet sınavını, elektronik sınavları merkezden koordineli bir şekilde yapabilirsiniz' ifadelerini kullandı.

ANALİZLER 10 GÜN İÇİNDE BELLİ OLACAK

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, '740 bin öğrencinin girdiği bir tarama sınavını asla bir yerde bulamazlar. 10 gün sonra geri dönüm sağlayacağız. Türkiye'de neredesiniz, yüzdelik olarak sizlere kazanım temelli olarak dönüş yapıyoruz hem de sıralamalarınızı. İlinizde, okulunuzda ve Türkiye genelinde yüzdelik olarak hangi dilimdesiniz kendinizi sınama imkanı bulacaksınız' diye konuştu.

SINAV GİRİŞ EKRANI

MEB Takviye ve değerlendirme kursuna devam eden 8.sınıf öğrencileri 'Kurs Modülüne' 'eba.gov.tr' yada 'odsgm.gov.tr' den yada direk 'http://sinavlar.meb.gov.tr/' adresinden ,giriş bilgileri ile sisteme giriş yapabilirler.