İlkokullar da takviye kursu istiyor

Melek Özçelik


İLKOKUL ÖĞRETMENLERİ DE TAKVİYE VE DESTEKLEME KURSU AÇILMASINI İSTİYOR

MEB 2015-2016 Yılında Ortaokullar,Liseler,Mezunlar ve açık öğretim öğrencileri için takviye ve destekleme kurslarını başlattı.Ancak İlkokullar sisteme dahil edilmedi.

Türkiye'nin ilkokul öğretmenlerinin sanal ortamda bilgi alış verişi yaptıkları en büyük sitelerden biri olan Egitimhane'de bu günler de FORUM'da yer alan başlıklardan biri de 'İlkokullara Kurs İstiyoruz'Konu 3 Ekim 2015'de açılmış.6 Ekim 2015 tarihi itibariyle ,3 gün gibi kısa bir sürede yüzlerce öğretmen konuyla ilgili görüş belirtmişler.Öğretmenler özellikle 4.sınıflar için açılması gerektiği üzerinde durmuşlar.İşte forumda konuyla ilgili öğretmenlerin görüşlerinden bazıları:

Konuyu açan üye şöyle bir açılış yapmış:

Sevgili Arkadaşlar ;
 Bildiğiniz gibi ilkokullarda yetiştirme kursları açmak yok,çocuk kulübü adı altında yapılan kurs içinde öğretmenler hakettiği ücreti alamamakta ve veliler kulüp olan bu kurslara sıcak yaklaşmamakta, öğretmenler çok komik yüzdelerle pay almakta. Ek ders adaletsizliği, kurs adaletsizliği gibi tüm olumsuzluklara maruz kalan sınıf öğretmenleri eğitimin veli- okul -öğrenci çizgisinde en çok yıprananları olmasına rağmen haksızlığa maruz kalmaktadır. Beden eğitimi, resim, müzik, din kültürü gibi branşlar sosyal paylaşımın gücüyle kazandılar bizlerde bundan faydalanmalı sesimizi duyurmalıyız .Bu konuyu BİMERE taşıyarak ilkokullarda kursların hakkedilir  şekilde sınıf öğretmenlerinede sunulmasını sağlamalıyız.


2016-2017 yılında İlkokullar da yetiştirme kursu açabilecek mi? 


Bence de olması gereken bir uygulama.4.sınıf konuları çok ağır umarım bir düzenleme yapılır.

1.sınıftan 4.sınıfa kadar hepsinde var bu ihtiyaç okuma yazma bilmeyen okuduğunu anlamayan bir ilkokul öğrencisine ortaokulda ne kadar yetiştirme kursu verirsen ver. MEB ilkokulun sınıf öğretmenlerinin değerini anlamalı...2 dakikalık bir mesaj atarak BİMERE sesimizi duyuralım

Sadece kurs için değil arkadaşlar ek ders konusunda da yaşanan adaletsizliği belirtelim. full ek ders alan bir branş öğretmeni full derse giren sınıf öğretmeninden ve okul öncesi öğretmeninden fazla ek ders alıyor. bunu da maillerimizde belirtelim.

Ama yerine derse giren branş öğretmeni (din kültürü, ingilizce) dersteyken sınıf öğretmenleri girmemesine rağmen ek dersini alıyor. Ayrıca sizin 15 saat ek dersiniz garanti iken branşçıların ise soru işareti olduğunu da belirtir misiniz?

Ben Geçen Yıl 4. Sınıf Öğrencilerime Mendil Kapmaca Kursu Açtım 2. Dönem. Ama Açana Kadar Herkes Zorluk Çıkardı. Biz Sınıfçılara Da Kurs Açma Hakkı Verilmelidir.

Büyük haksızlık. Sınıf öğretmeni 30 saat çalışınca haftada 15 saat ek ders ücreti alıyor. Branş öğretmeni 30 saat çalışınca 18 saat ek ders ücreti alıyor.

Milli Eğitim Bakanlığınca İlkokullarda Da Kurs Açma Özgürlüğü İstiyoruz.bu Konuda Sınıf Öğretmenleri İçinde Yoğun İstek Vardır.ilkokul Eğitimin Temelini Oluşturduğu İçin Yetiştirme Kursu Faaliyetleri Bir An Önce Başlamalı Ve Gerekli Yasal Düzenlemelere Başlanmalıdır.çocuk Kulüpleri Kapsamında Yapılan Kurslar Var Ama Hem Veliler İsteksiz Hemde Ücret Yetersiz Saygılar Kolay Gelsin.şeklinde.bimere.yazdım.hayırlısı. 

Arkadaşlar seçim arefesinde olduğumuz bu günlerde hakkımızı arayalım. Tüm öğretmenler (branş+sınıf) birlikte hareket edersek başaramayacağımız hiç bir şey yoktur. Haydi mücadeleye...


Konuyla ilgili diğer görüşleri ve tartışmayı takip etmek için TIKLAYINIZ 

Ogretmenler.com olarak sınıf öğretmenlerimizin haklı isteklerini desteklediğimizi belirtelim.Umarız, Öğretmen dostu MEB Bakanı Nabi AVCI bu öğretmenlerimizin bu isteklerine de destek verir...