Aday Öğretmenler ile ilgili sık sorulan sorular

Melek Özçelik


 

Aday öğretmen uygulaması ilk kez 2015-2016 yılında atanan öğretmenler için başladı.İlk kez uygulandığı için haliyle konuyla alakalı bir takım belirsizliklerin olması çok doğal.Biz de bu nedenle konuyla ilgili soruları ve cevapları paylaşıyoruz:

* Yapılacak programlarla ilgili bilgilendirme amaçlı kısa mesaj gönderilebilir mi?



-Yetiştirme sürecinde İlimizde düzenlenecek programlarla ilgili resmi yazışmaların yanında zaman kaybını gidermek açısından Aday Öğretmenlere kısa mesaj bilgilendirmesi yapılabilecektir.

*Danışman Öğretmenimi değiştirebilir miyim?

-İlke olarak danışman öğretmenlerin bu aşamadan sonra değiştirilmesi mümkün değil. Zaruri sebeplerin hâsıl olması ve uygun danışman öğretmen bulunması halinde değerlendirilebilir.

*Aday Rehber Öğretmenlerin dolduracakları formlar derse girmedikleri için uygun değil, bu formlar rehber öğretmenler için düzenlenebilir mi?

-Bakanlığımıza uygun hale getirilmesi için teklifte bulunulacaktır.

*Hizmetiçi eğitimler bulunduğumuz ilçelerde düzenlenemez mi?

-Konu ile ilgili planlamalar bu yönde yapılıyor, ancak tüm ilçelerde düzenlemek mümkün değil.

*Sürecin değerlendirilmesi nasıl olacak? Aday öğretmenleri kimler değerlendirecek?

-İçinde bulunduğunuz sürecin değerlendirilmesi diye bir şey yok. Süreç bittikten sonra ilgili mevzuatına göre adaylık işlemleriniz sürdürülecektir.

*Aday öğretmenlere kimlik kartı verilir mi?

-Aday öğretmenler görevli yaptıkları okul müdürlüklerine MEBBSİS kişisel bilgiler ekranından alacakları dilekçe ile başvuruda bulunarak kimlik kartı talebinde bulunabilirler.

*Süt iznimi kullanabilecek miyim?

-Aday öğretmenler Millî Eğitim Bakanlığı İzin Yönergesinin 10. maddesinde belirtilen mazeret izinlerini kullanabilirler. Ancak Yetiştirme Programı kapsamındaki faaliyetlerin bir kısmına veya tamamına yasal mazereti nedeniyle katılamayan aday öğretmenler, Bakanlıkça belirlenecek tarih ve yerde yapılacak telafi programına katılmak zorundadırlar.

 *Mesleki çalışmalara farklı bir ilde katılma imkânım var mı?

-Mesleki çalışmalara başka bir ilde katılmak mümkün değildir.

*Atanılan ile gidip başlamada mehil müddeti kullanılacak mı?

-Evet

*Telafi programına katılmam için kaç gün devamsızlık yapmış olmam gerekir?

-Telafi programına süreçte devamsızlığı olan herkes katılacaktır.

*Telefi programına kaç gün olacak, tamamı mı telafi edilecek yoksa katılmadığımız kısmı mı?

-Telafi programı ile ilgili detaylar daha sonra Bakanlığımızca açıklanacaktır.

*Eğitim Öğretim Ödeneği alabilecek miyim?

-Konuyla ilgili Bakanlığımıza görüş soruldu.

*Hizmetiçi eğitime farklı bir ilde katılabilir miyim?

- Hizmetiçi eğitime başka bir ilde katılmak mümkün değildir.

*Günlük ders planı yapmam gerekir mi?

-Evet

*Eş durumundan tayin isteyebilir miyim?

-Aday öğretmenler asıl görev yapacakları eğitim kurumlarında bir yıllık görev süresini doldurmaları koşuluyla Bakanlığımızın özre bağlı yer değiştirme dönemlerinde yaptığı duyuruları takip ederek aile birliği mazeretine bağlı olarak yer değiştirme isteğinde bulunabilirler.

*Adaylık sürecini geçirdiğim okulda boş geçen derslere girmem gerekir mi?

-Aday öğretmenler danışman öğretmen nezaretinde Aday Öğretmen Yetiştirme Programında belirtilenleri yaparlar. Boş derslere girmeleri uygun değildir.

*Okul dışı faaliyetlerin okul ya da ilçe milli eğitim müdürlüklerince planlaması gerekmez mi?

-Okul dışı faaliyetlerin bir kısmı okul, bir kısmı da ilçe müdürlüklerimiz tarafından planlanmaktadır.

*Adaylık sürecinde okulun pansiyonunda nöbet tutabilir miyim?

-Hayır

*Doğum iznine ayrılmam halinde telafi eğitimine katılmam gerekir mi?

-Evet

*Kurumlar arası nakil yoluyla atanan aday öğretmen hizmet birleştirmesinde ne zaman bulunabilir?

-Kurumlar arası nakil yoluyla aday öğretmen olarak atananların terfi, intibak ve hizmet birleştirme işlemleri, kişiler asıl devlet memuru olarak değerlendirilerek yürütülür.

 *Danışman öğretmenin uygun olmaması hallerinde başka bir öğretmenle nöbet tutulabilir mi?

-Zaruret halinde tutulabilir.

Kaynak:Mersin MEM