Balıkesir MEM Bilim ve Toplum Programları Eğitimi Gerçekleştirdi

Melek Ozcelik

Balıkesir MEM “Bilim ve Toplum Programları Eğitimi” Yeni Öğretmenevi’nde gerçekleştirildi.İlimizde bilimsel oluşum, kavram ve yeniliklerin öğrenci ve öğretmenlerimize tanıtılmasını, öğretilmesini ve sevdirilmesini, böylelikle bilim kültürünün ilimizde yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde “Bilim Günleri Etkinlikleri Serisi” olarak devam edecek çalışmalardan ilki olan “Bilim ve Toplum Programları Eğitimi” 8 Ocak 2016 tarihinde Yeni Öğretmenevi’nde gerçekleştirildi.

TÜBİTAK BİLİM VE TOPLUM PROGRAMLARI TANITILDI

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Programları Müdürü Mustafa Orhan tarafından gerçekleştirilen eğitimde 4004-Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları, 4005-Bilim ve Toplum Yenilikçi Eğitim Uygulamaları, 4006-Bilim Fuarları Destekleme Programı ve 4007-Bilim Şenliği Destekleme Programlarının tanıtımı yapıldı. Bilimsel bir problemi belirleyerek bilimsel bir projeyi planlayabilmek, projenin amaç ve kapsamını belirleyebilmek, çalışma takvimi ve proje bütçesi oluşturabilmek, bilimsel araştırma yöntemlerini kullanarak proje süreçlerine dahil edebilmek ve projeye uygun bilimsel yaklaşımlar geliştirebilmek konularında becerilerin kazandırılmasının hedeflendiği eğitime İl Milli Eğitim Şube Müdürü Rabiye Kahraman, 20 ilçeden 170 öğretmen ve eğitim yöneticisi katıldı.

İLİMİZDE PROJE MANTIĞIYLA HAREKET EDEN ÇOCUKLAR OLSUN İSTİYORUZ

“Bilim ve Toplum Programları Eğitimi” sonunda TÜBİTAK Bilim ve Toplum Programları Müdürü Mustafa Orhan’a paylaşımları dolaysıyla teşekkür ederek plaket takdim eden İl Milli Eğitim Müdür Yusuf Cengiz konuşmalarında, ilimizde TÜBİTAK çalışmalarını çok önemsediklerini ve gerekli gördüklerini dile getirerek geçen yıl 580 proje ile Eskişehir Bölge birincisi olduklarını belirtti. Ardından, “İlimizde proje mantığıyla hareket eden çocuklar olsun istiyoruz. O nedenle bu projelerin bilimsel ayağı konusunda bilgilendirme sürecini ve niceliğin yanında niteliğini de tamamlamış bir il olarak öğrencilerimizin öğretmenleriyle birebir bu projelerde yer almalarını çok gerekli görüyoruz.” sözleriyle konuşmalarını tamamladı.

KARESİ BİLİM VE SANAT MERKEZİ’NE ZİYARET

Eğitimin ardından TÜBİTAK Bilim ve Toplum Programları Müdürü Mustafa ORHAN tarafından Balıkesir/Karesi Bilim ve Sanat Merkezi’ne bir ziyaret düzenlendi. 4004-Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Programı kapsamında 2013 yılından beri 3 yıldır üst üste başarıyla yürüttükleri 3 projeleri için kendilerini kutlayan ve başarılı çalışmalarının devamını dileyen Mustafa Orhan bu yıl yapacakları proje başvuruları ile ilgili de bilgi alarak rehberlikte bulundu.

BİLİM SÖYLEŞİLERİ DEVAM EDECEK

İlimizde bilimsel düşünme ve araştırma bilincini geliştirerek bilimsel proje kültürü oluşturmak ve genç bilim insanları yetiştirmek amaçlarına katkı sağlayacak “Bilim Günleri Etkinlikleri”, ilerleyen günlerde Bilim Söyleşileri ile devam edecektir.BALIKESİR MEMPaylaş: