Aydın'da TÜBİTAK projeleri semineri düzenlendi

Melek Özçelik


Aydın'da TÜBİTAK Bilim ve Toplum Projeleri Başvuru ve Hazırlama Semineri Düzenlendi.

Seminerle ilgili yapılan açıklama:

'İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün davetlisi olarak Aydın’a gelen TÜBİTAK Bilim ve Toplum Programları Müdürü Sayın Mustafa Orhan, tarafından ilkokul, ortaokul ve liselerinden TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Yürütücüsü olarak başvuru yapan ve TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği Projesinde Atölye lideri ve rehber olarak görev yapan öğretmenlerden oluşan 350 katılımcıya 150 dakika süren iki oturumlu seminer verildi.İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Pervin Töre´nin de hazır bulunduğu seminerde konuşan İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz Şube Müdürü Murat Demirci  şunları söyledi: Bir toplumun gelişmişlik düzeyi, onun eğitim düzeyini de gösterir. Günümüzün güçlü ekonomik ve sosyal yaşantısına sahip ülkeleri, bu gelişimlerini, büyük ölçüde, eğitime verdikleri önem ve eğitim kurumlarını günün koşullarına uygun olarak düzenlemeleri sonucunda kazanmışlardır. Artık tüm dünyada, gerçek gücün, fiziksel güçte değil de eğitilmiş insan beyninde olduğu kabul edilmektedir.

Bu bilinçle, İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak eğitim hizmetlerindeki kaliteyi yükseltmek adına yoğun çalışmalar yapmaktayız. Bu çalışmalar kapsamında ülkemizin geleceğinin teknoloji tüketmekle değil; teknoloji üretmekten geçtiğine inanmaktayız.

Gençlerimizi, çağın gerektirdiği teknolojik donanıma sahip, soran ve sorgulayan, milli ve manevi değerlere bağlı, geleceği şekillendiren nesiller olarak yetiştirmek için eğitime yapılan her yatırımı, Türkiye’nin aydınlık geleceğine yapılan yatırım olarak görüyoruz. 

Bu anlayış doğrultusunda başarı düzeyi Türkiye ortalamasının üstünde olan Aydın ilimizde, eğitimde kalite ve kaliteyi artırıcı tüm bilimsel faaliyetleri desteklemekteyiz.

Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak TÜBİTAK- Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması kapsamında İzmir Bölge sergisine bu sene itibariyle 94 Proje ile katılım gerçekleştirilmiş olup, 9 projemiz İzmir Bölgede sergilenmiştir. Bu 9 projeden ilimiz adına başarılı sonuçlar elde ettik. Bir projemiz birincilik, bir projemiz ikincilik ve iki projemiz üçüncülük derecesi kazanmıştır. Ankara finallerinde de birinci olan projemiz ilimizi temsil edecektir.

Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında imzalanan ve TÜBİTAK Bilim ve Toplum Dairesi tarafından yürütülen 'Eğitimde İşbirliği Protokolü' kapsamında 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı mevcuttur. Son üç yılın verilerine göre 2014 yılında il genelinde ortaokul ve liseler dahil 24,2015 yılında 44 okulumuz bilim fuarları sürecini başarı ile tamamlamıştır. Bu sene itibariyle 71 okulumuz TÜBİTAK 4006 bilim fuarı sürecine devam etmektedir.

Tüm bu çalışmalarımızın yanı sıra TÜBİTAK Bilim Toplum Daire Başkanlığınca desteklenen 4000 kodlu destek programlarına da ilimizden katılımın artmasını önemsiyoruz.

Bu amaçla Sayın Bilim ve Toplum Programları Müdürü Mustafa ORHAN hocamızın değerli katılımları ve vereceği eğitimle bize sunacağı katkı için teşekkür ederiz.'

Aydın MEM