ChatGPT nasıl çalışır? İşte Ayrıntılı Bir Kılavuz!

Melek Ozcelik

Bu Open AI aracının inceliklerini keşfetme

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, 2022'de de bir dizi teknolojik araç geldi ve geçti; bazıları kendine özgü bir isim yapmayı başarırken, bazıları fiyaskoyla sonuçlandı. 2023'teki mevcut trendler incelendiğinde, teknoloji pazarının şu anda ChatGPT çılgınlığı tarafından büyük ölçüde süpürüldüğü şüphesiz söylenebilir.Programın etrafındaki tüm kargaşa göz önüne alındığında, teknoloji hakkında birkaç sorunuz olabilir. Nedir? Nasıl çalışır? Kimler kullanabilir? Herkesin işini etkileyecek mi? ChatGPT'nin tam açıklaması için okumaya devam edin.İçindekiler

ChatGPT nedir?

Open AI'a göre araştırmacılar, ChatGPT'yi kullanıcılarla 'konuşma tarzında' sohbet etmek için tasarladılar ve bu da onu daha geniş bir kitleye ulaşılabilir hale getirdi. ChatGPT, web siteleri ve uygulamalar için hızlı bir şekilde program yazmaya da yardımcı olabilir.

Ücretsiz, basit kod problem çözümü sağlar. Web'den kazınan geniş veri kümelerine dayalı olarak metin algılamak ve oluşturmak için eğitilmiş algoritmalardan başka bir şey olmayan büyük dil modelleri, sohbet robotlarına farklı yapay zeka tatlarını veren modellerdir. Bundan sonra, bir cümleyi bitirmek için kelimeler sunabilirler. Ve bunun için kime itibar edilecek? Open AI adında bir San Francisco şirketi.2015 yılında Elon Musk, Sam Altman, Greg Brockman, Ilya Sutskever ve Wojciech Zaremba, yapay zeka araştırma kuruluşu OpenAI'yi kurdu. OpenAI'nin başka programları da var, ancak ChatGPT 2018'de tanıtıldı.

ChatGPT, insan yazma kalıplarıyla yanıtlar ve veriler sağlayan trafo tabanlı bir sinir ağıdır. AI, bağlamı, alaka düzeyini ve sorulara insan benzeri yanıtların nasıl üretileceğini anlamak için sonsuz miktarda metin verisiyle programlanmıştır. Dil çevirisi, özetleme, metin tamamlama, soru yanıtlama ve hatta insan diksiyonu dahil olmak üzere çeşitli dil oluşturma görevleri için ince ayar yapılmıştır.

Ayrıca okuyun: İşte ChatGPT'nin Konuşma Geçmişindeki Hata Hakkında Bilmeniz GerekenlerChatGPT hakkında kısa bilgiler!

  • ChatGPT zaten eğitilmiştir. Programın “kur ve unut” özelliği vardır, bu da programın çalışması için gerekli tüm hazırlıkların yapıldığı anlamına gelir.
  • ChatGPT çoklu görev yeteneğine sahiptir. Program, birçok dil işlevini içerdiği için çeviri, özetleme ve soru cevaplama görevlerinin hepsini aynı anda gerçekleştirebilir.
  • ChatGPT anında yanıtlar sunar. ChatGPT, çevrimiçi satın alırken bulabileceğiniz bir sohbet robotu gibi, sorulara ve görevlere nispeten hızlı yanıt verir.

Bu yeni teknoloji aracı nasıl çalışıyor?

Sözde bir sinir ağı kullanan ChatGPT, kelime seçimini iyileştirmek için yazılı materyali yorumlar. Zor görünse de, gerekli olan tüm bilgiler bilgi kodlama ve kod çözmedir. 'Nöral' ağlar olarak bilinen algoritmalar, insan beynindeki nöronların birbirleriyle nasıl iletişim kurduklarını taklit etmek için geliştirildi. Beynimizin çevreyi anlamlandırmak için önceki deneyimleri kullanması gibi, ChatGPT de olayları tahmin etmeyi ve dil kalıplarını tanımayı öğrenmek için gerçek insan etkileşimlerini kullanarak programlanmıştır.

Gerçek satış noktası, iğrenç derecede yetersiz araştırmalarımıza yanıt verme yeteneğinde yatmaktadır.Ayrıca okuyun: Siri ve Alexa Ayakta Kalamıyor: İşte Neden ChatGPT Şimdiye Kadarki En İyi Chatbot!

İşte LLM'nin ChatGPT'deki işleyişinin hızlı bir dökümü-

Bir hedef belirlenmeli

Her AI sisteminin bir amaca ihtiyacı vardır. Bu, araştırmacılar tarafından amaç fonksiyonu olarak bilinir. Karmaşık dil modellerinin çoğunun temel amacı, bir önceki metinde verilen bir dizideki bir sonraki paragrafı tahmin etmektir.

Çok fazla verinin toplanması gerekiyor

MailBot'a yazmayı öğretecek eğitim verilerinin bir araya getirilmesi gerekir. Nihai hedef, genellikle blog gönderileri, tweet'ler, Wikipedia girişleri ve haber makaleleri dahil olmak üzere milyarlarca internet sayfasını içeren devasa büyüklükte bir metin koleksiyonu oluşturmaktır.

İlk başta verilerin, modelimize girebilmesi için sözcükler, ifadeler ve hatta tek tek harfler olabilen belirteçlere bölünmesi gerekir. Yönetilebilir parçalara bölünmüş metin, modeller tarafından daha kolay analiz edilebilir.

Sinir ağının eğitilmesi gerekiyor

Model, kalıpları ve ilişkileri tespit ederek verileri belirteç belirteç olarak analiz edecektir. 'Sevgili' ifadesinin yanında 'Saygılarımla' ifadesinin genellikle adınızdan önce geldiği fark edilebilir. yapay zeka bu kalıpları fark ederek tutarlı mesajların nasıl oluşturulacağını öğrenir. Model, kalıpları ve ilişkileri tespit ederek verileri belirteç belirteç olarak analiz edecektir. 'Sevgili'nin ardından genellikle bir adın geldiğini veya 'Saygılarımla'nın genellikle adınızdan önce geldiğini fark edebilir. yapay zeka bu kalıpları fark ederek tutarlı mesajların nasıl oluşturulacağını öğrenir.

Transformatör modeli, bu kalıpları algıladığında, insan dilinin son derece karmaşık bir matematiksel tanımı olan bir harita oluşturur. Sayısal değerler olan parametreleri kullanarak bu bağlantıları takip eder. Günümüzün en iyi L.L.M.'leri bile yüz milyarlarca parametre veya daha fazlasını içerir.

Ayrıca okuyun: Site Kategorileri Metinleri: SEO Teknikleri

sarmak için

ChatGPT gerçekten de burada kalması gereken oldukça öne çıkan bir teknoloji aracıdır. Bu nedenle, işlevlerini öğrenmek son derece önemlidir.

Aşağıdaki yorum bölümünde düşüncelerinizi bize bildirin ve ziyaret etmeyi unutmayın. Trendingnewsbuzz daha akıllara durgunluk veren güncellemeler için

Paylaş: