Eğitim Teşviği-Desteği Nasıl Alınır?

Melek Özçelik

Eğitim Teşviği Nasıl Alınır?

Eğitim bireylerin hayatında sürekli var olacak olan ve sınırı olmayan bir süreçtir. Eğitim felsefesini süreç haline getiren ve bölümlere ayıran şey ise eğitim kurumları ve devlet tarafından vatandaşlara anayasa ile tanınan aynı zamanda da temel haklar arasında yer alan eğitim hakkının alınmasıdır. Bireyler eğitimi hayatlarının çok farklı yerlerinde kullanabilirler ve bulabilirler. Bunun için yalnızca öğrenmeye açık ve istekli olmaları gerekir. Toplum içinde her birey kendi kişisel eğitiminden sorumludur. Bunu öncelikle kendisine olan saygısı daha sonra da topluma olan saygısı ve sorumlulukları gereği yapmalıdır.

Eğitime Verilen Destek ve Teşvikler

Eğitim hakkı herkes tarafından desteklenen ve saygı duyulan bir hak olsa da sadece manevi destek bazı durumlarda yeterli olmamakta özellikle devlet kurumları tarafından eğitim görmek isteyen kişilere verilecek maddi destek kişilerin hayatında büyük rol oynamaktadır. Eğitim süreci yalnızca okul hayatında değil iş hayatında de devam etmekte bu yüzden destekler de hem okul hayatını hem de iş kapsayacak şekilde planlanmalıdır.

Özel Okullar İçin Eğitim Desteği

Özel okul olarak bilinen ve eğitim faaliyetlerini yıllık belli bir ücret karşılığında veren milli eğitim bakanlığına bağlı olarak çalışan özel eğitim kurumları, öğrencilerin bu okullarda daha rahat okuyabilmesi ve bu okulları da tercih edebilmesi için devletten teşvik talebinde bulunmuşlar bu talep de hükümet tarafından olumlu yanıtlanmıştır. Özel okullar için verilen eğitim teşviki için milli eğitim bakanlığı her yıl bir kılavuz yayınlar ve ağustos ayında her öğrencinin okuduğu devlet okuluna başvuruda bulunması istenir. Ağustos ayı sonlarında ise teşvik almaya hak kazanan öğrenciler ve teşvike konu olacak okulların listesi açıklanır. Teşvik almaya hak kazanan öğrenciler teşvik verilecek özel okullara tercih yöntemi ile başvuru yapar ve eylül ayı başlarında tercih sonuçları açıklanır. Tercih ettiği okula kayıt yaptıran öğrencinin eğitim teşviki öğrenim süresi boyunca devam eder. Süreklilik anlamında önemli bir teşvik olan eğitim teşvikinin uzun yıllar daha devam edeceği konuşulmaktadır.

Eğitim Teşvikleri Ne Kadar?

Eğitim teşviki için her yıl öğrencilere ve ailelere ödenen miktar değişmekle birlikte güncel 2017 teşvik miktarları ise ana sınıfı için yıllık 2680 TL, ilkokul için yıllık 3220 TL, ortaokul için yıllık 3750 TL, temel lise için yıllık 3220 TL, anadolu lisesi için ise yıllık 3750 TL olarak belirlenmiştir. Bu fiyatlar özel okulların eğitim masrafları yanında az bir miktar kalsa da teşvikten yararlanarak özel okulu tercih edenlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazladır.