İstanbul'da 31 Aralık'ta Okullar Tatili Olur Mu?

Melek Ozcelik

İstanbul ile ilgili yoğun kar haberleri üzerine öğrencilerin ve velilerin gözü kulağı İstanbul Valiliğinin yapacağı kar tatili haberinde...

İstanbul Valiliği, yoğun kar yağışı nedeniyle İstanbul'da 31 Aralık Perşembe günü okulların tatil edildiğini duyurdu.İstanbul Valiliği, kar yağışı nedeniyle okulların yarın tatil edildiğini açıkladı. Konuyla ilgili İstanbul Valisi Vasip Şahin de konuyla ilgili sosyal medyadan duyuru yaptı.VASİP ŞAHİN ÖĞRENCİLERİN BEKLEDİĞİ HABERİ VERDİ

İstanbul Valisi Vasip Şahin tatili şöyle duyurdu:' Meteorolojik tahminlere göre ilimizde yoğun kar yağışı beklendiğinden 31.12.2015 Perşembe günü eğitim-öğretime bir gün ara verilmiştir .'


Çorum'da çoğu ilçede ve Samsun'un ise bazı ilçelerinde okullar tatil edildi.

Özellikle İstanbul'da yaşayanları ilgilendiren basına yansıyan en son hava durumu haberi:İstanbul için son yılların en yoğun kar yağışı alarmı verilmişti. Beklenen kar, kentin yüksek kesimlerinde aralıklarla yağmaya başladı. Kar, Bolu'da da etkisini gösteriyor.

Yeni yıla sayılı günler kala Meteoroloji'den Marmara ve Batı Karadeniz'e son yılların en şiddetli kar yağışı alarmı gelmiş, İstanbul'da kar kalınlığının şehir merkezinde 10 cm'yi, Beylikdüzü, Çatalca, Elmalı gibi yerlerde ise 30 cm'yi aşacağı belirtilmişti.

İstanbul'da beklenen kar yağışı, Yenidoğan, Kurtköy, Dudullu gibi kentin yüksek kesimlerinde aralıklarla yağmaya başladı. Hafif şekilde yağan karın akşam saatlerinde şiddetini artırması bekleniyor. Yetkililer, İstanbulluları özel araçlarıyla trafiğe çıkmama konusunda uyarmıştı.Bolu Dağı'nda da kar yağışı etkisini göstermeye başladı.

METEOROLOJİ'DEN YOĞUN KAR ALARMI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yetkilileri yaptıkları değerlendirmede, kuvvetli yağışın özellikle Marmara'nın Doğusu ve Batı Karadeniz'de etkili olduğunu vurguladılar. İstanbul'da hava sıcaklıklarının 10 ila 15 derece azalacağına dikkat çeken uzmanlar, zaman zaman 10 dereceye çıkan sıcaklığın perşembe günü öğle saatlerinde sıfır dereceye düşeceğini, yeni yıla girerken -2, -3, sabaha karşı ise -4 ila -5 olacağını belirttiler. Yetkililer, söz konusu sıcaklıkların İstanbul'un kırsal ve yüksek kesimlerinde gece sıcaklıklarının -7, -8 dereceye ineceğini tahmin ettiler.

KAR KALINLIĞI 30 CM'Yİ GEÇEBİLİR

Uzmanlar, yarın öğle saatlerinde İstanbul'da karla karışık yağmur başlayacağını ardından bu yağışın kara dönüşeceğini belirterek, kar yağışının 31 Aralık Perşembe ve 1 Ocak Cuma akşamına kadar süreceğini söylediler. Şehir merkezinde kar kalınlığının 10 cm'ye ulaşırken, Beylikdüzü, Çatalca, Terkos, Elmalı gibi yerlerde ise 30 cm'yi aşacağı tahmininde bulundular.

Cuma akşamı kar yağışının kesilmesiyle birlikte sıcaklıkların daha da düşeceğini ifade eden uzmanlar; Türkiye'yi etkesi altına alan yağışlı ve soğuk hava sisteminin cumartesi günü yurdu terk etmesini beklediklerini belirttiler.

BOLU'DA DA KAR BAŞLADI

TEM Otoyolu ve D-100 Karayolunun Bolu Dağı kesiminde kar yağışı etkili olmaya başladı. Gece başlayan ve aralıklarla devam eden sağanak, yerini sabah saatlerinden itibaren kar yağışına bıraktı.

