İstanbul 2016 Yılı İl İçi Yer Değiştirme İhtiyaç Listesi

Melek Özçelik

İstanbul MEM İl İçi Yer Değiştirme İhtiyaç Listesini açıkladı

Öğretmenlerin 2016 Yılı İl İçi Yer Değiştirme başvuruları için 20/05/2016 tarihi itibari ile ihtiyaç listesi açıklandı.

İSTANBUL'DA GÖREVLİ ÖĞRETMENLER KURUMA VE BRANŞA GÖRE BOŞ KADROYU SORGULAYINBranşa Göre ihtiyaç sorgulama için Tıklayınız

İlçe seçimi ve branş seçildikten sonra güvenlik kodunu doğru girdiğinizde o ilçedeki o branştan boş olan okullar listeleniyor.Benzer durum okul-kurum için de geçerli.

Okul & Kuruma
 Göre İhtiyaç sorgulama için Tıklayınız

 

2016 Yılı İl İçi Yer Değiştirme-Tayin Öğretmen İhtiyaç Listesi – İL İL

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü 2016 il içi için yaptığı çalışma gerçekten taktir edilecek bir çalışma.Çünkü sadece 4-5 bin öğretmenin çalıştığı bir çok il daha listeleri henüz yayınlamadılar. İstanbul MEM hem branşa göre hem de kuruma göre öğretmenlerin boş kadroyu kolayca görebileceği harika bir portal kurdu.ve bunu 20 Mayısta başlayan il içi başvurularına yetiştirdi.

İstanbul'un yeni Milli Eğitim Müdürü Sayın Ömer Faruk YELKENCİ ve ekibini bu çalışmalarından dolayı kutluyoruz.

2016 Yılı Öğretmenlerin il içi tayin duyurusu


Öğretmenler il içi yer değiştirmede nelere dikkat etmeli?

 Öğretmenler için, İl içi yer değiştirmelere başvurular 20 Mayıs itibariyle başlıyor. 

Öğretmenlerden ;

 - Okulunda 30 Eylül 2015 itibariyle 3 yılını dolduracaklar, 

- Dönüşen okullarda eski ve yeni görev yerleri toplamı 3 yıl olanlar, 

- Yöneticilikten ayrılıp öğretmenliğe dönmek isteyenler süre şartı olmaksızın, 

- Norm fazlası durumunda olanlar süre şartı olmaksızın, 

- Bulunduğu okula Yöneticilikten ayrılma yada başka sebeple isteği dışında atananlar süre şartı olmaksızın, 

başvuruda bulunabilecekler. 

Okulu dönüşeceği için norm fazlası olacaklar ile norm güncellense de norm fazlası olacakların durumu açıklık kazanmadı. MEB onlara da başvuru hakkı verir diye düşünüyoruz. 

MEB ısrarla norm kadro güncellemesi yapmadığından öğretmenlerin başvuru yaparken iki kez düşünmeleri ve ince eleyip sık dokumaları gerekiyor. 

Başvurular nasıl yapılacak? 

Öğretmenler İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin sitesinden boş kadro bulunan okulları görebiliyorlar. (Tabi yayınlayan iller için diyoruz...Henüz yayınlamamış olanlar var 20 mayıs itibariyle..)

Öğretmenler MEBBİS şifreleri ile sisteme giriş yaptıklarından alanlarında norm bulunan tüm okulları (Proje okulları hariç) ekranlarında görecekler. 

Çünkü şu anda dolu olsa bile istedikleri okuldan birisi ayrılırsa onların yerine atama yapılacak. Şöyle ki: A okulu Öğretmeni B okuluna gitti ise C okulundaki öğretmen A okuluna gidebilir. Tabii ki puan üstünlüğüne göre. 

Bu nedenle tercih yaparken okulun boş olup olmadığından çok istek sıralamanızı esas alın. Boş görünen bir okula sizden yüksek puanlı biri gidebilir fakat siz de bu kişinin boşalttığı yere gidebilirsiniz. 

Tercih sayısı 40 olduğundan ve tercih sırasının önemi bulunmadığından istek sıranız çok önemli. 

Tercih edeceğiniz okulları lütfen arayın daha çok da o okuldan bir öğretmenle irtibat kurup gelecek yılla ilgili durumunu (dönüşecek mi, taşınacak mı, kapanacak mı, norm açılır mı, kapanır mı, norm fazlası olur musunuz, olmaz mısınız?... ) durumlarını irdeleyin. 

Sonra tercihlerinizi yapın. 

Tercih yaptınız diyelim. Sonra bir tanesini çıkarmak istiyor ya da ekleme yapacaksınız. Bu durumda dilekçe ile başvurup başvurunuzu iptal ettirin. Tekrar başvuru yapın. 

Başvuru sürecini iyi takip edin okul/ilçe/il onaylarını izleyin. 

Başvuru işlemlerini son güne bırakmayın. Sistemin kilitlenmesi, elektrik, internet sorunu ihtimaline karşı tedbirli olun.

Başvuru Ekranındaki HA ve HB nedir?

1 HA. = 1. Hizmet Alanı
2 HB. = 2. Hizmet Bölgesi

Hizmet bölgeleri

MADDE 37 – (1) Öğretmen ihtiyacı, coğrafi durum, ekonomik ve sosyal yönden gelişmişlik düzeyi, ulaşım şartları ile hizmet gereklerinin karşılanması yönünden benzerlik gösteren iller gruplandırılarak üç
hizmet bölgesi oluşturulmuş ve bu iller, bu Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-1 Hizmet Bölgeleri Çizelgesinde gösterilmiştir.

Hizmet alanları
MADDE 38 – (1) Öğretmen ataması ve çalıştırılmasında güçlük derecesi bakımından benzerlik gösteren eğitim kurumları gruplandırılarak altı hizmet alanına ayrılmıştır.

(Memurlar.net)