Ali Yalçın Yeni Liseye Geçiş Sistemini Değerlendirdi

Melek Özçelik

Eğitim-Bir-Sen Başkanı Ali Yalçın'ın Liseye Geçiş Sistemini twitlerle Değerlendirdi.

İşte Ali Yalçın'ın Madde Madde değerlendirmesi

-TEOG yerine yeni sistemde;sınav mecburiyetinin kalkması,yerleştirmede adres,eğitim bölgesi kuralının esas alınması doğru bir yaklaşımdır.-Sınava 8.Sınıf öğrencilerinin girmesi ve seçkinci eğitim için okul sınırlamasının yapılması,bunun yüzde 10 düzeyinde tutulması yerindedir.

-Dersanelerde kullanılan seviye sınıfları gibi okulların seviyeye göre alımına/tasnife son verilmek istenmesi pedogojik açıdan isabetlidir.

-Sınıfların homojen değil heterojen bir şekilde oluşması,gözden çıkmış okul ve gözden çıkarılmış öğrenciler algısını dağıtacaktır.

-İsteğe bağlı sınava giren öğrencilere seçkinci eğitim kategorisindeki okullarla adrese dayalı okuldan da tercih hakkı doğru bir yöntem

-Sistemin iyi tarafı olan adrese yakın okula öğrenci yerleştirmeyi esas almak;yeni okul yatırımlarındaki çarpıklığı da ortaya çıkaracaktır.

-Öğrenci yoğunluğunun olduğu mahallelerde veya ilçedeki okul kapasitesinin yeterli olmaması bazı okulları ikili eğitime geçirecek.Bu ise aynı zamanda bazı ilçelerde boş kapasiteleri,isabetsiz yatırımları gösterecek. Uzun vadede kaynakların isabetli kullanımına vesile olacak.

-Bu günkü açıklamanın en iyi tarafı Sn.Bakan'ın değerlendirmeye/öneriye açık olduklarını ifade etmesi idi.Yeni sisteme yönelik etraflıca değerlendirmeyi;iyi tarafları,iyileştirmeye açık alanları içeren geniş açıklamayı istişarelerimiz sonrası yarın kamuoyuyla paylaşacağız.

-

-