Bolu Dağı'nın Seymenler, Bakacak, Karanlıkdere, Bıçkıyanı, Taşaltı ve Sarıçökek ile Bolu Dağı Tüneli kesiminde sürücüler, zaman zaman kayganlaşan zeminde zor anlar yaşıyor. Karayolları ekiplerinin kar küreme ve tuzlama çalışması yaptığı güzergahta, trafik ekipleri de sürücüleri dikkatli olmaları ve hızlı gitmemeleri konusunda uyardı.

Düzce kent merkezi ile Kaynaşlı, Yığılca ve Gölyaka ilçeleri ile yüksek kesimlerdeki Güzeldere, Kardüz ve Topuk yaylaları mevkilerinde de kar yağışı etkisini sürdürüyor.

Meteoroloji yetkilileri, kar yağışının bölgede etkisini arttırarak devam edeceğini bildirdi.

ÇANAKKALE'DE FERİBOT SEFERLERİNE FIRTINA ENGELİ

Kuzey Ege ve Çanakkale Boğazında etkili olan fırtına deniz ulaşımını olumsuz etkiledi. Etkili olan fırtına sebebiyle Gökçeada Kabatepe hattı ile Kepez Eceabat hattında yapılması planlanan seferler iptal edildi.

Gestaş Deniz Ulaşım A.Ş 'den yapılan açıklamada, 'Kuzey Ege'de etkili olan fırtına nedeniyle Bugün Gökçeada'dan saat 13: 00 ve Kabatepe'den saat 15: 00 seferi ile Kepez - Eceabat hattın'daki seferler hava muhalefeti nedeniyle iptal edilmiştir'denildi. Boğaz hattında, Çanakkale -Eceabat ile Çanakkale-Kilitbahir seferleri ise normal olarak devam ediyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara:Çok bulutlu, hafif kar yağışlı 1

İstanbul: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmur zamanla kar yağışlı (Yağışların akşam saatlerinden sonra etkisini arttırarak yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.) 4

İzmir:Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu 12

Adana: Parçalı ve çok bulutlu 20

Antalya: Parçalı ve az bulutlu 18

Samsun:Çok bulutlu, kuvvetli karla karışık yağmur, akşam saatlerinden sonra yer yer yoğun kar yağışlı 4

Trabzon:Çok bulutlu, kuvvetli karla karışık yağmur, akşam saatlerinden sonra yer yer yoğun kar yağışlı 10

Erzurum:Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı kar yağışlı -1

Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra karla karışık yağmurlu 10

Çorum ve Samsun'da Okullara Kar Tatili

Çorum'da kar yağışı nedeniyle eğitime 2 gün ara verilirken Samsun'un da bazı ilçelerinde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün ara verildi.

Yeni yıla sayılı günler kala Meteoroloji'den Marmara ve Batı Karadeniz'e son yılların en şiddetli kar yağışı uyarısı gelmişti. Yurdu etkisi altına alan soğuk hava ve kar yağışı hayatı olumsuz etkilemeye başladı. İlk kar tatili haberleri de Çorum ve Samsun'dan geldi.

ÇORUM'DA 2 GÜN TATİL

Çorum'daki kar yağışı nedeniyle eğitime 2 gün ara verildi. Çorum Valiliğinden yapılan açıklama da, '30 Aralık 2015 Çarşamba ve 31 Aralık 2015 Perşembe tarihlerinde iki gün kar yağışı nedeniyle il ve ilçelerde ilk ve orta dereceli tüm okullar tatil edilmiştir. Ayrıca tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamile ve engelli personelde iki gün izinli sayılacaktır' ifadelerine yer verildi.

SAMSUN'DA TATİL EDİLEN OKULLAR

Samsun'un bazı ilçelerinde eğitime bir gün ara verildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Salıpazarı İlçesi Tahnal ve Konakoren köyleri ile Canik İlçesi'nde taşımalı eğitim veren okullarda ve Ayvacık İlçesi'nin tamamında yoğun kar yağışı nedeniyle eğitimin bir gün tatil edildiği duyuruldu.

Eğer okulların kar tatil edilmesi ile ilgili bir gelişme olursa buradan en kısa zamanda öğrenebilirsiniz..

Sondakika.com

Paylaş: