İzmir'de e-Sınav merkezi açıldı

Melek Özçelik


İzmir İl Millî Eğitim Müdürlüğü Konak E-Sınav Merkezi Açıldı

MEB tarafından uygulaması yaygınlaştırılan elektronik sınav merkezinin kurulumu bitmiş, görev alacak E-Sınav Uygulama ve İzleme Sorumlularının eğitimleri tamamlanmıştır.

İzmir'deki Adayların Merkezi Sistem Sınavları kapsamında yapılacak olan MTSAS teorik sınavını beklemeden sınava girmeleri için İZMİR konak e-sınav salonunda sınava girebilirler.

Ehliyet e-Sınavı için Başvurular Nasıl Yapılacak?
 
MEBBİS – Özel MTSK Modülü – Kurum aday kayıt İşlemleri – e sınav başvuru işlemlerinden başvurularınızı yaparak, bağlı bulunduğunu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne müracaat ederek onaylatmanız gerekmektedir.
İlçenin onaylanmasından sonra aynı ekrandan sınav giriş belgesini alabilirsiniz. Sınav giriş belgesinde sınav tarihi ve saati yazmaktadır.e-Sınav Hangi Saatlerde Yapılıyor?

Sınavlar hafta içi 18:00 ve 19:00 saatlerinde hafta sonları 10:00 – 11:30 – 13:00 – 14:30 – 16:00 – 17:30 saatlerinde yapılmaktadır.Adayların salonlara yerleştirilmesi Pazartesi günleri ilk oturumdan başlayarak ve 20 kişilik kontenjanların dolmasıyla diğer oturumlara geçmektedir.

İzmir e-Sınav Merkezi Adresi

E-Sınav Merkezi: KONAK - Konak Alsancak Nevvar - Salih İşgören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Ek Binası
Adres: Ziya Gökalp Blv.1434 Sok.No12 Alsancak/İZMİR (Alsancak Kapalı Spor Salonu Yanı)

Bursa'da e-Sınav Dönemi Başladı

MTSAS (Motorlu Taşıt Sürücü Aday Sınavı) teorik sınavları artık “e-sınav” olarak da uygulanabilecek. MEB, Bursa’da kurduğu Elektronik Sınav Merkezi’nde 05/09/2016 tarihi itibariyle bu sınavların ilk uygulamasını gerçekleştirdi. MTSAS elektronik sınavına girmek isteyen adaylar MEBBİS – Özel MTSK Modülü – Kurum Aday Kayıt İşlemleri- e-sınav Başvuru menülerini kullanarak başvuru yapabilir; İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri başvuruyu onayladığında sınav giriş belgesini alabilirler.

Sınavlar hafta içi 18.00 ve 19.00 saatlerinde; hafta sonları 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00 ve 17.30 saatlerinde yapılmaktadır. Aynı anda 20 aday “e-sınav”a tabi tutulmakta ve sınav bitiminde adaya sınav sonuç belgesi Kiosk’tan(sonuç açıklama cihazı) verilmektedir. Ayrıca isteyen adaylar sınav sonuçlarını internet sayfasından da öğrenebilmektedirler.

İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, e-sınavın ilk uygulamasını yerinde gözlemledi.

e-Sınav Merkezi bir çok ilde kuruldu.Sayıları her geçen gün hızla artmaya devam ediyor.

e-Sınav Merkezi Kurulan İllerden Bazıları

Ankara,İstanbul,İzmir,Bursa,Adana,Samsun