LGS'de Hangi Liseler Puanla Öğrenci Alacak?

Melek Özçelik

TEOG’un yerine gelecek LGS için MEB, puanla öğrenci yerleştirilecek okulların tespit edilmesini istedi. LGS’de, merkezi sınav kaldırılarak bölgelerin kendi sınavlarını düzenlemeleri öngörülüyor.

TEOG’un yerine gelecek Liseye Geçiş Sistemi’ni (LGS) önümüzdeki günlerde açıklamaya hazırlanan MEB, sistemle ilgili ilk adımı da attı. MEB, 81 ilin il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine yazı göndererek puanla öğrenci yerleştirilecek okulların tespit edilmesini istedi. LGS’de, merkezi sınav kaldırılarak bölgelerin kendi sınavlarını düzenlemeleri öngörülüyor.

NOT ORTALAMASINA GÖRE TERCİHBuna göre öğrenciler 6, 7 ve 8. sınıflarda bölgesel sınavlarda aldıkları puanlar ve diploma notu ortalamaları hesaplanarak belirli not ortalamasını tutturduğunda tercihleri doğrultusunda fen lisesi gibi okullara yerleşebilecek. Diğer öğrenciler ise evine en yakın okullardan, istedikleri alanlarda tercih yapacaklar. Bu kapsamda MEB, yeni sisteme göre yaptığı hazırlıklarda milli eğitim müdürlüklerine talimat vererek puanla alınacak okulları belirlemelerini istedi. Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi ve Proje okullarını diğer okullardan ayırarak buralara puanla öğrencilerin yerleştirilmesi sağlanacak.

YENİŞAFAK