İş Hukukunu Anlamak: Bilmeniz Gerekenler

Melek Ozcelik

'İş hukuku' terimini daha önce duydunuz, ama bu ne anlama geliyor? İş hukuku, işletmeleri etkileyen çok çeşitli yasal sorunları ifade eder. Girişiminizi nasıl koruyacağınızı veya patent ihlali nedeniyle dava edilmeyeceğinizden nasıl emin olacağınızı merak ediyorsanız, bu kılavuz tam size göre.İçindekilerİş Hukuku Nedir?

İş hukuku, işletmelerin karşılaştığı tüm yasal sorunları ifade eden geniş bir terimdir. İş avukatları, sözleşmeler, kiralamalar ve diğer anlaşmaların yanı sıra dava (bir iş mahkemeye gittiğinde) ve fikri mülkiyet hukuku da dahil olmak üzere işleriyle ilgili yasal konularda işletmelere yardımcı olur.

Bir kuruluşun sahibiyseniz veya bir kuruluş için çalışıyorsanız, o zaman bir noktada bir tür yasal sorunla karşılaşma ihtimaliniz vardır. Bu nedenle, şirketinizde kesinlikle bir iş avukatına ihtiyacınız var.

İş Hukuku Neden Önemlidir?

İş hukuku tüm işletmeler için önemlidir, ancak kendi işinizi kuruyor veya büyütüyorsanız özellikle önemlidir. Neleri yapabileceğinizi ve yapamayacağınızı ve şirketinizle ilgili kararlar alırken yasal sorunlardan nasıl kaçınacağınızı anlamanıza yardımcı olur. İş hukuku ayrıca bir işveren veya çalışan olarak haklarınızı ve yükümlülüklerinizi anlamanıza yardımcı olur, böylece diğer kişi ve şirketlerle anlaşmazlıklardan kaçınırsınız. Bu şekilde ileride yasal sorunlardan kaçınabilirsiniz.İş Avukatı Ne İş Yapar?

Bir işletme sahibi olarak, kendinizi çeşitli yasal sorunlarla karşı karşıya bulabilirsiniz. Bu sorunlar, sözleşme sorunlarından fikri mülkiyet haklarına ve hatta iş hukukuna kadar uzanabilir. Ayrıca vergi kanununa göre vergi beyannamesi vermeniz ve çalışanlarınızın sosyal yardım planını yönetmeniz gerekebilir. Bu şeylerden herhangi biri yardıma ihtiyaç duyacağınız bir şeye benziyorsa, o zaman sektörde profesyonel bir avukat bulun .

İş avukatları, sözleşmeler ve fikri mülkiyet hakları gibi hukukun çeşitli alanları söz konusu olduğunda bilgilidir. İki taraf arasında bir anlaşma oluşturmayla ilgili tüm adımlarda size yol gösterebilecekler ve hatta şirketinizin fikri mülkiyetini rakipler tarafından taklit edilmekten en iyi nasıl koruyacağınız konusunda tavsiyelerde bulunabilecekler.

Bazı detayları görelim.Fikri Mülkiyet (IP)

Fikri mülkiyet, bir kuruluşun maddi olmayan varlıklarını ifade eden yasal bir kavramdır. Patentleri, ticari markaları, telif haklarını vb. içerir.

  • Patentler, bir buluşu veya fikri başkaları tarafından kopyalanmaktan korumak için elde edilebilen bir fikri mülkiyet biçimidir. Patentler, buluş sahibine sınırlı bir süre (normalde 20 yıl) için buluşlarını yapma veya satma hakkı verir. Bu tür fikri mülkiyetin sahibi, kanunla korunduğu sürece ticari olarak kullanma veya satma konusunda münhasır hakka sahiptir.
  • Ticari marka, bir ürün veya hizmetin kaynağını tanımlayan ve ayırt eden bir kelime, kelime öbeği, sembol veya tasarımdır. Bir kişi veya şirket tarafından ticarette mallarını ve/veya hizmetlerini tanımlamak için kullanılan bir kelime, deyim, sembol veya tasarım olabilir.
  • Telif hakkı, kitap, müzik ve sanat gibi orijinal eserler için geçerli olan bir yasal koruma biçimidir.

