Eğitim Bir-Sen Müdür Yardımcılığı Sınav Kitabını Hazırladı

Melek Ozcelik

Eğitim Bir-Sen Müdür Yardımcılığı Sınavı Kitabını Hazırladı.Konuyla İlgili Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Sayın Şükrü KOLUKISA açıklama yaptı.

Bakanlık ortaya koyduğu bir yönetmeliği uzun süre uygulamakta istikrar gösteremiyor. Dolayısıyla her değişiklik yeni mağdurlar ve yeni talepler doğurmaktadır. Sistemin bu şekilde karmaşıklaşması mağduriyetler doğurmakla birlikte bu durumları herkes hayatında birkaç kez yaşıyor. Kolektif olarak bir sistem öngörmemiz gerekir. Müdür yardımcılığı nasıl olacaksa bunun oturulup uzun yıllar kullanılabilecek şekilde yazılması ve standart hale getirilmesi gerekir. Müdür yardımcılığını, okul yönetimi politikalarından bağımsız olarak ele almak, okul yönetimi konusunda istikrarlı ve sağlam bir sistem getirmeksizin müdür yardımcılarının nasıl seçileceği ve görev sürelerinin kaç yıl olacağı gibi ayrıntılar üzerinde oyalanmak, yarardan çok zarar getirecek bir yöntemdir.

Bir yıl önce tamamen okul müdürünün inhası ile müdür yardımcısı görevlendirilirken, bir yıl sonra tamamen farklı bir durum, puan üstünlüğüne göre görevlendirme söz konusudur. Bu büyük farklılıklar insanların yıpranmasına, yorulmasına neden olmaktadır.

Dört yılda bir sınav olması ile ilgili; alanlarda biz, başkanımız, diğer arkadaşlarımız illerde yöneticileri dinlemekte. Yapılan eleştiriler, öneriler doğrultusunda genel merkezde değerlendirme yaptığımızda, 4 yılda bir sınav olması öğretmenlerde (müdür yardımcıları ya da olmak isteyen) huzursuzluk meydana getirmektedir. Bu durum makul ya da uygulanabilir görülmemekle birlikte öğretmenler tarafından da hoş karşılanmamaktadır.
Bakanlığın bunu tekrar gözden geçirmesi gerekmektedir.

Yine de ortada uygulanmak zorunda olan bir yönetmelik ve bunun getirdiği bir sınav zorunluluğu var. Eğitim-Bir-Sen olarak üyelerimizi bu sınava hazırlamak ve başarılı olmaları için gereken donanımın sağlanmasında kendilerine yardımcı olmak, süreklilik kazanan politikalarımızdan biridir.
MEB Müdür Yardımcılığı Sınavı Hazırlık Kitabı (Eğitim-Bir Sen) -İNDİRİN


Müdür Yardımcılığı Sınavı Kitabını Hazırladık, Baskı Aşamasındadır. En kısa sürede müdür yardımcılığı sınavına hazırlanmak isteyen öğretmenlerimiz için şubelere göndereceğiz.Eğitim-Bir-Sen kariyer anlamında her zaman üyelerinin yanında olmuş ve bu ihtiyacı kurs, kitap, uzaktan eğitim gibi hizmetlerle karşılamıştır. Bu konuda çok boyutlu, çok katmanlı refah artışı, akademik sendikacılık, kardeşliğin pekişmesi gibi bir anlayışımız vardır.
Kamuhaber7.com

Paylaş: