Doğu'ya gidecek öğretmenler tedirgin

Melek Ozcelik

Doğu ve Güneydoğu illerinde yaşanan terör olayları nedeniyle bu illerde görev yapacak öğretmenler kara kara düşünüyor. Bazıları rapor alarak bölgeye gitmek istemiyor.

2015-2016 eğitim-öğretim yılı pazartesi günü başlıyor. Ancak Doğu ve Güneydoğu illerinde yaşanan terör olayları nedeniyle bu illerde görev yapacak öğretmenlerin tedirginlikleri devam ediyor.

BİRÇOK ÖĞRETMEN RAPOR ALDIBazı okulların ateşe verilmesi sonrası bölgede görevli birçok öğretmenin görev yerine gitmemek için rapor aldığı biliniyor. Eğitim Bir-Sen Malatya Şube Başkanı Kerem Yıldırım, devletin bölgede görev yapan öğretmenlerin can güvenliğini sağlaması gerektiğini belirtti.

'BAKANLIKLARIN BİR AÇIKLAMA YAPMASI LAZIM'

Okulların açılması ile birçok sorunun da beraberinde geleceğini belirten Yıldırım, en önemli problemlerden birisinin de terör olaylarının daha yoğun yaşandığı bölgelerdeki okulların durumları ile alakalı olduğunu ifade etti. Buralarda görev yapan öğretmenlerin can güvenliğinin nasıl sağlanacağı konusunda bir güvencenin olmadığını belirten Yıldırım, 'Teröristler yarın okullara saldırdığında ya da okulları yakmaya başladığında güvenliği kim sağlayacak gibi sorular var. Bizleri birçok öğretmen arkadaşımız arıyor ve diyorlar ki 'Biz nasıl gideceğiz?' İşte Yüksekova'da görevli arkadaşlarımız var. 'Yarın bizim can güvenliğimiz nasıl sağlanacak?' Dolayısıyla bu çok büyük soru işareti olarak duruyor. Bu konuda yöneticiler gerekli önlemleri mutlaka almalıdır. Öğretmenlerin ve öğrencilerin can güvenliği sağlanmalıdır. Ama bu konuda bizi yönetenlerin özellikle valilikler başta olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı'nın İçişleri Bakanlığı'nın bir açıklama yapması lazım. Aldıkları tedbirlerle ilgili bir duyuru yapmaları lazım.' şeklinde konuştu.

'BU ARKADAŞLARIN CAN GÜVENLİĞİ NASIL SAĞLANACAK?'

Geçtiğimiz günlerde Doğu'da bir okulun yakıldığını hatırlatan Yıldırım, 'Şu anda okullar tatil olduğu için herhangi bir can kaybı söz konusu olmadı. Ama okullar açılında yüzlerce öğrenci okulda olacak. Bin kişi 2 bin kişi okullarda olacak. 80-100 öğretmenin görev yaptığı okullar var. Bu arkadaşların can güvenliği nasıl sağlanacak? Belki asker, polisler ellerinde silah olduğu için kendi güvenliğini sağlıyorlar. Bu anlamda kafalarda müthiş bir soru işareti var. Tedirginlik var. Bu soru işaretlerinin mutlaka giderilmesi gerekiyor.' dedi.

Sendikalarını arayan çok sayıda öğretmenin, can güvenliği endişesi ile Doğu'daki görev yerlerine gitmeye çekindiklerini söyleyen Yıldırım, 'Bizleri arayan arkadaşlarımız 'Canımız her şeyden daha önemlidir.' diyorlar. Bu nedenle de rapor almak istiyorlar. Yani devlet yetkililerinin güvenliği sağlayacağız diye bir açıklama yapması gerekiyor. Yani yarın öğretmenlerimizin kaçırılmayacağına dair bir garantiniz var mı?. Bu nedenle vatandaşlarımızın endişelerini anlamamız lazım. Tabi herkes rapor alamaz bir kısmı gidecek mecburen. Ama genel olarak öğretmenlerin kanaati şu: Güvenlikte sıkıntı olmazsa, bize can güvencesi verilirse görevimizin başında olmak istiyoruz diyorlar.' diye konuştu.

Sondakika.com