Fikri mülkiyet (IP) koruması işletmeler için çok önemlidir çünkü mal ve hizmetlerini rakiplerinin sunduklarından farklılaştırmalarına yardımcı olur. Bir işletme, markaları veya logoları, icatları, şarkılar, tablolar, kitaplar, yazılım kodları gibi sanatsal çalışmalar, mal üretmek veya hizmet sağlamak için kullanılan süreçler vb. üzerinde fikri mülkiyet haklarına sahip olabilir.

Sözleşmeler

Sözleşmeler, işletmelerin çalışanları veya diğer şirketlerle yaptığı sözleşmelerdir. Avukatlar bu alanda uzmandır, çünkü bir sözleşmenin eyalet hukuku kapsamında geçerli ve uygulanabilir olması için nelerin gerekli olduğunu bilirler. Şirketinizin iş sözleşmeleri hakkında sorularınız varsa, değiştirilmesi gerekip gerekmediği konusunda size tavsiyede bulunabilmeleri için iş hukuku konusunda uzmanlaşmış bir avukat arayın.Sözleşmeler sözlü veya yazılı olabilir, ancak sözlü sözleşmeler yasal olarak bağlayıcı olmama eğilimindedir, çünkü her iki tarafın da birbirinin şartlarını açıkça kabul ettiğine dair bir kanıt yoktur. Yazılı sözleşmelerin hukuken geçerli ve uygulanabilir sayılabilmesi için her iki tarafça da imzalanması gerekir. Bu nedenle, iş avukatları, imzaladığınız herhangi bir sözleşmenin kuruluşunuz için faydalı olmasını sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Vergi etkileri

İster tek mal sahibi olun, ister çalışanları ve ofisleri olan bir şirket olun, vergi kanunları tüm işletmeler için önemlidir. İş hukukunun vergi etkilerini anlamak, işinizi daha sorunsuz yürütmenize ve gelecekte maliyetli hatalardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Vergiler, sağlanan mal ve hizmetler için devlet kurumlarına yapılan ödemelerdir. Bir iş avukatı, tüm vergi konularını anlamanıza ve işinizi yasal olarak yürütmenizi sağlamanıza yardımcı olacaktır.

İş

Bu alan, işe alma prosedürleri, fesih prosedürleri ve faydalar gibi şeyler de dahil olmak üzere işverenler ve çalışanlar arasındaki ilişki ile ilgilenir. Maaş veya komisyon gibi düzenli tazminat karşılığında istihdamın sorumluluklarını ve faydalarını ana hatlarıyla belirleyen iş sözleşmeleri de vardır. Ayrıca, rekabet etmemeyi (bir çalışanın rakipler için çalışmamayı kabul etmesi durumunda), talep etmemeyi (bir çalışanın müşteri talep etmemeyi kabul etmesi durumunda) ve gizlilik sözleşmelerini de içerir.

Lisanslar ve İzinler

Bir iş avukatı, işletmenizin ihtiyaç duyduğu lisansları almanıza ve şirketinizi kurmak için izin başvurusunda bulunmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca bir iş avukatının yardımıyla diğer şirketlerden varlık satın alabilirsiniz. Ayrıca, profesyonel gerekli tüm evrak ve belgeleri hallederek içinizin rahat etmesine yardımcı olur.

Birçok yasal sorun işinizin başarısını etkileyebilir. Bu yasaların ne olduğu ve sizi nasıl etkilediği konusunda güncel kalmak, yolda herhangi bir sorunla karşılaşmamanız için önemlidir. İşinizde büyük kararlar veya değişiklikler yapmadan önce daima bir avukatla konuşun.

Paylaş: