İşletmenizi Sattıktan Sonra Bekleyeceğiniz 3 Şey

Melek Ozcelik
  İşletmenizi Sattıktan Sonra İleriye Bakmanız Gerekenler

Birçok işletme sahibi için şirketlerini satmak önemli bir kilometre taşıdır. Gelecek için büyük bir rahatlama ve heyecan zamanı olabilir. Çoğu işletme sahibi gibiyseniz, işinizi sattığınız gün hayatınızın en heyecan verici günlerinden biridir!Sonunda tüm sıkı çalışmanızın ödüllerini alacaksınız! İşletmenizi sattıktan sonra dört gözle beklemeniz gereken birkaç şey var.İçindekiler

1. Çok Boş Zaman!

İşinizi sattığınızda, muhtemelen aniden çok daha fazla boş zamanınız olacaktır. Ve başlangıçta bu yeni gerçekliğe uyum sağlamak zor olsa da, aynı zamanda bir olasılıklar dünyasının da kapılarını aralıyor. Birçok girişimci için işini satmak, ömür boyu sürecek bir hayalin gerçekleşmesidir.

Olasılıklarla dolu çok heyecan verici bir zaman olabilir. Ancak, özellikle tüm bu boş zamanla ne yapacağınızı düşünürken biraz bunaltıcı olabilir. İşletmenizi sattıktan ve önceki yoğun günlerinizi serbest bıraktıktan sonra sabırsızlıkla bekleyeceğiniz birkaç şey:  • Aile ve arkadaşlar için daha fazla zaman . İşinizi satmanın en iyi yanlarından biri, sonunda değer verdiğiniz insanlara daha fazla zaman ayırmanızdır. İster eski arkadaşlarınızla sohbet edin, ister eşiniz ve çocuklarınızla daha fazla zaman geçirin, programınızda çok daha fazla esnekliğe sahip olacaksınız.
  • Hobiler ve ilgi alanları için daha fazla zaman . Artık işinizin günlük operasyonlarına bağlı kalmadığınızda, daha önce hiç zaman ayıramadığınız hobileri ve ilgi alanlarını sürdürmek için nihayet zamanınız olacak. İster yeni bir spora başlayın, ister bir müzik aleti elinize alın, yeni şeyler keşfetme özgürlüğüne sahip olacaksınız.
  • Seyahat için daha fazla zaman . Her zaman dünyayı görmeyi hayal ettiyseniz, şimdi şansınız. Elinizde daha fazla boş zaman varken, sonunda uzun zamandır beklediğiniz Avrupa veya Asya gezisini veya her zaman gitmek istediğiniz başka bir yeri planlayabilirsiniz.
  • Hayırseverlik için daha fazla zaman . Geri vermek istediysen ama hiç vaktin olmadıysa, şimdi senin şansın. sayısız yolu var hayırseverliğe dahil olmak , yerel bir kâr amacı gütmeyen kuruluş için gönüllü olmak veya önemsediğiniz amaçlara bağış yapmak.
  • Kendiniz için daha fazla zaman . Son olarak, işinizi satmanın en iyi yanlarından biri kendinize daha fazla zaman ayırmaktır. İster yoga yapıyor, ister sadece iyi bir kitap okuyor olsun, sizi mutlu eden ve tatmin eden şeylere daha fazla zaman ayırabileceksiniz.

Tüm bu ekstra zamanla sonunda yeni bir hobi öğrenebilir, uzun zamandır beklenen seyahate çıkabilir veya aileniz ve arkadaşlarınızla daha fazla zaman geçirebilirsiniz. Tabii ki, bu geçişe hazır olduğunuzdan emin olmak ve yeni keşfettiğiniz boş zamanınızı nasıl kullanacağınıza dair bir planınız olması önemlidir. Fakat işinizi satmak üretken hayatınızın sonu anlamına gelmesi gerekmez - yepyeni bir bölüm başlatabilir.

2. Yeni Bir Girişim mi, Emeklilik mi?

Bir işi sattıktan sonra, bazı insanlar emekli olmayı seçer, bazıları ise yeni bir iş girişimine başlar. Her iki seçeneğin de yararları ve sakıncaları vardır.

Bir işi sattıktan sonra emekli olmak çekici olabilir çünkü hak edilmiş bir dinlenmenin keyfini çıkarma fırsatı sunar. Bu, seyahat etmek, hobiler peşinde koşmak veya aile ve arkadaşlarla daha fazla zaman geçirmek için harika bir zaman olabilir. Bununla birlikte, emekliliğe bir kayıp veya amaçsızlık duygusu da eşlik edebilir. İşin yapısı olmadan, bazı insanlar günlerini anlamlı bir şekilde doldurmayı zor buluyor. Ayrıca emeklilik, önceden planlanmadığı takdirde mali açıdan zorlayıcı olabilir.Yeni bir iş kurmak bir iş sattıktan sonra da ödüllendirici olabilir. Bu, deneyiminizi ve bilginizi yeni ve heyecan verici bir şey yaratmak için kullanmak için bir fırsat olabilir. Aynı zamanda bir amaç ve tatmin duygusu da sağlayabilir. Bununla birlikte, yeni bir iş kurmak da risklidir ve önemli ölçüde zaman ve para gerektirir. Bu adımı atmadan önce araştırmak ve önünüzdeki zorluklara hazır olduğunuzdan emin olmak önemlidir.

İşletmenizi sattıktan sonra emekli olmaya veya yeni bir işe başlamaya karar verirken doğru ya da yanlış cevap yoktur. Sizin için en iyi karar, koşullarınıza ve tercihlerinize bağlı olacaktır. Bundan sonra ne yapacağınızdan emin değilseniz, bir finansal danışmanla, güvenilir bir arkadaşınızla veya aile üyenizle konuşmak, benzersiz durumunuz için en iyi kararı vermenize yardımcı olabilir.

3. Başarı Duygusu

Yıllarca süren sıkı çalışmanın ardından sonunda başardınız: işinizi sattınız. Uğruna uzun ve sıkı çalıştığınız büyük bir başarı. Ama sonra ne geliyor? Artık işiniz artık size ait olmadığına göre, neyi dört gözle bekleyebilirsiniz?Birçok girişimci için cevap bir başarı duygusudur. Sonuçta, hiçbir şeyden bir şey inşa ettiniz ve onu başarıya dönüştürdünüz. Bu, hayatın diğer yönlerinde elde edilmesi zor olabilecek bir duygudur ve günlerinizin geri kalanında gurur duyabileceğiniz bir şeydir.

Tabii ki, işinizi satmanın getirdiği finansal ödüller var. Doğru yaptıysanız, sizi hayata hazırlayacak yüksek bir ödeme ile çekip gidebilmelisiniz. Ancak para umduğunuz kadar olmasa bile, başarı duygusu altın değerindedir.

Bu nedenle, işinizi satmayı düşünüyorsanız, bunu yalnızca para için yapmayın. Sadece bir maaş çekinden daha fazlasını bekleyecek çok şey var. Başarılı bir şey inşa ettiğinizi bilmenin getirdiği başarı hissini düşünün - bu dünyadaki en iyi şeylerden biridir.

Geleceğinizi Serbest Bırakın!

İşinizi satmanın adrenalini sona erdiğinde, biraz kendini yansıtma ve büyüme zamanı. Belki öğrenmek istediğiniz bir beceri seti vardır - şimdi mükemmel bir fırsat!

Satış sürecinin biraz zaman alabileceğini anlamak önemlidir. Uzun bir beklemeye hazır olduğunuzdan emin olun ve süreç boyunca sabırlı olun. İşletmenizi sattıktan sonra bile müşterileriniz ve ortaklarınızla iletişim halinde kalmayı düşünün. Hala desteğe ihtiyaçları olacak ve onlarla olumlu ilişkiler sürdürmek her zaman iyidir.

Ancak, eğlenmeyi unutmayın! İşinizi satmak bir başarıdır, bu yüzden keyfini çıkarın ve tüm tebrikleri (ve şampanyayı!) içinize çekin. İşinizi sattığınız için tebrikler - işte heyecan verici bir gelecek!

Paylaş: