İnternet Kafeler Nelerdir?

Melek Ozcelik

Bir siber kafe veya internet kafe, halka bilgisayar ve internet erişimini bir ücret karşılığında sağlayan bir işletmedir. Restoranlarda ve otellerde ücretsiz internet bulunmasına rağmen, internet kafeler Amerika Birleşik Devletleri'nde eskisi kadar popüler değil. Seyahat edenler, özellikle ülke dışına seyahat edenler arasında hala popülerdirler.Bilgisayar istasyonlarının olduğu sade mekanlardan, yiyecek ve içecek servisi yapan gerçek kafelere kadar pek çok internet kafe var. Artık herkese açık internet erişimi her yerde mevcut olduğundan, buna erişilebilecek tek yer kafeler değil. Fotokopi merkezleri, oteller, havaalanları ve yolcu gemileri gibi çeşitli konumlar halka açık internet erişimi sunar. Ayrıca baskı ve tarama hizmetleri de sunan birçok yer var.İçindekiler

İnternet Kafe Nasıl Çalışır?

İnternet kafeler, yüksek hızlı internet erişimine sahip bilgisayarları ücret karşılığında sunar. Kullanım ücretleri genellikle kullanılan süreye veya bir saatin kesrine bağlıdır. İnternet kafeler genellikle içecekler ve telefon tamiri gibi diğer hizmetleri sunar. İnternet kafe genellikle bir mağaza veya başka bir kuruluş içinde bulunur. Birçok kişi, web postası ve anlık mesajlaşma yoluyla aile ve arkadaşlarla iletişimde kalmak için seyahat ederken bunları kullanır.

Birçok gelişmekte olan ülke, İnternet erişimi için İnternet kafelere güvenmektedir, çünkü paylaşılan erişim modeli, kendi başınıza ekipman ve yazılım satın almaktan daha ekonomiktir. İnternet kafelerin çoğu özel işletmelerdir. Yine de birçoğu, ev erişimi olmayanlara bilgisayar erişimi ve eğitim sağlayarak dijital uçurumu kapatmak için kuruldu.Batıdaki internet kafeler bilardo salonu ve bar gibi sosyalleşmek için kullanılıyor; oyuncular bir araya gelir, bir kahve içer ve çevrimiçi oynarlar. Ayrıca, internet kafeler genellikle müşteri çekmek için teknik destek hizmetleri sunar. Çoğu Batılının evde internet erişimi vardır, bu nedenle internet kafeler iletişim yaşam hatları olarak daha az önemlidir.

İnternet Kafeleri Kimler Kullanır?

İnternet kafeler özellikle dizüstü bilgisayar taşımak istemeyen gezginler için faydalıdır. Birçok ülke e-postaları kontrol etmek, dijital fotoğrafları paylaşmak veya geçici olarak VoIP kullanmak için net kafeyi kullanır ve hizmetleri genellikle ucuzdur.

Bilgisayar ve internet erişiminin sınırlı olduğu birçok ülkede yerel nüfusa önemli bir hizmet olarak siber kafeler, yerel nüfusa önemli bir hizmet sunmaktadır. Bu konumların çoğu, meşgul oldukları için katı kullanım kısıtlamalarına sahiptir.İnternet Kafe Ücretleri

İnternet kafelerde müşteriler genellikle bilgisayarda geçirilen süreye göre ücretlendirilir. Konuma bağlı olarak, saatlik hatta dakika bazında ücret alabilirler. Örneğin, bir yolcu gemisinde internet erişiminin maliyeti yüksek olabilir ve bağlantılar her zaman mevcut olmayabilir. Başlamadan önce, maliyetleri anladığınızdan emin olun.

Bazı konumlar, sık kullanıcılar veya daha uzun oturumlar gerektirenler için paketler sunar. Neyin mevcut olduğundan ve sizin için en iyisinin ne olacağından emin değilseniz, önceden sorun.

Şehrinizde bir İnternet kafe bulmak için ipuçları

Araştırma yakınımdaki internet kafeler seyahate çıkmadan önce ve iyi derecelendirilmiş siber kafelerin bir listesini getirin. İnternet kafelerin yerleri genellikle gezi rehberlerinde verilmektedir. Ayrıca üzerinde bir tane bulabilirsiniz güzel yerel .Google'da arama yaparak ziyaret etmeyi planladığınız bölgelerdeki siber kafeleri bulabilirsiniz. Hedefiniz için Google Haritalar'da arama yaparak konumları tam olarak belirleyebilirsiniz. Bir internet kafenin saatlerini önceden kontrol etmelisiniz. Genellikle uyarı vermeden veya olağandışı saatlerde kapanırlar.

İnternet Kafe Güvenlik İpuçları

Bilgisayarlı internet kafeler halka açık sistemlerdir, bu nedenle sizinkinden daha az güvenlidirler. Hassas bilgilerle uğraşırken ekstra özen göstermeniz yardımcı olacaktır.

Yanınıza bir USB flash sürücü alın

Taşınabilir programlarınızı, ayarlarınızı ve belgelerinizi içeren bir USB flash sürücü getirdiğinizden emin olun. Flash sürücüyü çıkardığınızda, tüm verileriniz olacak, ancak siberkafe bilgisayarında hiçbir şey kalmayacak.

USB flash sürücüye virüsten koruma ve casus yazılım önleme programları yükleyin. Güvenlik endişeleri nedeniyle bazı sistemlerde kişisel bir USB sürücüsü kullanamayabilirsiniz.

Oturum açma kimlik bilgilerinizi aklınızda bulundurun

Örneğin, e-posta hesabınıza erişmek, oturum açma kimlik bilgilerinizi hatırlamanızı gerektirebilir. Bir sistemden, herkese açık bir bilgisayardan mı yoksa özel bir bilgisayardan mı eriştiğinizi soran bir mesaj alırsanız, genel'i seçin. Bilgisayarı kullanmayı bitirdiğinizde, bu seçim kişisel bilgilerin bilgisayarda saklanmamasını sağlar.

Güvenlik prosedürlerinizi güncel tutun

Yanınızdan geçenler veya arkanızda oturanlar, bilgisayar ekranınızda ne yaptığınızı görebilirler. Bir sonraki kullanıcının yanlışlıkla hesabınıza erişmesini önlemek için, oturum açtıktan sonra oturumu kapatın.

Kullandıktan sonra web tarayıcınızın geçmişini, geçici dosyalarını ve çerezlerini temizlemelisiniz. Banka hesabınız gibi hassas bilgiler içeren web sitelerine giriş yapmaktan kaçının.

İnternet Kafe İçin Genel İpuçları

Bilgisayar kafe deneyiminizin verimliliğini ve akıcılığını artırmak için bazı ipuçları.

Kuralları bildiğinizden emin olun

Bilgisayarda teknik sorunlarınız olduğunda, bir yöneticiyle konuşun ve iş istasyonlarını değiştirin, teknik destek beklemekten daha hızlı olacaktır. Kullanım sürelerini kontrol etmeyi unutmayınız. Aksi takdirde, kendinizi görevin ortasında çıkış yapmış bulabilirsiniz.

Rulmanlarınızı koruyun

Uluslararası bir siber kafede kullanacağınız ve işareti gibi özel karakterler içeren şifreleri yabancı klavyelerde bulunmayabileceğinden değiştirmeyi düşünün.

Son sözler

İnternet kafeler, kullanıcıların internete erişmesi, oyun oynaması, arkadaşlarıyla sohbet etmesi veya bilgisayarla ilgili diğer görevleri yapması için bilgisayarlar sağlar. Bilgisayar ve internet erişimi için genellikle zamana dayalı bir ücret uygulanır. O zamanlar insanlar cep telefonu aracılığıyla e-postalarına, programlarına veya anlık iletişimlerine erişemiyorlardı, bu nedenle internet kafeler hareket halindeyken bağlantıda kalmanın ucuz bir yoluydu.

Paylaş: