Kar tatili 1.dönem ortak yazılı sınavları sıkıştıracak!

Melek Ozcelik

Kar tatili haberlerine öğrenciler seviniyor ama aslında bu durum  öğrencileri daha da zor durumda bırakacak gibi..Niye mi ,işte cevabı:2015-2016 Eğitim-öğretim yılının sona ermesine 3 hafta kala,bir çok ilde okulların kar tatili olması nedeniyle,yazılı sınavların dengesi bozuldu...

Okullar malum 22 Ocak 2016 Cuma günü 15 günlük tatile başlayacak.Bu günden itibaren karne gününü de dikkate alırsak,okulların açık olacağı gün sayısı 15 gün.

Son haftada genelde tüm yazılı sınavların bitmesi gerektiğini göz önüne alırsak okullarda 1.dönem 2.ortak yazılı sınavlar için ayrılabilecek gün sayısı sadece 10 gün.Ancak 4 Ocak'ta tatil olan illerdeki okullar için bu süre 9 gün..Bu illerden biri de Çorum.

4 Ocak 2016 pazartesi günü okulların tatil olduğu Çorum'da 30-31 Aralık 2015 günleri de tatil olmuştu.Böylece Çorum'da okullar 6 gündür eğitim-öğretim yapamıyor.Bu nedenle de planlanan ortak yazılı sınavları yapılamadı.

Resimdeki ortak yazılı sınav tarihleri bu ilimizdeki okullara ait : 

Görüldüğü gibi okullarda 30-31 Aralık 2015 ve 4 Ocak 2016 pazartesi yapılması gereken ortak yazılı sınavları yapılamamış durumda.Tabi bu durumda,diğer günlerde de yazılı sınavlar planlandığı için okul idareleri yapılamayan yazılı sınavları mecburen önümüzdeki günlerde yapmak zorunda.Nitekim Çorum'da Mehmetçik Anadolu Lisesi şu duyuruyu yapmak zorunda kaldı:'30 Aralık'ta yapılması planlanan sınavlar 7 Ocak'a ; 4 Ocak'ta yapılması planlanan sınavlar ise 8 Ocak'a ertelenmiştir.' 

Böyle olunca da öğrenciler bu 9 günlük sürede her gün 2-3 ortak yazılı sınava girmek zorunda kalabilirler.Bu da öğrencilerin pek de hoşuna giden bir durum olmasa gerek.Ama yapılabilecek bir şey de kalmadı.

Bunun için kar tatili nedeniyle yazılı sınavları ertelenen öğrencilerin bu kısa süreyi çok iyi değerlendirmeleri gerekir.Nasıl olsa tatil deyip rehavete kapılmamalarını öneriyoruz.

Kısaca 9-10 günlük süre, bol bol tatil yapan öğrenciler için çok da kolay geçmeyecek gibi..

Hayırlısı diyerek öğrencilerimize kolaylıklar diliyoruz.

Paylaş: