Dişim Yok Seçeneklerim Nelerdir?

Melek Ozcelik

Birkaç dişinizi kaybettiyseniz ve diş sağlığınızı iyileştirmenin yollarını arıyorsanız, piyasada çeşitli çözümler mevcuttur. Diş sorunlarınız olduğunda, estetiğinizin bir kısmını büyük ölçüde kaybetmişsinizdir ve gülümsemeleriniz önemli görünmeyebilir.Benlik saygınız, nasıl yediğiniz, başkalarıyla nasıl etkileşime girdiğiniz ve diş rutininiz varsa, dişlerinize nasıl baktığınız gibi bundan etkilenebilir. Neyse ki, birkaç diş prosedürü bu sorunu çözebilir ve görünümünüzü ve gülümsemenizi eski haline getirebilir.Diş sağlığınızı geri kazanmak için aşağıdaki dört seçenekten herhangi biri kullanılabilir…

  • Herhangi Bir Eylemde Bulunmaktan Kaçının
  • Diş Köprüsü
  • Tam veya Kısmi Protezler
  • Diş implantları

İçindekiler

Herhangi Bir Eylemde Bulunmaktan Kaçının

Herhangi bir hasarlı veya eksik dişiniz varsa, bu muhtemelen yapabileceğiniz en basit işlemdir. Şimdi ağzınızdan bazı dişler eksik olarak çıkıyorsunuz ve normal aktivitelerinize devam ediyorsunuz. Neredeyse stressiz ve inanılmaz derecede ekonomik olmasına rağmen, bu çözümün birçok dezavantajı vardır.İlk olarak, hiçbir şey yapmazsanız, ağzınızda boşluklar oluşacak ve gülümsemenizi ve görünümünüzü olumsuz yönde etkileyecektir.

İkincisi, en sevdiğiniz yemeklerden vazgeçmekten başka seçeneğiniz olmayacak çünkü bu diş sorunu ağzınızdan girenleri ve çıkanları etkileyecektir.

Son olarak, ağzınızda rahatsızlık hissedeceksiniz ve net bir şekilde konuşmakta zorlanabilirsiniz. En kötü durumlarda, eksik dişlerin bıraktığı boşluklara yakındaki dişler patlayabilir ve diş eti sorunlarına yol açabilir.Ancak yukarıdaki yansımalarla yaşayabiliyorsanız, sessiz kalmaktan çekinmeyin. Ancak, diş sorunlarınız için uygun bakımı istiyorsanız, aşağıda daha ayrıntılı olarak ele alınacak olan, seçebileceğiniz üç diş prosedürü vardır.

Diş Köprüsü

Bir diş köprüsü, birkaç dişinizi kaybettiyseniz göz önünde bulundurmanız gereken uygun fiyatlı ancak etkili bir diş tedavisidir. Bu diş hekimliği tekniğinin arkasındaki fikir, ağıza yerleştirilen takma dişleri doğal dişlerle desteklemektir.

Kep yapılabilmesi için doğal dişlerin takma dişlere yakın olması ve törpülenmesi gerekir. Bazen takma diş olarak da adlandırılan pontik diş, taç tepeye yapıştırıldıktan sonra desteklenir ve sabitlenir.Kırılmaya yatkın büyük bir dolgu olduğunda bu yaklaşım işe yarar. Pontus dişleri oldukça esnektir, ancak uzun süre dayanabilmeleri için iyi korunmaları gerekir.

Tam veya kısmi protezler

Aşağıdaki protez türlerinin her ikisi de kısmi ve tam protezler içerir ve dişle ilgili sorunlar için basit düzeltmelerdir. Bu diş operasyonu sırasında hasarlı doğal dişlerin yerini pontik dişler alır.

Protezleri oluşturmak basittir ve onları elde etmek basittir. Sadece birkaç dişin değiştirilmesi gerektiğinde, bölümlü protezler kullanılır; çenenin tamamının değiştirilmesi gerektiğinde tam protezler kullanılır.

Metal bir yapı, metal veya plastik bir çerçeve ile yerinde tutulduğu ve bu çerçeve ile desteklendiği için, güldüğünüz zaman bu takma dişler görünür hale gelir. Bu çerçeve herhangi bir noktada çıkarılabilir, ancak bunu yapmak dikkatsizce yapılmamalıdır; bunun yerine dişleri korumak için yapılmalıdır.

Bununla birlikte, bu çerçeve, diş eti dokusunu ve ağzın çatısını da kapsasın ya da kaplamasın, pontik dişlerin yerleşmesine yardımcı olmak için harika bir iş çıkarır. Bu seçeneği tercih ederseniz, diş hekiminiz takma dişlerin bakımı hakkında bilgi verecektir.

Kısmi ve tam protezlerin, dişlerinizi çok az kullandığınız veya hiç kullanmadığınız gecelerde yapılması gereken sürekli bakım gerektirdiğini unutmayın.

Diş implantları

Göre Dentakay Uzmanlar, diş sorunları için en iyi tedavi diş implantlarıdır. Stabilitesi, etkinliği ve dayanıklılığı nedeniyle, bu tedavi bazen doğal dişlere en yakın şey olarak kabul edilir.

Bu implantı oluşturmak için boşluğu doldurmak için kullanılan sağlam bir kaplama olan titanyum kullanılır. Diş implantları, kökün yerini doğrudan aldıkları için yaygın olarak kullanılmaktadır; bu, henüz başka hiçbir diş prosedürünün eşleşemediği bir başarıdır. Dental implantların başarısındaki ana faktör budur.

Bir dişin tabanı köküdür, ancak kuronun görünen kısmı (beyaz, kahverengi vb.) sıklıkla fark ettiğiniz şeydir. İmplantlar, çene kemiğine sıkıca yerleştirildiğinde ve orijinal dişlerle sorunsuz bir şekilde kaynaşacak şekilde tasarlandıklarında yeni kök (temel) olur.

Bir kez yapıldığında, implantlar sağlam, uzun ömürlü ve stabildir ve size doğal dişlere sahip olduğunuz hissini verir. Diş implantları rahatsızlık vermedikleri için harikadır, ancak implantlar metalden yapılmışsa bazı kişilerde alerji gelişebilir.

Ayrıca, özgürce ve kolayca fırçalayabilir, yıkayabilir ve günlük diş hekimliği uygulamanıza devam edebilirsiniz. Operasyon sıklıkla tam ağız diş restorasyonu olarak anılsa da işlemi tamamladığınızda gülüşünüz, görünümünüz ve dişlerinizdeki boşluklardan kaynaklanan düşük özgüveniniz iyileşecektir.

Protez ve diş implantları arasında seçim yapmak

Protezler ve diş implantları, eksik dişleri onarmak ve değiştirmek için kullanılabilecek iki diş prosedürüdür. Doğal dişler gibi oldukları ve dişle ilgili sorunlara uzun vadeli bir çözüm sundukları için diş implantlarının övünme hakları vardır.

Ancak protezler daha uygun fiyatlı ve kullanışlıdır ve işlem sadece birkaç gün sürer. Mali durumunuz, hangi seçeneğin sizin için en iyi olduğunu belirleyecektir. zengin misin Mali açıdan istikrarlı değilseniz, takma diş yaptırın, ancak finans oradaysa, çadırınızı diş implantlarıyla kurun.

Çözüm

Eksik dişler nedeniyle diş hijyeninizi yeniden sağlamanız gerekip gerekmediğini seçmek için birkaç diş seçeneğiniz vardır. Diş implantları, kısmi veya tam protezler ve diş köprülerinden oluşurlar.

Paylaş: