AOL (Açık Lise) Sınavları İle İlgili Sorular-Cevaplar

Melek Ozcelik

AOL (Açık Lise) Sınavları İle İlgili Sık sorulan,merak edilen konularla ilgili sorular ve cevapları burada derledik.

7-8 Aralık 2019 cumartesi-pazar açık öğretim lisesi ve ortaokul öğrencilerinin bu yazıya şöyle bir bakmaları kendilerinin yararına olacaktır.Sınava girecek açık öğretim öğrencilerine başarılar diliyoruz.

Her yıl binlerce öğrenci açık lise okuyor.Ve bunlar yıl içerisinde 3 farklı sınava giriyorlar.Tabi bu sınavların kendine has kuralları var.Sınava giren açık lise öğrencileri açık lise sınavları ile ilgili bazı hususları mutlaka çok iyi bilmeleri gerekir.Yoksa ufak bir hata nedeniyle bir yılları kayıp olabilir.En basitinden kimlikte fotoğraf olması gerekirken fotoğrafsız kimlik ile sınava giden öğrenci sınava giremeyecek.Açık lisede bir kez sınava girmemek ciddi zaman kaybı demek.Sınava gireceğim yeri nasıl tespit edebilirim? 

Sisteme öğrenci numarası ve şifresi ile girilerek çalışma takviminde belirtilen sürelerde sınav giriş yeri seçilir. Her sınav öncesi öğrenci sınav giriş yerini değiştirebilir. Özellikle taşınma, askerlik, terhis vb. nedenlerle adresin değiştiği durumlarda sınav merkezinin değiştirilmesi gerekmektedir. Sınav merkezini değiştirmeyen öğrenci bir önceki seçtiği sınav merkezi nde sınava girmeye devam eder.

Sınav günü yanıma hangi belgeleri almalıyım? 

Açık Öğretim Lisesi Kimlik Kartı, Açık Öğretim Lisesi Sınava Giriş Belgesi , Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı (ya da eşdeğer bir kimlik kartı) sınava giren öğrencilerin yanında olmalıdır. Açık Öğretim Lisesi Kimlik Kartı ve Sınava Giriş Belgesi yanında bulunmayan öğrencilerimiz geçerli bir kimlik kartıyla (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport) salon yoklama listelerinde isimleri olmaları halinde sınava alınacaklardır. Sınav günü yanınızda kurşun kalem ve silgi bulundurmayı unutmayınız.

NOT:  Size verilen cevap kâğıdının adınıza düzenlenmiş olmasına dikkat ediniz.

Sınavlarda yanlış cevaplar doğru cevapları etkiler mi?

Hayır. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemez. Diğer bir ifade ile yanlış cevaplar doğru cevapları götürmez.

Sınav sonuçlarımı nasıl öğrenebilirim?

Sınav sonuçlarınızı sisteme kullanıcı adınız ve şifreniz ile girip sınav sonuçları kısmından öğrenebilirsiniz. Dönem dersleri kısmından da önceki bütün sınav sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca Alo 147 çağrı merkezini arayarak ta sınav sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

Sınav soru/sonuçlarına nasıl itiraz edebilirim?

Adayların; sınav sorularına itirazlarını, sınav sorularının ilanından sonra 5 (beş) takvim günü, sonuçların ilanından sonra 10 (on) takvim günü içinde yapmaları gerekmektedir.

İtirazlar için öncelikle, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesinin, 

1 - T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Ankara-Beşevler veya 
2 - Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. Ankara-Merkez veya
3 - Türkiye Halk Bankası A.Ş. Ankara-Küçükesat 

Şubelerinden herhangi birine ' Kurumsal Tahsilât Program ı' aracılığı ile 20 (Yirmi) TL itiraz ücreti yatırılacaktır.

Ekte verilen dilekçenin doldurularak, banka dekontu ile birlikte aşağıda yazılı adrese gönderilmesi gerekmektedir.

Banka dekontu, T.C. kimlik numarası, adı, soyadı, imza ve adresi olmayan dilekçeler, faksla yapılan veya süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar dikkate alınmamaktadır.