İşte National Lampoon Filmlerinin Listesi

Melek Ozcelik

National Lampoon's Animal House'un ilk gösterimi kırk yıl önce gerçekleşti. Yani “Hayvan Evi”ndeki olaylar artık filmin ilk çıktığı zamandan daha eski. 'National Lampoon's Vacation' ve 'National Lampoon's Christmas Vacation' ile birlikte artık tarihimizin bir parçası.Daha: Hayvan Filmi: Bu Film Hakkında Şimdiye Kadar Ne Biliyoruz?Gerçek olduğunu düşündüğümüz ama asla var olmadığını ve belki de asla olmaması gerektiğini düşündüğümüz bir Amerika kavramını - hem ülke hem de kültürü - tasvir etme konusundaki arzuları ve yetenekleri nedeniyle, bu komedilerin her biri bir komedi klasiği veya en azından muazzam derecede etkili olarak görülüyor.

İçindekiler

Tatil(1983)

En iyi National Lampoon filmi, orijinal 'Tatil' filmidir. Buna ek olarak, birinci sınıf bir oyuncu kadrosu, John Hughes'un zekice (bazen sorunlu olsa da) bir senaryosu ve Harold Ramis'in kusursuz, keskin bir prodüksiyonu ile 1980'lerin en komik filmlerinden biri. Clark Griswold'un ailesini götürmek istediği tek şehirlerarası yolculuk, Wally World'e gitmektir. Amerika'nın farklı fikirleri var. 'Tatil', birbirini seven ancak her zaman uyumlu olmayan bireylerle sıkışıp kalmanın yaygın olarak anlaşılan hayal kırıklıkları nedeniyle insan düzeyinde bağlantı kurar.  Ulusal Alaycı Filmleri

Yol boyunca karşılaştıkları ciddi aksilikler ve Clark'ın iyimserliği sürdürme konusundaki inatçı taahhüdü, son derece kurnazca. Melankoliye yönelik yıkıcı yaklaşım her zamanki gibi bilgilendirici. Beverly D'Angelo, daha önce hiç olmadığı kadar iyi olmasına rağmen Chevy Chase'e ayak uyduruyor. İdeal bir kaçış filmi ve ABD'nin ustaca yazılmış bir parodisi.

Noel Tatili (1989)

Clark Griswold'un tek amacı, ideal Noel'i ailesiyle birlikte kutlamaktır. Bu yüzden 'Noel Tatili' çok iyi işliyor. İlki gibi, “Tatil” serisinin üçüncü bölümü de sert gerçekler ve aptal, aptal şans tarafından sürekli olarak hüsrana uğrayan mütevazı kültürel beklentiler hakkındadır. Clark'ın durumuna sempati duymak zor olsa da, o kadar telaşsız ki, her şey çok ters gittiğinde yardım edemezsiniz ama gülersiniz. Ve sonunda, asırlardır süren bir Noel patlamasında her şeyini kaybettiğinde, muhtemelen çığlık atacaksın.Yüklü Silah 1(1993)

National Lampoon'dan gelen erkeksi aksiyon filmlerinin bu sürekli komik hicvi, derginin parodi türüne dönüşünü işaret ediyor. Kayıt dışı polis rolünde Samuel L. Jackson ve hain polis rolünde Emilio Estevez'in yanı sıra hemen hemen her bölümde bir dizi başka sürpriz kamera hücresi rol alıyor. Sürekli kelime oyunları ve görüş şakaları komik bir şekilde saçma ve olağanüstü derecede akıllı. Bu film, 'Airplane!'in' dakikadaki çılgınca kıkırdama hızına ayak uydurmak için en iyi girişimlerden biri.

Vegas Tatili (1997)

Griswold'lar, büyük ölçüde unutulmuş ama şaşırtıcı derecede eğlenceli bir film olan 'Vegas Vacation' ile Las Vegas'a seyahat ederler ve burada savurganlık, kumar, bağımlılık ve yıldızlarla dolu bir dünyaya çekilirler. Aile, birbiri ardına mizahi yerlere götürülmek yerine tek bir yerde tutulur, bu da onların başkalarıyla etkileşime girmelerine ve karakter olarak gelişmelerine olanak tanır. Vegas hakkındaki şakalar genellikle yerindedir. Bir komedi şaheseri olmasa da, pek çok kıkırdama var ve olay örgüsü bir arada duruyor.

Hayvan Evi(1978)

Sinir bozucu bir muamma, 'Hayvan Evi'. Bir yandan, bütün bir 'Züppeler vs. Aptallar' film türünün ortaya çıkmasına neden olan ve bir dizi seçkin aktörün öne çıkmasını sağlayan son derece önemli bir komedi. Öte yandan, bu filmin sözde “kahramanlarını” desteklemek zor.Daha: Emma Watson Araba Koleksiyonu: Emma Whatson Genellikle Ne Tür Araba Kullanır?

Sözde kahraman serseriler, modern standartlara göre iğrenç olacak suçlar işleyen sert, kibirli, cinsiyetçi pisliklerdir. Bu, züppelerin hiçbir şekilde harika insanlar olduğu anlamına gelmez. 'Hayvan Evi'nin avangart tasarımına, muhteşem oyuncu kadrosuna veya tarihi önemine itiraz etmek zor ama artık gerçekten komik değil.

Van Wilder (2002)

'PCU' ve 'Ferris Bueller' karışımı gibi hissettiren bir filmde Ryan Reynolds, kuruma yaklaşık on yıldır devam eden ve esasen kuruma hakim olan bir üniversite son sınıf öğrencisi rolünde. Tara Reid, doğal olarak aşık olduğu bir üniversite ikonu hakkında içeriden bilgi edinmeye çalışan okul muhabiridir ve Kal Penn onun azgın kişisel sekreterini canlandırmaktadır. Filmin tembel mizahı (çoğunlukla) sevimli oyuncular tarafından aşılır. Ama öyle olsa bile, olay örgüsünü pek ilerletmeyen ve güçlü duygusal doruklarından hiçbirini hak etmeyen, zayıf bir anlatı yayına sahip aptal bir film.

Van Wilder: Taj'ın Yükselişi (2006)

'Van Wilder'ın ikinci bölümü, Kal Penn ve Van Wilder'ın köpeğini geri getiriyor, ancak diğer her şeyi İngiltere'deki hayali bir kurumda geçen bir Animal House riffiyle değiştiriyor. Taj, esas olarak yabancılardan oluşan bir kardeşliğin danışmanı olarak atanır ve ikisi, kültürün züppeliğine karşı savaşmak için bir dizi etkinlikte rekabet eder. Ayrıca Taj, bariz çekiciliği ve kötü yazılmış karakteri nedeniyle yakında “The Walking Dead”de görünecek olan Lauren Cohan'ın peşine düşer. 'The Rise of Taj', orijinal 'Van Wilder' kadar pahalı veya yıldızlarla dolu olmasa bile, sadece odağını koruyarak biraz daha iyi oynuyor. Basit bir hikaye anlatımı çerçevesinin bile bu kadar ayrım yapabilmesi şaşırtıcı.

Tatil (2015)

Şu anda Ed Helms tarafından canlandırılan Griswold'un en büyük oğlu Rusty, kendi ailesini ülke çapında bir geziye götürmeye karar verir ve elbette, bir dizi saçma sapan komik sahne parçasında her şey korkunç bir şekilde ters gider. Orijinal 'Tatil'in pastoral bir Amerikan varoluşunun sahte anılarına dayandığı göz önüne alındığında, hikayeyi artık nostaljiyle çarpıtılan Rusty'nin bakış açısıyla sunmak ustaca, ancak zeka burada bitiyor.

Daha: Bay Sunshine Oyuncular: Bu Harika Oyuncular Hakkında Şimdiye Kadar Bildiğimiz Her Şey?

Bunun yerine, tuhaf olmadan beklentilerimizi alt üst eden çok sayıda gümbür gümbür lağım şakaları alıyoruz. Yine de, Four Corners Anıtı'ndaki yasal anlaşmazlık, feci rafting gezisi ve Chris Hemsworth'un tuhaf kamera hücresi gibi 'Tatil' yeniden çevriminde/yeniden başlatılmasında birkaç komik olay var.

Avrupa Tatili(1985)

Vizyona giren en kötü 'Tatil' filmi, Griswold'ların bir Avrupa gezisi kazanarak tüm bölgeyi mahvettiği ilk filmin sıkıcı bir yeniden yapımıdır. Set parçalarının çoğunu izlemek rahatsız edici ve Amerika'ya mizahi ve gözlemci bir bakış açısına sahip olan selefinden farklı olarak, 'Avrupa Tatili' çoğunlukla diğer kültürlere yönelik ucuz iğnelemelerden oluşuyor. Sonuç olarak, Griswold'lar çok olumsuz bir şekilde tasvir ediliyor, bu da onları eskisinden daha az sevmemize yardımcı oluyor.

Kıdemli Gezisi(1995)

'Senior Trip'te Jeremy Renner, Matt Frewer'ın canlandırdığı okul müdürüyle süregelen bir anlaşmazlığa karışan havalı taşçı öğrenci Dags olarak ilk oyunculuğunu yaptı. Sınıfın başkana yazdığı mektup geniş ilgi toplayınca, oradaki herkes bir otobüse biner. tommy chong ) ve doğal olarak çok parti yaptıkları ve yetkililere itaatsizlik ettikleri Washington, D.C.'ye seyahat eder.

  Ulusal Alaycı Filmleri

Genç oyuncu kadrosu, aksi takdirde zayıf ve iyi bilinen hikayeye biraz hayat katıyor ve Frewer, aşağılanma üstüne aşağılanmaya katlanan kibirli otorite figürü olarak kendini utandırmaya istekli. Çok 'mükemmel' değil, ancak diğer bazı Lampoon filmlerinin ışığında, neredeyse bu şekilde karşımıza çıkıyor.

Paylaş: