Eğitim-Bir-Sen LYS ve TEOG Yerleştirme Konusunda Adım Atmalı!

Melek Özçelik


LYS ve TEOG'da okul notlarında ciddi haksızlıkla ilgili Eğitim-Bir-Sen'den ciddi itiraz geldi.Bu itirazın gelmesi yeterli değil.Eğitim-Bir-Sen şube başkanının bu kadar net tespitinden sonra LYS ve TEOG Yerleştirme Konusunda Ciddi Adım Atmalı

Eğitim-Bir-Sen İstanbul 3 Nolu Şube Başkanı Erol Ermiş öylesine önemli bir noktaya parmak bastı ki...Ağzına,yüreğine kalemine sağlık...

Bu noktada Eğitim-Bir-Sen'in okul notları konusunda ciddi adım atması gerekiyor.Erol Bey'in belirttiği gibi not adaletsizliği hem LYS hem de TEOG'da çok ciddi haksızlıklara neden oluyor.Bunun önüne geçilmesi gerekiyor bir şekilde.Ya özel okullara ciddi takip getirilmeli yada okul notlarının etkisi kaldırılmalı.Neyse sözü daha fazla uzatmadan Eğitim-Bir-Sen İstanbul 3 Nolu Şube Başkanı Erol Ermiş'in sözlerini aynen paylaşalım:'Her yıl TEOG YEP ve LYS sonuçları açıklanınca hep aynı şeyi tartışıyoruz: Okul notlarının yerleştirmeye esas puana etkisi. Okul puanlarının yerleştirmeye esas puana eklenmesinde zaman zaman değişiklik yapılsa da tartışma bitmiyor. Tartışmanın fitilini özel okullar ile devlet okullarında verilen notlar arası farklılık ateşliyor.

Özellikle TEOG YEP’i baz alarak konuşacak olursak karşımıza genelde şöyle bir durum çıkıyor: Devlet okullarında bütün soruları doğru cevaplayan öğrencilerden pek azı YEP’ten tam puan alabilirken özel okullarda okuyup da bütün soruları doğru yapanların çoğunluğu tam puan alıyor. Neden peki? Devlet okullarında öğrencinin bütün notlarının 100 olması nadir bir durumken özel okullarda olağan kabul ediliyor. Hal böyle olunca özel okullarda okuyan öğrenciler, hem Orta Öğretim Okullarına hem de Üniversiteye girişte çok daha avantajlı oluyorlar. Bu durum karşısında devlet okullarında okuyan öğrenciler ve aileleri haklı olarak isyan ediyorlar.

Özel okulların bol kepçe not verme alışkanlığı sadece tam puan alırken değil bütün sıralamada etkili oluyor. Okul notu yüksek olan öğrenci aynı neti olan ve okul puanı düşük öğrencinin sıralamada çok çok üzerine çıkıyor ve yerleştirme esnasında çok avantajlı hâle geliyor. Sistem, parası olanın çok daha avantajlı olduğu bir sisteme dönüşüyor.

Meselenin vahametini ortaya koymak için LYS’den bir örnek vermek istiyorum: Diploma notu 80 olan öğrencinin yerleştirme puanı hesaplanırken ham puanına 48 puan ilave edilirken, diploma notu 100 olan öğrenciye ise 60 puan ekleniyor. 12 puanlık fark, sıralamada inanılmaz bir fark oluşturuyor ve kazanılan okul noktasında muazzam derecede belirleyici oluyor. Burada can alıcı soru şu: Devlette diploma notu 80 olan öğrenci özele gitseydi diploma notu yüz olur muydu? Bu soruya Türkiye’de eğitim gerçeğini bilen herkesin cevabı EVET’tir.

Örnekleri çoğalttıkça birilerinin nasıl bir vebalin altına girdiği daha iyi anlaşılıyor. Bu vebali daha fazla taşımak istemeyenleri göreve çağırmak bizim görevimiz. Vebalden kurtulmak için binbir güzel yol bulunur. Yeterki istensin.

MEB, paydaş kurum ve kuruluşları bir araya getirsin, çözüm bulunsun ve memleketin çocukları arasındaki adaletsizlik de bitsin.'

Devlet okullarında görev yapan tüm öğretmenlerin bu görüşün altına imza atacağından ogretmenler.com olarak eminiz.Bu nedenle Eğitim-Bir-Sen'in bu konuya el atması gerektiğini düşünüyoruz.