İletişim ve Medya Okuryazarlığı Dersi Zorunlu Olsun!

Melek Ozcelik

2017-2018 yılından itibaren kademeli uygulanacak müfedat programlarının taslağının değerlendirildiği bu günlerde İletişim Fakültesi Mezunları 'İletişim ve Medya Okuryazarlığı Dersi' nin zorunlu olmasını istiyorlar.

Ve bu konuyla ilgili görüşlerini şöyle dile getiriyorlar:'Ülkemizde yapılan araştırmalara göre, çocuklar yılın 900 saatini okulda, 1200 saatini televizyon başında geçiriyor. Çocuklar; şiddetten cinselliğe, subliminal mesajlardan ürün yetiştirmeye kadar birçok olumsuz etkiye maruz kalıyor…Gelecek nesilleri korumak sosyal medya ve internet üzerinden gelen mesajların doğru okunması oluşan enformasyon kirliliğinin en aza indirgenmesi ve toplumumuzun bu yönde daha sağlıklı ilerlemesi adına İletişim Fakültesi mezunları olarak İletişim ve Medya okuryazarlığı dersine talibiz. Medya okuryazarlığı dersinin ortaokullarda zorunlu ders olarak okutulması adına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından ve Milli Eğitim Bakanlığından destek istiyoruz.

Fakülte sayısı seksenleri bulan, eğitim formasyonlu iletişim fakültesi mezunlarının da hak ettiği değeri bulması bakımından, 2006-2007 Eğitim-Öğretim yılından itibaren 6, 7 ve 8. sınıflarda haftada bir saat ve seçmeli ders olarak okutulan ' Medya Okuryazarlığı ' dersinin, ' İletişim ve Medya Okuryazarlığı ' dersi adı altında ortaokullarda zorunlu ders haline getirilmesi için destek bekliyoruz.Eğitim formasyonlu iletişim fakültesi mezunlarının öğretmen atanması ve yurdun dört bir yanında 'medya rehberi' olarak öğrencilerle sınıflara girmesi gerekmektedir.

İletişim ve Medya' dersi sayesinde öğrenci özel yaşamın mahremiyetine saygıyı, estetik duyarlılığı, dürüstlüğü, sorumluluğu, etik kurallara bağlılığı, farklılıklara saygı duymayı, kültürel mirası yaşatmayı, bireyler arası iletişimi, aile içi iletişime önem vermeyi, bilinçli tüketimi, toplumsal hayata aktif katılımı, bilimselliği, yardımlaşmayı, dayanışmayı ve paylaşmayı öğrenecektir. Dersin acilen zorunlu ders kapsamına alınması ve İletişim ve Sunum Becerileri derslerinin iletişim fakültelerinden mezun olan ve pedagojik formasyon eğitimini tamamlayan öğretmenler tarafından okutulması daha isabetli olacaktır.

Maşide KARAOĞLU -Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Sinema TVPaylaş: