ABİDE Projesi için illerde sınav merkezleri oluşturulacak

Melek Ozcelik

MEB Bakanı Nabi AVCI,ABİDE Projesi için illerde sınav merkezlerinde derse girmeyen öğretmenler görev yapacağını söyledi.Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 'Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi 'ABİDE' diye ayrıca tanıtacağımız bir projemiz var. Sene içerisinde öğrencilerimizi, hem açık uçlu sorularında bulunduğu sınava almak hem de açık uçlu sınavlarla öğrencinin nerede zafiyeti olduğunu görüp daha sonra takviyeyi ona göre programlamak biçimde planladığımız bir çalışmamız var' dedi.Avcı, 'Ölçme, Değerlendirme Genel Müdürlüğümüz ilk model sınav uygulamasını yaptı. Çok da başarılı sonuçlar aldı. Açık uçlu soruları da kullanarak yapıyoruz' ifadelerini kullandı.

Uzmanlaşmış öğretmenler görev yapacak

Avcı, mevcut duruma göre bakanlığın 95 bin öğretmene ihtiyacı olduğunu belirterek, 'Proje kapsamında, sınav yapanla ders anlatan öğretmeni ayıracağız' dedi.Görevi sadece ölçme değerlendirme olan öğretmenlerin istihdam edilmesinin planlandığını belirten Avcı, 'Önümüzdeki öğretmen alım projeksiyonlarımızda bu da var. Derse girmeyecekler illerde oluşturduğumuz sınav merkezlerinde görev yapacaklar' şeklinde konuştu.

Avcı, sınıf mevcudu en fazla 30 olduğunda, 21 milyar lira harcanarak yeni derslikler yapılması gerektiğini aktararak, en fazla 34 öğrenci olsun denildiğinde ise 12-13 milyar lira gerektiğine değindi.

Bakan Avcı, şöyle devam etti:'13 milyarı iki bütçe döneminde harcarsak bütün okullarımızı en fazla 34 öğrencili dersliklerle donatmış ve tekli eğitime geçmiş de oluruz. Ama hedefimiz en fazla 30, hatta mümkün olursa 24. Ama 24 olursa 43 milyar lira lazım.'

ABİDE PROJESİNİN PİLOT UYGULAMASI VE ÇALIŞTAYI YAPILMIŞTI

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü Araştırma, Geliştirme ve Projeler Daire Başkanlığı tarafından, “farklı madde formatlarını kullanarak üst düzey düşünme becerilerini ölçmeye yönelik başarı testlerinin geliştirilmesi ve öğrencilerin üst düzey düşünme becerilerine sahip olma durumlarının belirlenmesi” amacıyla gerçekleştirilen ve Ankara’da 26 ortaokulda 8.sınıf öğrencilerine 3 Haziran 2015’te pilot uygulaması yapılan Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (ABİDE) Projesi’nin “Değerlendiricilerin Eğitimi Çalışması” 31 Ağustos-4 Eylül 2015 tarihleri arasında UNICEF’in teknik ve mali desteği ile Nevşehir’de yapılmıştı.2016 YILINDA UYGULANMAYA BAŞLANACAK

Ulusal düzeyde bir izleme-değerlendirme çalışması olan ve esas uygulaması 2016 yılında yapılacak olan ABİDE Projesi’nde yer alan Türkçe, matematik, fen bilimleri ve sosyal bilimler alanlarındaki açık uçlu maddelerin bilgisayar ortamında değerlendirilmesi, çalışmaya katılan 140 branş öğretmeni ve 20 üst değerlendirici tarafından gerçekleştirilmişti.

MEB ABİDE Projesi örnek açık uçlu sorular

Paylaş: