e-Okul Veli Bilgilendirme Uygulaması Bildirim Gönderecek

Melek Ozcelik

Yeniden Tasarlanan e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Uygulaması Velilere Bilgilendirme Gönderecek

Veliler Sınav ve Proje Bilgileri, Not Bilgileri, Ders Programı, Devamsızlık Bilgileri, Nakil İşlemleri, Yerleştirme ve Sınav Bilgileri, Okul duyuruları, Okuduğu kitaplar gibi bilgileri sistem sayesinde anlık olarak takip edebilmektedir.

Türkiye'nin en çok kullanılan mobil uygulamalarından olan e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi yenilendi. Uygulamaya, velilere bildirim gönderme özelliği kazandırıldı. 

Yaklaşık 50 milyon mobil cihaza kurulu e-Okul uygulamasının, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından yenilenen versiyonu hizmete girdi. Tüm velilere ücretsiz olarak sunulan hizmet, bir öğrencinin okula kaydından başlayarak mezuniyetine kadar olan tüm sürece ilişkin bilgileri içeriyor. Mobil uygulama üzerinden e-karne, yazılı ortalamaları, not, nakil, devamsızlık, merkezi sınav, takdir, teşekkür gibi alınan belgeler, haftalık ders programı bilgilerine kolayca ulaşılabiliyor.Velilere bildirim gelecek

Mobil uygulama ile velilerin öğrencilerinin durumlarını kolayca takip edebilmeleri ve öğrenme sürecine etkin olarak katılmaları hedefleniyor. Yeniden tasarlanan e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi, kullanıcı deneyiminin kalitesini artırmasının yanında Android veya iOS kullanıcılarının alışık oldukları platforma özgü kullanıcı arabirimi standartlarıyla donatıldı.Sistemde, yeni bir uygulama olarak velilere bildirim gönderme özelliği kazandırıldı. Bildirim özelliğiyle öğrenci devamsızlıkları gibi bilgilerin anında velilere ulaştırılması sağlanacak. Uygulamayla eğitim süreçlerinin iyileştirilmesi ve devamsızlık oranlarının düşürülmesi hedefleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı'nda sunulan her türlü hizmete yönelik iş ve işlemler, elektronik ortamda yapılarak e-Okul, MEBBİS, Doküman Yönetim Sistemi (DYS), Eğitim Bilişim Ağı (EBA), e-Yaygın, Açık Öğretim Kurumları, e-Personel gibi farklı sistemler kullanıyor. Daha önce her bir sisteme farklı platformlardan giriş yapılırken bu yıl yapılan iyileştirmeyle elektronik hizmetlerin tamamına aynı platformdan ve tek bir şifreyle girilebilmesi sağlandı. Ayrıca söz konusu platformun e-Devlet ile entegrasyonu tamamlandığı için e-Devlet şifrelerinin de kullanabilmesine imkan tanındı. Çalışmalar, 2023 Eğitim Vizyonu'ndaki 'mevcut bilgi sistemlerinin entegrasyonu ve veriye dayalı yönetim anlayışı çerçevesinde süreçlerin iyileştirilerek başta okullar olmak üzere tüm yönetim kademelerinde bürokratik iş yükünün azaltılması' hedefi doğrultusunda yapılıyor.

Google Playda MEB E-OKUL VBS

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan Resmi Mobil Uygulamadır. 

Türkiye’de örgün Eğitimde bulunan tüm çocukların velilerinin kullandığı sistemdir. Veliler Sınav ve Proje Bilgileri, Not Bilgileri, Ders Programı, Devamsızlık Bilgileri, Nakil İşlemleri, Yerleştirme ve Sınav Bilgileri, Okul duyuruları, Okuduğu kitaplar gibi bilgileri sistem sayesinde anlık olarak takip edebilmektedir.

Uygulamada Yenilikler:

1. Daha iyi bir kullanıcı deneyimine kavuşmuştur. Kullanıcı deneyimi kalitesini arttırarak, kullanıcıların alışık oldukları platforma özgü kullanıcı arabirimi standartlarını karşılamaktadır.

2. Bildirim özelliği eklenmiştir.

MEB E-OKUL VBS Uygulamasını İndirmek için TIKLAYINIZ

Uygulama İle İlgili Bazı Yorumlar:

Şu ana kadar uygulama ile ilgili yaklaşık 225 bin yorum yapılmış.Bunlardan sadece bir kaçı

*Not bilgileri arayüzü berbat olmuş! Eskisi gibi liste halinde olsun. Bunu ne sebeple yaptıysanız, bilmiyorum. Umarım alışırız. Ayrıca; manuel olarak fotoğraf ekleyebilme özelliği gelirse, çok iyi bir uygulama hâline gelir. (Yorumlarımızı lütfen dikkate alın!)

*Son güncelleme çok güzel olmuştu fakat güncelleme yaptıktan sonra notlarımı göremiyorum. 'Uygulama bir hatayla karşılaştı' diye bi hata çıkıyor notlarımı görmek istediğime. Bir an önce bu sorunu çözerseniz sevinirim. Cihazımın Android versiyonu 4.4.4 belki yardımcı olur bu bilgi.

*Not bölümünün düzenlenmesi lazım.Hepsini tek ve düzgün bir liste haline getirilirse daha kolay olurdu.Her derse ayrı ayrı basıp bilgilere ulaşmak sıkıntı.Bazı öğrenciler özellikle lise öğrencilerinin 10 dan fazla dersi olabiliyor.Bu şube ortalaması bölümü içinde geçerli.Bu yüzden uygulamanın gözden geçirilip yeniden tasarım düzenlemesi yapılması lazım.Gereğini arz ederim. Onun dışında saçma salak yorum yapan kullanıcıları susturun.Gerçekten çok saçmaladılar.Yorumlarda küfür bile var!

*Tüm dersler solda sütun kısmında, öğrencinin aldığı not ile sınıf ortalaması ise dersin isminin olduğu satırda olsa daha güzel olurdu. Ders notlarını ve ortalamayı görmek için sayfayı sola sağa kaydırmak gerekiyor. Bütünü göremiyorsunuz.