Fatih Projesi - Etkileşimli Sınıf Yönetimi Kursu (Uzaktan Eğitim) Kılavuzu

Melek Ozcelik

MEB Fatih Projesi kapsamında tüm öğretmenlere Etkileşimli Sınıf Yönetimi Kursu'nu uzaktan vermeye başladı.

Bu nedenle okullara yazı göndererek 2016 yılında açılacak olan Etkileşimli Sınıf Yönetimi Kursu'na öğretmenlerin MEBBİS hizmetiçi modülünden uygun oldukları tarihler için başvuru yapmalarını istedi.Zaten geçtiğimiz günlerde MEB bu konuda şu bilgilendirmeyi yapmıştı:'2016 yılında FATİH Projesi kapsamında yapılan eğitimlerin büyük bir bölümü uzaktan eğitim yöntemi ile yapılacaktır. Eğitimler öncelikli olarak projenin 1. faz okullarında görevli öğretmenler olmak üzere tüm öğretmenlere açıktır. Yeni hazırlanan Etkileşimli Sınıf Yönetimi Eğitimi içerisinde; Eğitimde Teknoloji Kullanımı, EBA Ders ve EBA V sınıf konuları bulunmaktadır. Ayrıca yapılacak uzaktan eğitimler yeni bir yöntem olarak uygulama destekli yapılacaktır. Eğitime katılacak öğretmenler eğitimin ikinci haftasında öğrencileri ile birlikte EBA, EBA Ders veya EBA V sınıf uygulaması yapacaktır. Bu uygulamaya okulundaki BT Rehber öğretmeni veya görevli fatih projesi eğitmenleri destek verecektir.'

FATİH Projesi Uzaktan Eğitimleri

* Etkileşimli Sınıf Yönetimi Eğitimi
* Biliçli Güvenli İnternet Kullanımı Eğitimi
* Ağ Alt Yapısı Semineri
* Teknoloji Destekli Matematik EğitimiKonuyla ilgili öğretmenlere yapılan duyuru örneği

'Fatih Projesi Etkileşimli Sınıf Yönetimi Kursu uzaktan eğitim şeklinde yapılacaktır. Belirtilen tarihlerden size uygun olan tarihteki kursa MEBSİS sistemine girerek Hizmet İçi Eğitim Modülünden kaydınızı yapabilirsiniz. Kurs başvurunuz onaylandıktan sonra “ lms.eba.gov.tr ” adresinden belirtilen süre içerisinde kursa katılabilirsiniz. Kurs sonunda internet üzerinden sınav yapılacaktır. Sınav hakkınız 1 adettir. Bundan dolayı kursu dikkatli dinlemek gerekmektedir. Kurs başvuru tarihi olarak seminer dönemlerini seçmeniz zaman ve sinerji açısından daha uygun olacaktır.

Not: Bu sınava katılmayanlar Fatih Projesi Teknoloji Kullanımı Kursu seminerine katılmak zorundadır. 'Görünen o ki;tüm öğretmenler uzaktan eğitim sisteminden yararlanabilmeleri için bu sistemi bilmeleri gerekiyor.Biz de bu nedenle bu konuda bir rehber hazırlamayı uygun gördük.

FATİH PROJESİ - ETKLEŞİMLİ SINIF YÖNETİMİ KURSU (Uzaktan Eğitim) KULLANIM AŞAMALARI-KILAVUZU1) Etkileşimli Sınıf Yönetimi Kursu (Uzaktan Eğitim) lms.eba.gov.tr adresinden yapılmaktadır. Lütfen tarayıcı olarak Google Chrome yâda Mozilla Firefox kullanınız.
2) Tarayıcınızın adres satırına “lms.eba.gov.tr“ yazıp Enter tuşuna bastığınızda aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız.

3) Buradan “GİRİŞ” linkine tıklamanız gerekmektedir.
4) Linke tıkladığınızda aşağıdaki ekran ile karşılaşırsınız.5) Burada “Kullanıcı Adınız” kısmına TC kimlik numaranızı, “Şifreniz” kısmına da eba şifrenizi girmeniz gerekmektedir.
6) Eğer eba şifrenizi hatırlamıyorsanız. “MEBBİS Girişi” yazısına tıklamanız gerekmektedir. Eba şifrenizi biliyorsanız 11. Adıma geçebilirsiniz.
7) “MEBBİS Girişi” yazısına tıkladığınızda aşağıdaki ekran ile karşılaşırsınız.


8) Burada MEBBİS kullanıcı adınızı (TC Kimlik) ve şifrenizi giriniz ve “Giriş” butonuna tıklayınız.
9) Daha sonra sistem sizi aşağıdaki ekrana yönlendirecektir.

10) Burada özel karakter (!+%&/()* vb.) kullanmadan sadece harf yada rakam kullanarak “eba şifrenizi” oluşturunuz. Şifreyi iki kez girip “Şifre Oluştur” butonuna bastıktan sonra sistem sizi tekrar eba.gov.tr giriş adresine yönlendirecektir. Tekrar tarayıcınızın adres satırına “lms.eba.gov.tr” yazıp Enter tuşuna basınız ve 2. Adımdan itibaren devam ediniz.
11) 5. Adımda eba şifreniz ile giriş yaptığınızda aşağıdaki ekran ile karşılaşırsınız. Sizin ekranınızda katıldığınız eğitimin faaliyet numarası yazmaktadır.

12) Buradan “uzaktan eğitim içeriklerin” ulaşmak için e-Eğitimlerim linkine tıklayınız. Linke tıkladığınızda aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız.13)
Burada size açılan eğitimin faaliyet numarasını görebilirsiniz. Eğitim yazısının üzerine yada yanındaki “+” simgesine tıklayarak eğitim içeriklerine ulaşabilirsiniz. Burada Doküman linkine tıklayarak bu faaliyette size gerekecek dosyalara ulaşabilirsiniz.
14) Eğitim içerikleri aşağıdaki gibi gözükmektedir. Eğitim başlıklarını sırasıyla takip ediniz. Tamamlanma oranları sağ taraflarında görülmektedir. Eğitimi başarıyla bitirdiğinizde ekran aşağıdaki gibi görünecektir.15)
“13. Adımda belirtilen” Doküman linkine tıkladığınızda aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız.16)
Eğitim sonunda Buradaki Ders Planı Şablonu doğrultusunda 5E modeline göre bir ders işleyişi tasarlamanız ve daha sonra da bu dersi sunduktan sonra Ders İşlenişi Gözlem Formu’ nu doldurup, imzalayıp okul müdürünüze imzalatmanız gerekmektedir. İmzalanan bu belge taranıp ilçe milli eğitim müdürlüklerindeki Bilgi İşlem ve Eğitim Teknolojileri Hizmetleri bölümüne gönderilmelidir. Konu ile ilgili olarak mutlaka okulunuzun BT Rehber Öğretmeninden yâda Fatih Projesi İlçe Koordinatöründen destek alınız.

(İZMİR MEM'e katkıları için teşekkürler)

DİKKAT:EBA Fatih projesi uzaktan eğitim online sınav sorularının ve cevaplarının (ekran görüntüsü vb yollarla) paylaşılması kesinlikle yasaktır.

Paylaş: