Bisiklete binme Bir İlaç Şekli Olarak Nasıl Davranır ve Zihinsel Huzur Getirebilir? Sandeep Singh tarafından 11 Ekim 2022'de googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1656917882804-0'); });

Melek Ozcelik

Mutluluk bir bilinç çerçevesidir; bazen tek yapmanız gereken bisikletinize binmek ve onu keşfetmek için bir yolculuğa çıkmaktır.Bilim adamları yıllardır fiziksel aktivite ve ruh sağlığı arasındaki ilişkiyi araştırıyorlar ve bulgular ortada. Egzersiz psikolojik sağlığınız için faydalıdır. Tüm egzersiz biçimleri makul olsa da, binicilik benzersizdir.Bisiklete binmenin insanların stres, kaygı ve depresyonla başa çıkmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir. Ayrıca ruh halinize, bilişsel işlevinize ve uykunuza yardımcı olabilir. Başka bir deyişle, binicilik zihinsel bir ilaç işlevi görebilir.

İçindekiler

Bisiklete binmek Size Nasıl Huzur Getirebilir?

Düzenli olarak bisiklete binmenin çeşitli faydaları vardır ve bunların arasından en favorilerimizi sıraladık.Dış Mekana Kaçış

Bisiklete binmek, farklı yerleri keşfetmenize ve dünyayı yeni bir açıdan görmenize izin verdiği için dışarı çıkmanın harika bir yoludur. Bisiklete bindiğinizde, her gün aynı yolu takip etmekle sınırlı kalmazsınız ve yeni deneyimler aramak için ana yoldan ayrılabilirsiniz. Dışarıda bisiklet sürerken, etkin bir şekilde aktif meditasyona girersiniz.

İster uzman bir bisikletçi olun, ister yeni başlayan biri olun, bisikletle kırsalın tadını çıkarmanın sayısız yolu vardır. Asfalt bir patikada yavaş bir gezintiye çıkabilir veya dağ yamacındaki bir bisiklet parkurunda becerilerinizi test edebilirsiniz. Ayrıca uzun bir geçit ve hatta planlanmış yürüyüşler için gidebilirsiniz.

Bisiklete binmeyi nasıl tercih ederseniz edin, bisiklete binmek doğanın keyfini çıkarmanın harika bir yoludur. Dünyayı yeni bir perspektiften deneyimlemenizi sağlayan, sağlıklı, vücut üzerinde kolay bir aktivitedir.Uzun süredir ata binmediğinizi ve vücudunuzdaki fiziksel zorlanma korkusuyla uzun mesafeleri kat etme yeteneğinizden endişe duyduğunuzu varsayalım. Bu durumda elektrikli bisiklet sürmeyi deneyebilirsiniz. Uzun mesafeleri kolayca seyahat etmek istiyorsanız, doğru elektrikli bisikleti seçin .

Ruh Halini İyileştirir

Bisiklete binmenin, fiziksel sağlıktan bağımsız olarak her yaştan bireyde psikolojik iyi oluşu iyileştirdiği gösterilmiştir. Bu olabilir özgüvenini artırmak kişinin benlik algısını ve öz-değer duygusunu geliştirerek.

Ne zaman bisiklete binseniz, vücudunuz ruh halini iyileştiren özelliklere sahip endorfin üretir. Endorfinler, vücudun fiziksel aktiviteye tepki olarak ürettiği kimyasallardır. 'İyi hissettiren' bileşikler olarak bilinirler ve dezavantajsız bir tedavi işlevi görürler.Endorfinler beyindeki opiat reseptörlerine bağlanarak ağrı algısını azaltır ve mutluluk ve uyku hissi üretir. Endorfin salınımı genellikle, belirli insanların yoğun egzersizden sonra yaşadığı öforik bir duygu olan 'koşucunun tepesi' ile bağlantılıdır.

Fiziksel faydalarına ek olarak, bisiklete binmek yeni insanlarla tanışmak ve ağ kurmak için harika bir yol olabilir. Bisiklete binmek, ister grup halinde ister tek başınıza, düşüncelerinizi boşaltmak ve rahatlamak için harika bir yol olabilir.

Gerçekten sadece bizim sözümüzü almamalısınız; Önde gelen uzmanlardan yüzlerce bilimsel çalışma, bisiklete binmenin psikolojik sağlık ve esenlik üzerindeki faydalarını belirtiyor. Bu sizi ikna etmediyse, neden bir gezintiye çıkıp her geçen an ruh halinizin iyileştiğini hissetmeyesiniz?

Stresi Azaltır

Günlük yaşam stresli olabilir, ancak bisikletinizin pedallarına basmak zihinsel stresle kolayca başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Bisiklete binmenin kaygıyı azaltma ve kardiyovasküler sağlığı iyileştirme eğiliminde olduğu bulundu.

Düzenli olarak bisiklet sürmek mükemmel bir yoldur. stresi azaltmak . Çünkü boş zamanlarınızda üstlenebileceğiniz bir aktivitedir. Çevrenizdeki manzaraların tadını çıkararak, rahatınıza göre uzun ve kısa mesafeler seyahat edebilirsiniz.

Büyük şemada, fiziksel aktivite gerginliği, endişeyi ve melankoliyi azaltmaya yardımcı olabilir. Doğal ortamlarda bisiklete binmek, fiziksel egzersizin faydalarını artırır.

Yapılan araştırmalara göre bisikletin ritim açısından bir karşılığı yok. Stres, kalbinizin daha hızlı atmasına neden olur, bu da sığ, hızlı nefes almaya, CO2 oluşumuna ve beyninizde oksijen kıtlığına neden olarak sonuçta daha da yüksek stres seviyelerine yol açar.

Bisiklete binme, bisikletçileri nefeslerini hafifletmeye ve kalan CO2'yi ortadan kaldırmak için daha derin nefes vermeye zorladı. Bunların her ikisi de bisikletçi olmayanlarda gerilimi azaltmak için temel stratejilerdir.

Daha İyi Uyumaya Yardımcı Olur

Anksiyete ve stres, uykusuzluğun yaygın nedenleridir. Kronik uykusuzluğu olan kişiler için bazı antrenman formları diğerlerinden daha sağlıklıdır ve bisiklet bu gruba girer.

Bisiklete binmek yoğun bir egzersizdir, ancak diğerlerinden farklı olarak yaralanma riski düşüktür. Bisiklete binme kan dolaşımını hızlandırır ve oksijen seviyelerini eşit olarak dağıtır. Bu, beyin fonksiyonunu iyileştirebilir ve daha dinlendirici bir gece uykusuna yol açabilir.

Uyku apnesi, kişinin dinlenme halindeyken aralıklı olarak nefesinin kesildiği yaygın bir uyku hastalığıdır. Bu, uyku düzenlerinde bozulmaya neden olur. Tüm gün boyunca migrene, düzgün düşünememe veya üzüntü duygularına neden olur.

Bisiklete binme ve yürüme gibi kardiyo egzersizleri, formda ve sağlıklı bir vücut ağırlığına ulaşmanıza ve bunu sürdürmenize yardımcı olabilir. Bu, uyku apnesi geliştirme olasılığını azaltır ve halihazırda sahip olan kişilerde semptomları hafifletmeye yardımcı olur.

Depresyon Riskini Ortadan Kaldırır

Ruh halini iyileştirip stresi azaltabileceğinden, depresyon tedavisinde sıklıkla egzersiz önerilir. Akıl sağlığınızı iyileştirmek söz konusu olduğunda, düzenli egzersiz hiç yapmamanıza tercih edilir, ancak bisiklete binmek inanılmaz derecede faydalıdır. Çoğu kişinin yapabileceği düşük etkili bir kardiyo aktivitesidir.

Bir spor salonu üyeliği ile karşılaştırıldığında, bir veya birkaç yıl boyunca çok daha uygun ve uygun maliyetli olabilir. Kendinizi kötü hissettiğinizde ve hiçbir şeyle meşgul olmak ve başkalarıyla vakit geçirmek istemiyorsanız, bisikletinize atlayabilir ve onlardan olabildiğince uzağa seyahat edebilirsiniz.

Bisiklete binmenin saf zevkinin zihni yatıştırmaya ve depresyon ve diğer zihinsel rahatsızlık riskini azaltmaya yeterli olabileceğini unutmamak gerekir.

Son sözler

Sonuç olarak, düzenli olarak bisiklet sürmek sadece sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmekle kalmaz, aynı zamanda çeşitli zihinsel sağlık yararları da sunar. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bisiklete binme bir tür rehabilitasyon olarak giderek daha fazla öneriliyor. Her derde deva olmasa da bisiklete binmek zihinsel sağlığınızı önemli ölçüde artırabilir.

Kendinizi baskı altında, endişeli hissediyorsanız veya sadece düz bir şekilde hissediyorsanız bisiklete binin. Sonuç olarak ne kadar iyi hissettiğinize şaşırabilirsiniz. Kendinizi daha iyi hissetmeseniz bile, her zaman faydalı olan bazı vücut hareketleri almış olacaksınız.

Paylaş: