Bir Vaka Çalışması Kompozisyonu Yazma Bilgiyi Tamamlayın!

Melek Ozcelik

Bir vaka çalışması makalesi yazarken, bazı temel yönergeleri izlemelisiniz. Analitik ve problem odaklı olmak üzere iki ana yaklaşım vardır. Bir vaka çalışması makalesi yazarken, konuşma dili kullanmaktan kaçının. Bu makale, bir vaka çalışması makalesinin yapısını ve bir tane yazarken izlenecek yöntemleri açıklayacaktır.

İçindekilerBir vaka çalışması makalesi yazmak için problem odaklı ve analitik yaklaşım

kullanılan yaklaşım denememi yaz , bir vaka çalışması makalesi, konuya bağlıdır. Mevcut bir fenomeni araştırırken genellikle keşfedici bir yaklaşım seçebilirsiniz. Bu yaklaşımda, konuşma dili kullanırsınız. Alternatif olarak, analitik bir yaklaşım seçebilirsiniz. Her iki durumda da, giriş niteliğindeki vaka çalışması makale yazma hizmeti yönergelerini izlemelisiniz.Bir vaka çalışması makalesi yazmanın ilk adımı, kapsamlı bir şekilde araştırma yapmaktır. Kayıt olduğunuz dersle ilgili bir konu seçmeniz daha iyi olacaktır. Bundan sonra, topladığınız kaynakları detaylı bir şekilde analiz etmek için kaydetmeniz gerekir.

Vaka çalışmaları, bir durumun tam bir analizini sağladıkları için iş dünyasında faydalıdır. Okuyuculara belirli bir ürün veya hizmetin değeri hakkında bilgi verebilir ve bir stratejinin ne kadar etkili olduğunu gösterebilirler. Genellikle, diğer makale türlerinden çok daha uzundurlar.Örnek olay incelemelerinde günlük konuşma dilinden kaçınmak

Konuşma dili okuyucular için dostça olsa da, akademik yazı için uygun değildir. Konuşma dilinin amacı, muhatapların kendilerini daha gayri resmi olarak ifade etmelerine izin vermektir. Bununla birlikte, aynı zamanda kültürel ve sosyal olarak da tanımlanmıştır ve sonuç olarak yanlış iletişimi önlemek için düşünceli bir şekilde kullanılmalıdır.

Devamını oku: Kağıt Yazma Hizmeti: En İyi Eğitim Deneme Yazma Şirketleri

Örnek olay incelemelerinde günlük konuşma dilinden kaçınmanın birkaç yolu vardır. Bunun bir yolu basit ve tanıdık terimler kullanmaktır. Örneğin, 'Huck' adlı romanında Huck, sosyoekonomik durumunu belirtmek için Güney konuşma dilini kullanır. Konuşma diline bir başka örnek, “zaman gösterecek”, “kovalamaca” veya “kovada bir damla” dır. Konuşma dili, metninizi daha insancıl hale getirmenin değerli bir yolu olsa da, akademik yazılarda dikkatli kullanılmalıdır.Örnek olay inceleme yardımcısında günlük konuşma dilinden kaçınmanın bir başka yolu da araştırma sürecine odaklanmaktır. Bu makale okuyucunun nihai ürünü değil süreci anlamasına yardımcı olur. Yazarın çeşitli bakış açılarını dikkate almasına, olasılıkları keşfetmesine ve ön sonuçlar çıkarmasına olanak tanır. Bu yaklaşım, karmaşık bir konuyu keşfetmenize ve daha derin bir anlayış kazanmanıza izin verdiği için vaka çalışması makaleleri yazmak için pratiktir.

Bir vaka çalışması makalesinin yapısı

Vaka çalışması denemelerinin başarılı olması için belirli kurallara uyması gerekir. Yapı, sorunun tüm yönlerini kapsayacak ve analizde boşluk bırakmayacak şekilde olmalıdır. Ayrıca, bir tez cümlesi ve bir analiz içermelidir. Okul için bir vaka çalışması makalesi yazıyorsanız, başarılı olmasını sağlamak için kuralları izleyin.

İlk adım, giriş yazmaktır. Giriş bölümünde, yanıtladığınız soruyu ve araştıracağınız vakayı açıklayın. Ardından, vaka, önemi ve önceki vaka çalışmaları hakkında arka plan bilgilerini ekleyin. Son olarak, girişi bir tez cümlesi ile bitirin. Bildirinin gövdesi en az 500 kelime uzunluğunda olmalıdır.Vaka çalışmanızın gövdesine güvenilir kaynakların bir listesini ekleyin. İddialarınızı desteklemek için alıntılar kullandığınızdan emin olun.

Bir vaka çalışması makalesi yazma yöntemleri

Vaka çalışmaları, özel yapıları nedeniyle yazmak zordur. Bir vaka çalışması makalesi hazırlarken, profesörünüzün veya öğretmeninizin ne aradığını bildiğinizden emin olmanız çok önemlidir, böylece yazmadan önce bu sorunları çözebilirsiniz. Ayrıca yazmaya başlamadan önce yapılması gerekenleri belirlemek için notlandırma tablosunu da kontrol etmelisiniz. Talimatlar ayrıca ne tür bir araştırma yapmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

Bir vaka çalışması makalesi, durumun literatür taramasıyla başlamalıdır. Bu inceleme, konuyla ilgili tüm ilgili gerçekleri ve sorunları tanımlamalıdır. Daha sonra bulguları açıklamalı ve değerlendirmelisiniz. Son olarak, vardığınız sonuçları destekleyecek ekstrapolasyon ve ayrıntıları ekleyin. Ayrıca kamuoyunun konuyla ilgili görüşlerinin ayrıntılarını da eklemelisiniz.

Vaka çalışmaları, belirli bir sorunu veya olayı sonuçlandırmak için insan alt gruplarını kullanmaları bakımından nitel araştırmaya benzer. Bu tür makaleler araştırmaya dayalıdır ve yazarın oldukça ayrıntılı olmasını gerektirir. Başarılı olmak için, bir vaka çalışmasının çalışmada sunulan soruna veya konuya bir çözüm sunması gerekir. En iyi vaka çalışması denemeleri sağlam argümanlara dayanır ve kanıtlarla desteklenmeyen kapsamlı iddialardan muaftır.