Eğitim-İş: TEOG Başarısında Soru İşaretleri

Melek Özçelik


2. Dönem Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemi (TEOG) merkezi ortak sınavlarına 1 milyon 185 bin 328 öğrencimiz katılmıştır.

1.Dönem TEOG sınavlarında ortalama başarının düşük olması nedeniyle 2.Dönem TEOG sorularının bilinçli olarak kolay hazırlandığı tüm kamuoyu tarafından bilinmektedir. Bugüne kadar yapılan TEOG sınavlarında iki bin ile dört bin arasında öğrencimizin 120 sorunun tamamını doğru yapabildiği bilinen bir gerçektir. Milli Eğitim Bakanlığı 1.dönem TEOG’daki düşük başarı ortalamasını yükseltebilmek için ikinci sınavın sorularını kolay hazırlatmıştır. Bu nedenle de sendikamızın araştırmalarına göre; 2.Dönem TEOG’ta yaklaşık 15 bin öğrenci 120 sorunun tamamını doğru yapmıştır. Buradaki sorun çocuklarımızın soruların tamamını doğru yapabilmesi değil Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapay bir başarı hikayesi yazma girişimidir. Ölçme-değerlendirmede tutarlılık önemli bir süreçtir. Tutarlılık ölçme aracının birkaç kez uygulandığında benzer sonuçları vermesi düzeyidir. Tüm TEOG sonuçları incelendiğinde soruların tamamını yapanların sayısı yaklaşık 4 bini geçmez iken son sınavda 15 bin öğrencinin soruların tamamını doğru yapması sınavın tutarlılığını şüpheli hale getirmiştir.

Önceki süreçlerde Milli Eğitim Bakanının PISA sonuçlarına göre başarılı olduğumuzu ima etmesi hâlâ hafızalardadır. Ayrıca 2012 PISA sınavlarının sonuçları ile ilgili değişikliğe gidilmesi hususunda bir Müsteşar Yardımcısı tarafından Ölçme Değerlendirme Dairesi’ne baskı yapıldığı bilinen bir gerçektir. Ülkeyi 15 yıldır yöneten iktidar “Eğitimin Niteliğini” reel olarak yükseltmek yerine günü kurtaracak politikalarla yön bulmaya çalışmaktadır.Tüm bu yaşananların yanı sıra son TEOG sınavlarındaki kopya söylentileri sınavın güvenirliğine gölge düşürmüştür.

Hatırlanacağı üzere; 2011 yılındaki Açıköğretim Lisesi ve Meslek Açık Öğretim Lisesi Sınavlarında; Ankara, Mardin, Ağrı, Batman, Şırnak, Bartın, Şanlıurfa, Siirt, Diyarbakır, Bitlis başta olmak üzere 42 ilde, 669 sınıf ve cezaevi salonunda kopya çekildiği saptanmıştır.

2016’daki Açıköğretim Lisesi Sınavlarında da Siirt ve Mardin’de sınava giren çok sayıda öğrencinin cevapları önceden edindiği, hukuken ispatlanmıştır.

Ayrıca 2010 KPSS skandalı hala sıcaklığını korumaktadır. Sınavlarda olağanüstü tedbirler alındığı, öğretmen arkadaşlarımızın üzerlerinin didik didik arandığı, alyans ve küpelerinin bile çıkartıldığı tarafımızdan bilinmektedir. Alınan bu tedbirlere rağmen sınav sonuçlarının şaibeli hale gelmesi düşündürücüdür.

Şaibeli durumları başarı gibi göstermek ise aynı sınava giren ve kendi imkanlarıyla hazırlanan öğrencilere, hem onları okutmak için bin bir fedakarlık gösteren velilerine, hem de her öğrencisini eşit biçimde bu sınava hazırlamaya çalışan öğretmenlere hakarettir.

‘Sınav güvenliği’ denildiğinde, sadece sınavda görev alan öğretmen üzerinden tedbir almayı anlayan zihniyet, organize kopya zihniyetinin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Eğitim-İş olarak, yıllarca cemaatin dershanelerinde/yurtlarında/evlerinde kalan öğrencilere sınav sorularının verildiğini haykırıp durduk; gelgelelim bu çığlığımız ancak AKP ile cemaatin araları açılınca yankı buldu.

Milli Eğitim Bakanlığı, TEOG’la ilgili yaşanan tüm sorunlarla ilgili, öğretmen ve öğrencilerimizin haklarının korunması, bulanıklığın ortadan kalkması, vicdanların rahatlaması amacı ile ivedilikle kamuoyuna bilgi vermelidir.

Eğitim politikaları, bilimsel temelde yeniden ele alınmalı sınava, yarışmaya dayalı eğitim sisteminden vazgeçilerek geleceğimizin asosyal, sorup sorgulamayan, çocukların yaşamalarına engel temelden hızla arındırılmalıdır.

Eğitim-İş